GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Discuss – jak się mówi poprawnie po angielsku?

0 2 914

Mam nadzieję, że jesteś jedną z tych osób, która lubi rozmawiać po angielsku. Prowadzenie dyskusji w gronie dwóch lub więcej osób, to świetny sposób na przełamanie barier językowych. Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz omawiać swoje poglądy po angielsku, warto zaznajomić się z poprawnym użyciem czasownika discuss. W nowym cyklu wpisów na blogu Gettin’ English, pragniemy podzielić się z Tobą praktyczną wiedzą na temat języka angielskiego. Czytaj nasze wpisy i wyeliminuj podstawowe błędy, które najczęściej popełniamy w przekazach ustnych i pisemnych.

DISCUSS

Czasownik discuss (wymowa: dɪˈskʌs), który oznacza dyskutować, omawiać może pojawić się zarówno w sytuacjach formalnych jak i codziennych rozmowach ze znajomymi. Spójrz na poniższy przykład i odszukaj błąd:

I think we will discuss about environmental problems during the conference.

Powyższe zdanie jest przykładem kalki językowej. Zapamiętaj, że po czasowniku discuss nigdy nie występuje przyimek „about”. Używamy wyłącznie konstrukcji:

 • discuss something
  Have you discussed the issue on the phone?
 • discuss something with somebody
  Did you discuss the problem with Henry last week?
 • discuss when / where / what etc.
  They have to discuss when they want to go abroad.
 • discuss doing something (gerund)
  Can we discuss buying a new car?

Najpopularniejsze kolokacje z czasownikiem discuss to: aspect, details, issue, implications (sugestie), matter, plan, problem, proposal, question, subject, topic, future, possibilities, situation itp.

Z pewnością wiesz, że rzeczownikiem od czasownika discuss jest discussion. Jak zauważyliśmy wyżej, discuss nie łączy się z przyimkiem about. Zwróć jednak uwagę, że w języku angielskim prowadzić dyskusję na jakiś temat to have a discussion about something. Aby mówić poprawnie po angielsku, należy zapamiętać każdy wyjątek.

Zapisując się do newslettera wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych zawartych w formularzu w celach marketingowych, w tym na przesyłanie informacji handlowych drogą elektroniczną. Czytaj więcej...

POBIERZ DARMOWY E-BOOK

Wiem, wiem. Jestem pop-upem, ale z tych fajnych.
Chcę Ci tylko dać znać, że możesz zapisać się do newslettera Gettin’ English, aby otrzymywać informacje o nowych artykułach oraz efektywnych strategiach nauki angielskiego

Chcesz utrwalić Phrasal Verbs?

Dziękujemy

Dziękujemy! Sprawdź teraz swoją skrzynkę pocztową i potwierdź zapis do newslettera, abyś mógł w pełni korzystać z opcji dostępnych dla subskrybentów Newslettera Gettin' English