GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Discuss – jak się mówi poprawnie po angielsku?

0 3 874

Mam nadzieję, że jesteś jedną z tych osób, która lubi rozmawiać po angielsku. Prowadzenie dyskusji w gronie dwóch lub więcej osób, to świetny sposób na przełamanie barier językowych. Jeśli w najbliższym czasie zamierzasz omawiać swoje poglądy po angielsku, warto zaznajomić się z poprawnym użyciem czasownika discuss. W nowym cyklu wpisów na blogu Gettin’ English, pragniemy podzielić się z Tobą praktyczną wiedzą na temat języka angielskiego. Czytaj nasze wpisy i wyeliminuj podstawowe błędy, które najczęściej popełniamy w przekazach ustnych i pisemnych.

DISCUSS

Czasownik discuss (wymowa: dɪˈskʌs), który oznacza dyskutować, omawiać może pojawić się zarówno w sytuacjach formalnych jak i codziennych rozmowach ze znajomymi. Spójrz na poniższy przykład i odszukaj błąd:

I think we will discuss about environmental problems during the conference.

Powyższe zdanie jest przykładem kalki językowej. Zapamiętaj, że po czasowniku discuss nigdy nie występuje przyimek „about”. Używamy wyłącznie konstrukcji:

 • discuss something
  Have you discussed the issue on the phone?
 • discuss something with somebody
  Did you discuss the problem with Henry last week?
 • discuss when / where / what etc.
  They have to discuss when they want to go abroad.
 • discuss doing something (gerund)
  Can we discuss buying a new car?

Najpopularniejsze kolokacje z czasownikiem discuss to: aspect, details, issue, implications (sugestie), matter, plan, problem, proposal, question, subject, topic, future, possibilities, situation itp.

Z pewnością wiesz, że rzeczownikiem od czasownika discuss jest discussion. Jak zauważyliśmy wyżej, discuss nie łączy się z przyimkiem about. Zwróć jednak uwagę, że w języku angielskim prowadzić dyskusję na jakiś temat to have a discussion about something. Aby mówić poprawnie po angielsku, należy zapamiętać każdy wyjątek.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE