GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Co mają wspólnego Taylor Swift i as w rękawie?

3 2 869

W dzisiejszym wpisie dowiesz się jak stosować angielskie słowo ace. Szybko przekonasz się, że warto zakodować go w swojej pamięci na dłużej oraz w jaki sposób pomoże nam w tym Taylor Swift.


DLACZEGO ACE JEST TAK WAŻNE?

To, co często może irytować osoby uczące się języka angielskiego, to wieloznaczeniowość angielskich słówek. Niestety ace /eɪs/ nie jest wyjątkiem od reguły. Spełnia zarówno funkcję rzeczownika, czasownika i przymiotnika. W kartach to nic innego jak as. W tenisie to as serwisowy, czyli idealnie zagrany serwis, którego przeciwnik nie jest w stanie odebrać. W języku potocznym ace może określać osobę, która jest w czymś prawdziwym asem/ mistrzem w jakiejś dziedzinie. Nie tak dawno temu maturzyści zmierzyli się z egzaminem dojrzałości. Jestem przekonany, że poradzili sobie z nim bez problemów. I właśnie w tym miejscu warto zapamiętać, że czasownik ace oznacza dać sobie z czymś świetnie radę. Kilka praktycznych przykładów:

It was the ace of spades that he was holding in his hand.
Trzymał w swojej dłoni asa pik.
David is a real flying ace. 
David jest prawdziwym asem lotnictwa
She aced all her exams.
Zdała celująco wszystkie egzaminy.

NAWET TAYLOR SWIFT WIE CO DOBRE

Analizując zastosowanie ace w języku angielskim, nie można zapomnieć o Taylor Swift, młodej i utalentowanej piosenkarce ze Stanów Zjednoczonych, która w ostatnim czasie zdobywa listy przebojów. W najnowszej piosence New Romantics pojawia się niezwykle popularny zwrot play one’s ace, który oznacza wyciągnąć asa lub rozegrać coś, w taki sposób, by przyniosło nam to korzyść.

Taylor Swift udowadnia, że ma wszystkie atuty w ręku (hold all the aces), aby zawojować rynek muzyczny. Głos, wygląda i charyzma. Dla wielu miłośników muzyki pop jest świetną piosenkarką (ace singer), która z całą pewnością ma jeszcze niejednego asa w rękawie (an ace up one’s sleeve/ in the hole) Czy w przyszłym roku będzie bliska (within an ace of sth) zdobycia kolejnych nagród Grammy? Przekonamy się za kilka miesięcy…

Mam nadzieję, że zachęciłem Cię do stosowania słowa ace w języku angielskim. Jeśli chciałbyś, abym przeanalizował dla Ciebie jeszcze inne angielskie wyrażenia na blogu Gettin’ English, śmiało pozostaw swoje pomysły w komentarzu.

Może ci się spodobać również
3 Komentarze
 1. Madlen mówi

  Teraz już wiem, co znaczy tytuł przeboju Motorhead – Ace of Spades :)
  Uwielbiam Waszą stronę. Codziennie tu wchodzę i za każdym razem coś wynoszę.

  1. GettinEnglish Team mówi

   Dzięki Madlen. Motorhead i Taylor Swift to dwie różne bajki, ale fajnie, że pomogłem. Wytrwałości w dalszej nauce :)

 2. Taylorka mówi

  Jak nie przepadam za muzyka Taylor to ta piosenka jest chwytliwa. Anglicy mówią catchy, tak? :) Zestaw słówek bardzo mi się przyda na kolejne dni do nauki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE