GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak uczyć się angielskich słówek?

8 30 151

Uczenie się słownictwa w języku angielskim dla wielu z nas może kojarzyć się z wkuwaniem listy słówek z góry na dół. Nudne zajęcie, prawda? Zgadza się, a do tego jeszcze mało efektywne. Z doświadczenia wiesz, że niektóre słowa są łatwiejsze do zapamiętania niż inne, ponieważ w języku polskim mają zbliżony lub taki sam odpowiednik np. radio, lamp, ceramics, optimism itp. Drugą grupę słówek stanowią wyrazy, które często słyszymy w telewizji, na kursach językowych lub naturalnie przyswajamy czytając artykuły po angielsku np. house, see, feel, difficult i można by tak długo wymieniać. Ostatnia grupa słówek, to dla większości uczących się języka angielskiego miszmasz liter totalnie oderwany od rzeczywistości. Podejrzewam, że na co dzień nie stosujesz miscellaneous, deride, eschew? Niezależnie od tego, czy chcesz  szybciej zapamiętać angielskie słówka na poziomie B2-C1 lub po prostu utrwalić podstawowe zwroty, koniecznie zapoznaj się ze wskazówki, które przygotowałem w dzisiejszym wpisie.

SPOSOBY UŁATWIAJĄCE ZAPAMIĘTANIE SŁOWNICTWA

Za każdym razem, gdy dane słówko w żaden sposób nie może zostać na długo w Twojej pamięci, wypróbuj mnemotechniki, czyli kreatywne sposoby na zapamiętanie informacji w krótkim czasie.

Zastanów się, dlaczego niektóre reklamy telewizyjne zapadają na długo w pamięci? Odpowiedź jest prosta – obraz, muzyka i chwytliwe rymy oddziałują na niemal wszystkie zmysły. Łatwiej jest coś zapamiętać, gdy angażujemy dwie półkule mózgu (lewą – myślenie logiczne i prawą – myślenie nieco bardziej abstrakcyjne/ twórcze). Tak właśnie działają mnemotechniki. Nie tylko poprawiają koncentrację, pozwalają uczyć się szybciej, ale przede wszystkim efektywniej. W nauce języków obcych wykorzystuj zabawne metody skojarzeń, rymowanki, wiersze, cytaty, piosenki, akronimy, obrazy i swoje zdolności artystyczne.

MNEMOTECHNIKI W PRAKTYCE

1. Rysuj kiedy tylko możesz. Nie musisz być artystą, ponieważ Twój mózg nie jest krytykiem sztuki i doceni wkład, który włożyłeś w stworzenie ilustracji. Obrazy pomagają szybciej zapamiętać dane słówko i w późniejszym czasie odtworzyć nowy wyraz.

angielskie-słówka-dla-wzrokowców-zapamiętywanie

2. Pozostając w tematyce obrazków, niedawno wymyśliłem inny sposób na to, jak uczyć się angielskich słówek. Pobierz i wydrukuj dowolne zdjęcie z Internetu i zapisz na nim wyrazy, które chcesz zakodować w pamięci. Następnie ułóż zabawną historyjkę ustnie lub pisemnie. Zadanie może wydawać się bardzo trudne, ale im bardziej pobudzisz mózg do intensywnej pracy, tym lepsze i trwalsze będą efekty. Nie wyrzucaj swoich prac i powracaj do nich często w formie powtórki.

techniki-nauki-słówek-obrazek-angielski

3. Pomocna w nauce jest także technika pierwszych liter, która pozwala nie tylko na zapamiętanie nowego słowa, ale również zastosowanie różnorodnych struktur leksykalno-gramatycznych. Jak to działa? Wystarczy, że wybierzesz słówko, które chcesz zapamiętać i utworzysz własne zdanie, którego kolejne wyrazy będą zaczynać się na litery pochodzące od tego właśnie słowa, np. alter (zmienić)

Ann Likes Teaching Emily Rhymes

4. Skoro Ann tak bardzo lubi rymy, to czemu nie korzystać z nich w nauce słówek? Łatwiej zapamiętasz np. rzeczownik confirmation, gdy zestawisz go z information. Dodatkowo wyobraź sobie, że czekasz na potwierdzenie ważnej informacji. Możesz ułożyć własne zdania, zapisać je w zeszycie i powtarzać na głos (Where’s that confirmation of important information?).

