GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Kolejność przymiotników w zdaniu

1 89 102

Przymiotniki w języku angielskim odgrywają istotną rolę. Te językowe bestie są niezwykle pomocne przy opisywaniu osób, rzeczy, miejsc, uczuć i wiele innych. Jeśli chcesz mówić poprawnie w języku angielskim, nie możesz pozwolić sobie na gramatyczną samowolę. Kolejność przymiotników w zdaniu podlega ściśle określonym zasadom. W tym artykule chcemy udowodnić, iż w języku angielskim są pewne reguły, które się nie zmieniają. Zapomnij więc dziś o wyjątkach, które tak mocno irytują osoby uczące się angielskiego – przynajmniej na razie.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór e-booków i audiobooków mp3 do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

KOLEJNOŚĆ PRZYMIOTNIKÓW W ZDANIU

Jeśli chcesz mieć pewność, iż stosujesz poprawny szyk przymiotników w zdaniu, skorzystaj z poniższej ściągawki. Zapisz wyjaśnienie w zeszycie i dodaj kilka ulubionych przymiotników, które najczęściej stosujesz. Jeśli jesteś na wyższym poziomie zaawansowania, zachęcam Cię gorąco do wypisania bardziej wyszukanych słówek, bo jak wiesz w przymiotnikach jest moc! Możesz skorzystać również z naszego wpisu angielskie przymiotniki, które zwalą z nóg niejednego native speakera. No, a teraz do dzieła!

 • Opinion – opinia  (np. good, excellent, nice, brilliant)
 • Size – rozmiar  (np. tiny, small, large, big, huge)
 • Shape – kształt  (np. square, round, oblong, rectangular)
 • Age – wiek  (np. young, old, brand new, antique, ancient)
 • Colour – kolor  (np. red, white, black, blue, green)
 • Pattern – wzór (np. spotted, flowery, checked, striped)
 • Origin – pochodzenie  (np. British, Polish, American, French)
 • Material – materiał (np. wooden, plastic, gold)
 • Purpose – cel użycia (np. sports, shopping, sleeping)
It’s a nice black dress – to jest ładna, czarna sukienka.
I’ll take this striped sleeping bag – zabiorę ten śpiwór w paski.
John drives a big red German car – Janek jeździ dużym, czerwonym, niemieckim samochodem.
Look at that small round antique wooden table – spójrz na ten mały, okrągły, stary, drewniany stół.

Nie znam osobiście native speakerów, którzy są w stanie zastosować więcej niż trzy przymiotniki przed rzeczownikiem. Pamiętaj, że tak złożone zdanie nie brzmi naturalnie.

A GDZIE TEN GREY?

Wziąłem pod lupę również książkę Pięćdziesiąt twarzy Greya. Trzeba przyznać, iż pisarka miała niezłą fantazję, aby napisać książkę składającą się w głównej mierze z przymiotników. Jest to klasyczny przerost formy nad treścią, ale samej książki nie neguję. Jak to mówią „są gusta i guściki.”

„I wanted to run my fingers through his decadent, untidy hair, but I’d been unable to move my hands.”
„I need to work off some of this excess, enervating energy”
„The feeling is sore and sweet, and bold and gentle all at once.” (to zdanie jest straszne!)

Ty nie musisz iść tą drogą – stosuj przymiotniki z wyczuciem. Nie za dużo, nie za mało. Kolejność przymiotników w zdaniu jest równie ważna jak i odpowiedni dobór słownictwa. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat przymiotników, sprawdź zakładkę konstrukcje gramatyczne i odśwież stopniowanie przymiotnika w języku angielskim. Daj znać w komentarzu jak podobał Ci się ten wpis i podziel się ulubionymi przymiotnikami.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. _717955074975836 mówi

  50 Twarzy… to literacki niewypał, aż oczy bolą a jak ktoś szuka erotyki to polecam w oryginale Anais Nin – Delta of Venus, to jest napisane :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE