GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Co mają wspólnego Taylor Swift i as w rękawie?

3 1 404

W dzisiejszym wpisie dowiesz się jak stosować angielskie słowo ace. Szybko przekonasz się, że warto zakodować go w swojej pamięci na dłużej oraz w jaki sposób pomoże nam w tym Taylor Swift.


DLACZEGO ACE JEST TAK WAŻNE?

To, co często może irytować osoby uczące się języka angielskiego, to wieloznaczeniowość angielskich słówek. Niestety ace /eɪs/ nie jest wyjątkiem od reguły. Spełnia zarówno funkcję rzeczownika, czasownika i przymiotnika. W kartach to nic innego jak as. W tenisie to as serwisowy, czyli idealnie zagrany serwis, którego przeciwnik nie jest w stanie odebrać. W języku potocznym ace może określać osobę, która jest w czymś prawdziwym asem/ mistrzem w jakiejś dziedzinie. Nie tak dawno temu maturzyści zmierzyli się z egzaminem dojrzałości. Jestem przekonany, że poradzili sobie z nim bez problemów. I właśnie w tym miejscu warto zapamiętać, że czasownik ace oznacza dać sobie z czymś świetnie radę. Kilka praktycznych przykładów:

It was the ace of spades that he was holding in his hand.
Trzymał w swojej dłoni asa pik.
David is a real flying ace. 
David jest prawdziwym asem lotnictwa
She aced all her exams.
Zdała celująco wszystkie egzaminy.

NAWET TAYLOR SWIFT WIE CO DOBRE

Analizując zastosowanie ace w języku angielskim, nie można zapomnieć o Taylor Swift, młodej i utalentowanej piosenkarce ze Stanów Zjednoczonych, która w ostatnim czasie zdobywa listy przebojów. W najnowszej piosence New Romantics pojawia się niezwykle popularny zwrot play one’s ace, który oznacza wyciągnąć asa lub rozegrać coś, w taki sposób, by przyniosło nam to korzyść.

Taylor Swift udowadnia, że ma wszystkie atuty w ręku (hold all the aces), aby zawojować rynek muzyczny. Głos, wygląda i charyzma. Dla wielu miłośników muzyki pop jest świetną piosenkarką (ace singer), która z całą pewnością ma jeszcze niejednego asa w rękawie (an ace up one’s sleeve/ in the hole) Czy w przyszłym roku będzie bliska (within an ace of sth) zdobycia kolejnych nagród Grammy? Przekonamy się za kilka miesięcy…

Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do stosowania słowa ace w języku angielskim. Jeśli chciałbyś, abym przeanalizował dla Ciebie jeszcze inne angielskie wyrażenia na blogu Gettin’ English, śmiało pozostaw swoje pomysły w komentarzu.

close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE