GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Discuss – jak się mówi poprawnie po angielsku?

0 3 500

Mam nadzieję, że jesteś jedną z tych osób, która lubi rozmawiać po angielsku. Prowadzenie dyskusji w gronie dwóch lub więcej osób, to świetny sposób na przełamanie barier językowych. Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz omawiać swoje poglądy po angielsku, warto zaznajomić się z poprawnym użyciem czasownika discuss. W nowym cyklu wpisów na blogu Gettin’ English, pragniemy podzielić się z Tobą praktyczną wiedzą na temat języka angielskiego. Czytaj nasze wpisy i wyeliminuj podstawowe błędy, które najczęściej popełniamy w przekazach ustnych i pisemnych.

DISCUSS

Czasownik discuss (wymowa: dɪˈskʌs), który oznacza dyskutować, omawiać może pojawić się zarówno w sytuacjach formalnych jak i codziennych rozmowach ze znajomymi. Spójrz na poniższy przykład i odszukaj błąd:

I think we will discuss about environmental problems during the conference.

Powyższe zdanie jest przykładem kalki językowej. Zapamiętaj, że po czasowniku discuss nigdy nie występuje przyimek „about”. Używamy wyłącznie konstrukcji:

 • discuss something
  Have you discussed the issue on the phone?
 • discuss something with somebody
  Did you discuss the problem with Henry last week?
 • discuss when / where / what etc.
  They have to discuss when they want to go abroad.
 • discuss doing something (gerund)
  Can we discuss buying a new car?

Najpopularniejsze kolokacje z czasownikiem discuss to: aspect, details, issue, implications (sugestie), matter, plan, problem, proposal, question, subject, topic, future, possibilities, situation itp.

Z pewnością wiesz, że rzeczownikiem od czasownika discuss jest discussion. Jak zauważyliśmy wyżej, discuss nie łączy się z przyimkiem about. Zwróć jednak uwagę, że w języku angielskim prowadzić dyskusję na jakiś temat to have a discussion about something. Aby mówić poprawnie po angielsku, należy zapamiętać każdy wyjątek.

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI?

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE