GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Nauka języka obcego poprzez gry komputerowe?

African man in shirt using virtual reality device sitting on bed in hotel
1 5 755

Bardzo często przyswajanie języka obcego kojarzy nam się z nudnymi ćwiczeniami gramatycznymi, rozwlekłymi artykułami i podcastami, które po kilku minutach zniechęcają nas do dalszej nauki. Jeśli obecnie odczuwasz swego rodzaju wypalenie językowe, najprawdopodobniej potrzebujesz radykalnej zmiany. Co powiesz na nasz najnowszy wpis –  nauka języka obcego poprzez gry komputerowe?

NAUKA JĘZYKA OBCEGO POPRZEZ GRY KOMPUTEROWE

Z roku na rok przybywa nam w Polsce pasjonatów gier komputerowych, którzy w wolnej chwili wykazują duże zainteresowanie tą formą rozrywki. Nie ma w tym nic zaskakującego, skoro ciekawe gry komputerowe mogą stać się uzupełnieniem tradycyjnej nauki angielskiego oraz efektywnym narzędziem rozwijania kompetencji językowych. Oczywiście, większość osób powie, że gry są dobre dla dzieci i są pozbawione jakiejkolwiek wartości intelektualnej. Nie neguję Twoich upodobań, ale mogę cię zapewnić, że gry z rozbudowaną fabułą i dużą liczbą dialogów skutecznie pobudzą szare komórki do działania. Badania naukowe mówią same za siebie – gry rozwijają koncentrację, zmuszają do podejmowania szybkich decyzji, pobudzają do działań twórczych oraz wzmacniają poczucie własnej wartości.

… gry rozwijają koncentrację, zmuszają do podejmowania szybkich decyzji.

Zakup gry w oryginalnej wersji angielskiej, jest w pewnej mierze inwestycją w dobrą książkę czy płytę CD; rzecz jasna z przyjemniejszą dla oka i ucha oprawą. Wzbogacanie wiedzy poprzez zabawę i różnego rodzaju wyzwania, motywuje do wykorzystywania tej wiedzy nie tylko w wirtualnym świecie, ale i codziennych sytuacjach, w których przyjdzie ci komunikować się po angielsku. Pozytywnym bodźcem do pokonywania bariery językowej, może być również gra sieciowa, w której gracze zmuszeni są do współpracy z innymi uczestnikami.

Granica między walorami edukacyjnymi, a negatywnymi aspektami gier komputerowych, jest coraz bardziej płynna. Bez dwóch zdań, gry komputerowe mogą prowadzić do uzależnienia oraz niechęci do innych form aktywności (np. sportu). Potrafią skutecznie dezorganizować życie poprzez złe zarządzanie czasem i nadmiernie obciążać narząd wzroku. Eksperci podkreślają, że dzieci są szczególnie wrażliwe na skutki, jakie niesie ze sobą długotrwałe przesiadywanie przed komputerem. Warto więc zadbać o dobór wartościowej treści i kontrolować czas przeznaczony na zabawę, aby gry w pełni rozwijały intelekt każdego gracza.

Reasumując – komputer jest atrakcyjnym mechanizmem uczenia się języka przez zdobywanie doświadczeń. Potencjał drzemiący w grach komputerowych jest ogromny i tylko od ciebie zależy, czy taka forma nauki stanie się początkiem Twojej podróży w świat sukcesu językowego, czy typowym złodziejem czasu.

Zachęcam Cię do podzielenia się swoją opinią w komentarzu. Czy znasz gry godne polecenia? Które gry komputerowe znacząco wzbogaciły Twoją znajomość języka angielskiego?

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. PC Maniac mówi

    Polecam wszystkie RPG zwłaszcza klasyki Baldur's Gate / The Elder Scrolls / Fallout / Icewind Dale a teraz oczywiscie The Witcher!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE