Nie muszę nikogo przekonywać, że codzienna nauka języka angielskiego przynosi zdecydowanie lepsze efekty niż wielogodzinna sesja raz w tygodniu. Często pytacie mnie, jak szybko opanować angielski oraz mądrze wykorzystywać każdą wolną chwilę na systematyczne szlifowanie umiejętności językowych.
Przechodząc do rzeczy, dzisiejszy wpis to podsumowanie wszystkich moich pomysłów na efektywną i niestandardową naukę języka angielskiego, które regularnie pojawiały na oficjalnym fanpage Gettin’ English. Seria Tip of the Week miała na celu dostarczyć Wam wielu inspiracji do dalszej nauki angielskiego, motywować do działania i pokazać, że języka można uczyć się z przyjemnością. Mam nadzieję, że poniższy zbiór 20 wskazówek pozwoli Wam stworzyć niepowtarzalny system nauki dostosowany do Waszych potrzeb. Na wytrwałych czeka specjalna nagroda na końcu tego wpisu :)
#1 LICZY SIĘ KONTEKST
Uczenie się pełnych zdań lub zwrotów jest znacznie skuteczniejsze niż nauka pojedynczych słówek wyrwanych z kontekstu. Napisz krótkie dialogi lub dłuższe wypowiedzi, w których przemycisz poniższe zwroty. Możesz pokusić się o nieco bardziej spersonalizowane wypowiedzi, gdyż łatwiej zapamiętujemy informacje, które są w jakiś sposób dla nas bliskie.
- Can you do me a favour? – czy możesz wyświadczyć mi przysługę?
- on purpose – celowo/ umyślnie
- without a doubt – bez wątpienia
- at the crack of dawn – o brzasku
- over my dead body! – po moim trupie
- every other day – co drugi dzień
- out of order – uszkodzony
- but then again – ale z drugiej strony
#2 UCZ SIĘ NA PRZYKŁADACH
Umieszczenie wyrazu w różnych kontekstach pozwoli na jego lepsze utrwalenie. Dobrym miejscem do poszukiwań gotowych zdań są oczywiście angielsko-angielskie słowniki online, których w sieci jak na lekarstwo. Przy okazji pozostawiam listę tych najlepszych:
Spójrz, jak dla przykładu możemy rozprawić się z przymiotnikiem hectic. Warto także wykorzystać swoje zdolności artystyczne i wzbogacić wyraz o prosty element graficzny.
- I have a hectic schedule for the next few weeks.
- Your brother leads such a hectic life.
- Can we meet tomorrow? I’ve had a hectic day.
#3 ODKRYJ MOC KOLOKACJI
Staraj się zawsze uczyć kolokacji, czyli par słów lub zwrotów, które bardzo często występują razem. Połączenia tego typu brzmią naturalnie dla rodzimych użytkowników języka angielskiego. Jeśli masz wątpliwości co do swoich wypowiedzi, lepiej od razu zweryfikować swoją „twórczość” językową. Oto kilka przykładów utartych wyrazów:
- stale bread – czerstwy chleb
- heavy smoker – nałogowy palacz
- be fully aware – być w pełni świadomym
- cash cow – żyła złota
- at every opportunity – przy każdej okazji
- surge of anger – przypływ złości
- take action – podejmować działanie
- fall in love – zakochać się
- full story – cała historia
- out and about – poza domem
Polecam jeszcze słownik online Ozdic, w którym znajdziecie angielskie kolokacje. Wystarczy wpisać słowo, które nas interesuje i sprawdzić dostępne propozycje. Easy-peasy!
#4 NAUKA Z POMYSŁEM
Korzystaj z technologii w codziennej nauce języka angielskiego za pomocą kodów QR. Możesz nie tylko przygotować zestawy fiszek do nauki słówek/ idiomów, ale również umieścić linki do ciekawych filmów lub artykułów. Jak to zrobić w szybki sposób?
- tworzymy zestawy na: http://pl.qr-code-generator.com/
- drukujemy i wycinamy kody QR,
- umieszczamy karteczki w pudełku,
- przed wyjściem do pracy lub szkoły, losujemy karteczkę z wyzwaniem językowym i wykonujemy zadanie do końca dnia. Jest to bardzo dobry sposób na pokonanie lenia.
Zainstaluj dowolny czytnik kodów QR na swoim smartfonie i sprawdź, co przygotowałem dla Ciebie tym razem.
#5 COŚ DLA UCHA
Słuchanie radia w języku angielskim jest nie tylko przyjemne, ale i pożyteczne. Jest to doskonały sposób na szlifowanie angielskiego, gdyż mamy do czynienia z żywym językiem. Słuchanie radia nie musi ograniczać się wyłącznie do BBC :) Mam dla Ciebie świetne narzędzie, które pozwala na słuchanie audycji z dowolnego zakątka świata. Jak szaleć, to na całym globie. Koniecznie odwiedź stronę Radio Garden.
#6 GRAMATYKA TO PIKUŚ!
Rozwiązywanie ćwiczeń gramatycznych nie zawsze gwarantuje natychmiastowych rezultatów. Gramatyki najlepiej uczyć się mówiąc. Wykorzystaj technikę gotowych zdań, w których pojawi się wybrana struktura gramatyczna. Zapisujemy początki zdań na małych karteczkach i staramy się je rozwinąć na kilka sposobów, np:
- Have you ever (eaten seafood)?
- I want to (go home)
- You mustn’t (touch it)
- Are you going to (stay longer)?
- Does she (live in your city)?
- It’s likely to (rain tomorrow)
- We needn’t have (bought so much food)
Ja mam osobne pudełko na „losy”, w których znajdują się przeróżne struktury gramatyczne. Podobną technikę zastosowałem w sekcji Mów Gramatycznie oraz e-bookach: Present Simple/ Continuous, Present Perfect i Past Simple. Sprawdź: Jak już uczyć się gramatyki, to z głową!
#7 DAWNO, DAWNO TEMU …
Znudziły Cie się tradycyjne podręczniki do nauki języka angielskiego? Kręci Cię tylko nauka angielskiego online? Być może rozwiązaniem, którego szukasz jest storytelling. Krótkie opowieści lepiej oddziałują na wyobraźnię i emocje. Jeśli połączymy je z obrazem, to otrzymamy praktyczne narzędzie do nauki języka angielskiego. Polecam stronę Zen Pencils – do Twojej dyspozycji autor oddał ponad 200 opowieści. Co powiesz na taki plan nauki?
- wybierz i wydrukuj ciekawą opowieść,
- przeanalizuj tekst pod kątem słownictwa i gramatyki,
- postarajcie się opowiedzieć historyjkę własnymi słowami
#8 ZAINWESTUJ W KSIĄŻKĘ
Czytanie w języku angielskim ma szereg zalet. Najważniejsze to czytać to, co nas interesuje, co wzbudza naszą ciekawość. Szczególnie polecam kryminały i krótkie opowiadania dostosowane do naszego poziomu zaawansowania. Wciągające historie w języku angielskim pozwalają na szybsze opanowanie konstrukcji leksykalno-gramatycznych. Intuicyjna nauka słówek oraz gramatyka w kontekście – czy może być lepiej?
Jeżeli chcesz poćwiczyć czytanie po angielsku zachęcamy Ciebie gorąco do zapoznania się z bogatą ofertą opowiadań i kryminałów po angielsku, na każdym poziomie zaawansowania.
Zobacz ofertę
#9 KTO PYTA, NIE BŁĄDZI
Formułowanie pytań w każdym języku jest umiejętnością nieodzowną. Jak wiemy, zadawanie poprawnych pytań sprowadza się do dobrej znajomości zasad gramatycznych. Jeśli oglądasz film, słuchasz podcastu lub czytasz kryminał, zanotuj przydatne pytania, które możesz wykorzystać w późniejszym czasie. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w przypadku osób, którym czasowniki posiłkowe spędzają sen z powiek. Mnóstwo frapujących pytań i odpowiedzi znajdziesz na oficjalnym kanale Vogue. Jeśli nie widziałeś jeszcze wywiadów – „73 Questions With…” to czym prędzej nadrabiaj zaległości.
#10 OGLĄDANIE SERIALI BEZ WYRZUTÓW SUMIENIA
Jeśli masz problem ze zrozumieniem native speakerów, to warto rozważyć naukę języka za pomocą filmów. Regularne oglądanie seriali w oryginale pozwala na osłuchanie się z żywym językiem. Taka forma nauki przyniesie wiele korzyści pod warunkiem, że wyrobisz w sobie nawyk zapisywania w zeszycie nowych słówek i zwrotów. Pojawia się tu ważne pytanie – gdzie najlepiej oglądać seriale po angielsku? Bezpłatne strony godne uwagi to: Ororo.tv oraz GoMovies.to. Oferują szeroki wybór filmów z angielskimi napisami dla dociekliwych!
#11 SOCIAL MEDIA
Portale społecznościowe stanowią znakomite narzędzie do nauki języka angielskiego, w końcu ludzie spędzają na nich sporo wolnego czasu. Jak już przeglądać internety, to edukacyjnie :) Myślę, że przypadną Ci do gustu strony: Tasty, Ellen DeGeneres, BuzzFeed, Bright Side, The Hook, Tech Insider, Daily Mail oraz The LAD Bible
Możesz wykonać zrzut ekranu, zapisać ciekawe wyrazy i włączyć się do dyskusji po angielsku.
#12 REPEAT, REPEAT!
Regularne powtórki są niezbędne w procesie przyswajania języka. Jak zorganizować optymalną liczbę powtórek materiału? Im częściej przeglądamy nasze notatki, tym lepiej. Za każdym razem warto jednak urozmaicać formy powtórek, ponieważ mózg nie lubi nudy. Wykorzystaj:
- fiszki,
- mapy myśli,
- aplikacje na telefon/ tablet,
- testy online
Myślę, że niezwykle pomocnym narzędziem do powtórek jest https://quizlet.com/ Wystarczy, że stworzysz własne listę słówek i wybierzesz dowolny typ ćwiczeń.
#13 WEŹ TO SOBIE DO SERCA
Uczenie się na pamięć (ang. learn by heart) wbrew pozorom jest skuteczną metodą nauki języka. Wyuczone pamięciowo całe zdania posłużą jako wzorzec, który w późniejszym czasie możemy dopasować do konkretnej sytuacji. Korzystaj więc z dialogów, fragmentów książek, filmów, piosenek oraz wypowiedzi znanych osób, które na co dzień śledzisz w mediach społecznościowych. Oto kilka ulubionych propozycji od mojej kursantki online:
- What a pity you can’t come – szkoda, że nie możesz przyjść
- How come? – jak to możliwe?
- How do you feel about …? – co sądzisz o …?
- Long time no see! – długo się nie widzieliśmy
- Have a heart – okaż serce
- I’ll do it at the earliest opportunity – zrobię to przy najbliższej okazji.
#14 POZNAJ NAJWAŻNIEJSZE SŁOWA
Przeciętny Amerykanin lub Anglik w codziennej komunikacji wykorzystuje nie więcej niż 5000 – 8000 słów. Jeśli chcesz opanować język angielski w stopniu komunikatywnym, warto uczyć się najpopularniejszych wyrazów. Na nic się zda nauka pojedynczych słówek, jeśli nie przyswajasz wiedzy w kontekście. Pobierzcie już teraz darmową listę 1000 najważniejszych słówek w języku angielskim (A2-B1), która pomoże Ci zorganizować naukę na najbliższe tygodnie. Materiał jest dostępny pod tym linkiem: http://bit.ly/2nKh4yL
Jaki przyjąć plan działania? Zapisujemy przykładowe zdania, szukamy najciekawszych kolokacji oraz idiomów. Powiedzmy, że interesuje nas przymiotnik POSSIBLE. W dobrym słowniku online zapewne znajdziemy następujące propozycje: as soon as possible, anything’s possible, at the worst possible time, whenever possible itp. Teoretycznie wszystko kręci się wokół jednego słówka, ale w praktyce przyswoisz o wiele więcej wyrazów. No i o to właśnie chodzi.
#15 SPRAWDŹ, ILE WIESZ O ŚWIECIE
Quizy online to doskonałe narzędzie do efektywnej nauki angielskiego. Materiał przyswajamy szybciej niż w tradycyjny sposób, wzmacniamy chęć poszukiwania odpowiedzi oraz wzbogacamy wiedzę. Warto rzucić okiem na The New York Times, gdzie zmierzysz się z cotygodniowym News Quiz: http://nyti.ms/2opeSIE Myślę, że to idealna propozycja zwłaszcza dla osób na poziomie zaawansowanym.
#16 ZAPLANUJ SWÓJ ROZWÓJ JĘZYKOWY
Planowanie nauki języka angielskiego może zdziałać cuda. Zawsze określamy cele krótkoterminowe – tworzymy miesięczny plan, który będzie uwzględniał czas przeznaczony na naukę języka oraz szczegółowe zadania do wykonania, np. utrwalenie Present Perfect, przeczytanie 5 artykułów biznesowych, poznanie 30 idiomów itd. Sprawdź, jak to wygląda w moim przypadku http://bit.ly/Y29TQW Metoda kalendarza, o której pisałem jakiś czas temu z pewnością pomoże w dalszej nauce.
#17 PATRZ, DZIAŁAJ, UCZ SIĘ SZYBCIEJ
Wzrokowcy najlepiej zapamiętują nowe treści poprzez obrazy i wizualizację. Co zrobić, aby w pełni wykorzystać swój potencjał? Na moich zajęciach stacjonarnych:
- korzystamy z map myśli,
- tworzymy skojarzenia z danym słówkiem,
- przeglądamy często notatki,
- rozwiązujemy krzyżówki, quizy i testy online,
- rysujemy schematy, diagramy oraz ilustracje,
- robimy mini-notatki na karteczkach samoprzylepnych,
- używamy kolorowych długopisów,
- oglądamy krótkie filmy w języku angielskim,
- uczymy się i powtarzamy zwroty za pomocą fiszek
#18 ZŁOTE MYŚLI
Lubisz motywujące aforyzmy, które wyrażają Twoje nastawienie do życia? Jeśli czytasz książkę w oryginale warto mieć także pod ręką notatnik, w którym zapiszesz ciekawe fragmenty. Inspirujące cytaty wspomagają rozwój językowy oraz osobisty. Taka forma nauki pozwala na opanowanie słówek w łatwy i przyjemny sposób. W wolnej chwili zajrzyj na stronę: https://www.brainyquote.com/
#19 A JA NA TO POMIDOR!
Technika Pomodoro pozwala lepiej zagospodarować czas przeznaczony na naukę języka obcego. W dużym uproszczeniu:
- tworzymy listę zadań do wykonania
- ustawiamy czasomierz na 25 minut
- robimy 5-minutową przerwę
- pracujemy przez kolejne 25 minut
Ta technika świetnie sprawdzi się w codziennej nauce angielskiego pod warunkiem, że:
- wyeliminujemy czynniki rozpraszające (telefon, Facebook, muzyka itp.) W ciągu 25 minut należy skupić się na jednym zadaniu. Wielozadaniowość nie jest wskazana,
- dobrze wykorzystamy przerwę. Odchodzimy od biurka i nie myślimy o zadaniu,
- po czterech Pomodoro z rzędu robimy dłuższą przerwę (10-15min)
Technika Pomodoro motywuje, uczy samodyscypliny oraz poprawia efektywność pracy. Więcej informacji znajdziesz na tej stronie.
#20 SZUKAJ ODPOWIEDZI W INTERNECIE
Moje ostatnie odkrycie – strona fraze.it to perełka dla każdego miłośnika języka angielskiego. Wystarczy wpisać krótki fragment, który nas interesuje i sprawdzić, czy ktoś już kiedyś zastosował go w artykule. Szczególną uwagę należy zwrócić na przycisk copy, który pozwala nam zapoznać się z definicją wyrazu, posłuchać dodatkowego przykładu w formie wideo i nie tylko. Gorąco polecam!
Mam nadzieję, że powyższe inspiracje i strategie pomogą Tobie opanować język angielski co najmniej w stopniu komunikatywnym. Który Tip of the Week przypadł Ci najbardziej do gustu? A może masz swoje ulubione techniki uczenia się angielskiego? Czekam na Twoje przemyślenia w komentarzu :)
Jeśli uważasz, że ten artykuł przyda się także Twoim znajomym, zapraszam do udostępniania. Otrzymasz ode mnie Conversation Starters, czyli zbiór gotowych pytań, które z całą pewnością zastosujesz w życiu codziennym. Dziękuję z góry!
Udostępnij już teraz ten artykuł w mediach społecznościowych.
Pobierz PDF
[/sociallocker]
I jeszcze jedno próbowałam uczyć się z Duolingo ale szczerze mówiąc bardzo mnie to nudziło więc zaczęłam korzystać z eTutor. Na razie wydaje mi się, że jest ok a jakie jest twoje zdanie o eTutorze?
Bardzo się cieszę, że ten artykuł skutecznie zmotywował Cię Ewa do działania. Niestety nie testowałem tego programu, więc ciężko powiedzieć na ile jest on merytoryczny pod kątem językowym. Jeśli chodzi o platformy internetowe z kursami do nauki języka angielskiego, myślę, że jest to jedna z lepszych form nauki na chwilę obecną. Dobrze jest łączyć naukę „tradycyjną” (np. ćwiczenia z książek, czasopism) z technologią. Tu polecam stronę Quizlet, która pozwala tworzyć własne testy.
Już niedługo ruszam z nowym kursem online „Pokochaj Angielskie Czasowniki Złożone” na poziomie B1-B2, który łączy wszystkie te elementy, mianowicie – lekcje leksykalne, nagrania, wideo, artykuły do czytania, phrasal verbs dla wzrokowców i wiele więcej. Zapraszam na http://anglokursy.pl :)
dzięki za odpowiedź :-)
Na pewno będę tutaj zaglądać.
Fantastyczny artykuł! Od dłuższego czasu szukam sposobu na samodzielna naukę w domu i przełamanie lenia :-)
Ciekawy artykuł :) Sam też napisałem o współczesnych sposobach nauki angielskiego ;) -> http://and-it.pl/wpblog/ciekawe-sposoby-nauke-jezykow-obcych-wpis-aktualizowany/
U mnie nie ma dnia bez słownika diki.pl ;) A co sądzisz o darmowych apkach, jak duolingo czy memrise?
Cześć Amelka, Duolingo jest zrobione dość przyzwoicie. Jeśli chodzi o Memrise, to mam mieszane uczucia. Osobiście korzystam z Busuu do nauki hiszpańskiego (wersja premium), co prawda brakuje mi bardziej zaawansowanych poziomów, ale dla osób początkujących jest OK :)
dzięki! obie pobrane, biorę się za testowanie! ;)