5. Metoda skojarzeń i wizualizacji świetnie sprawdza się niemal z każdym słówkiem. Chcesz zapamiętać np. czasownik abduct (porwać), który może się kojarzyć z kaczką (duck). W naszym kraju kaczek nie brakuje, więc wyobraź sobie, że UFO porywa jedną z nich na swoją planetę :-) Im bardziej absurdalne i zabawne skojarzenia, tym lepiej.

CO POWIESZ NA MAŁE WYZWANIE?

Mam nadzieję, że już wybrałeś swój ulubiony pomysł na naukę angielskich słówek. Warto skorzystać z technik łatwego zapamiętywania słownictwa, aby nauka nie kojarzyła się tylko i wyłącznie z monotonnym wkuwaniem. Użyj swojej wyobraźni i daj się porwać w wir zabaw leksykalnych. Na zakończenie mam dla Ciebie kreatywne zadanie! W jaki sposób zapamiętałbyś słówka, które przygotowałem poniżej? Czekam na Twoje propozycje w komentarzach.

 • easy-peasy – łatwizna, pikuś
 • douche bag – idiota, palant
 • muzzle – kaganiec (dla psa)
 • pinpoint – dokładnie określić
 • doodle – bazgroły, esy-floresy
 • finicky – wybredny (np. osoba)
 • gibberish – bełkot, bzdura
 • ramshackle – walący się (np. dom)
 • doozy – coś wielkiego
 • maverick – indywidualista
Może ci się spodobać również
8 Komentarze
 1. Adrian mówi

  Google doodle- bazgroły google w przypadku jakiejś rocznicy święta itp; Dallas Mavericks- zespół w NBA. Czytanie wzbogaca słownictwo najbardziej

 2. Lucy mówi

  Super sposoby na naukę. Układanie historyjek kojarzenie słówek z czymś lub kimś. Pinpoint można podzielić PIN POINT-> dokładnie określić pinpong podobne albo Pin taki do telefonu pin a ponit np Power Point program do prezentacji. PIN do telefonu + power POINT= dokładnie określić . Układać zdania np. Dokładnie określić swoje położenie… DOODLE też można podzielić Doo dle- zazgroly i zapisać to takim pismem typu bazgrołów. Kolory też pomagają przyjamniej mi bo jestem wzrokowcem, notatki, kilka razy przepisać to słowo.. np indoor -we wnętrz , In w door to drzwi; indoor(takie zwierzę )jest w środku/ we wnętrz

 3. Anglofan mówi

  Chyba najlepiej uczyć się słowek w dwoje. Może być to dwóch znajomych, kolegów lub partnerów. Można też w tym procesie nauki pomagać korepetytor. Osoba towarzysząca zwykle zwiększa poziom motywacji i chęci do nauki. Łatwiej zapamiętać słówka jeśli ktoś nas z nich przepytuje. Gdy mamy problem ze znalezieniem kolegi, koleżanki, znajomego możemy skorzystać z usług korepetytora. Poszukiwać korepetytora można na różne sposoby. Zwykle przez ogłoszenia w prasie czy internecie.

 4. Tonia mówi

  Moim najlepszym sposobem na naukę słówek z angielskiego jest oglądanie ulubionego serialu w oryginale, bez napisów. Na początku wiele łapałam z kontekstu z czasem, słówka te wbiły się w moją pamięć.

 5. michalo9846 mówi

  Dzięki za pożyteczne rady, mi akurat porady dotyczące angielskiego zawsze się przydadzą. :)
  A co do skojarzeń to chociażby słowo muzzle kojarzy mi się z puzzlami, więc można sobie wyobrazić psa, który posiada kaganiec zrobiony z puzzli. :)

 6. Kondzio mówi

  Pinpoint kojarzy mi się z pinezką, którą przybijam w konkretnym miejscu.
  Fajne sposoby na nauke słówek.

 7. Agnes mówi

  Pomysł ze słówkami na obrazku rewelacyjnie prosty i kreatywny!!! Pożyczam i wdrażam w codzienną naukę słownictwa :)

 8. Anka_23 mówi

  Doozy kojarzy mi się z polskim odpowiednikiem duży zwłaszcza gdy wymawiają to małe dzieci jeszcze nieporadnie :D

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE