GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

O cytrynie słów kilka – pytania czytelników #3

0 3 541
Cześć! Czy możecie pomóc mi zrozumieć zdanie, na które natknąłem się na anglojęzycznym forum? Mianowicie – „it turned out to be a lemon.” Nadmienię tylko, że chodzi o samochód. Nie mam bladego pojęcia, jak to ugryźć od strony językowej. ~ Paweł

WYCIŚNIEMY NIEFORMALNE ANGIELSKIE ZWROTY Z LEMON?

No raczej! Każdy wie, że lemon to cytryna, ale samochód, o którym pisze Paweł w żaden sposób nie wskazuje na owoc lub cytrynowy odcień. Słownik Oxford podsuwa nam zwięzłe lecz wyczerpujące wyjaśnienie: „a thing that is useless because it does not work as it should.” I wszystko jasne, chodzi o bubel lub jak kto woli złom/ gruchot. Podejrzewam, że mój czytelnik spotkał się z powyższym zdaniem na amerykańskim forum, gdyż o ile mi wiadomo, w Stanach Zjednoczonych obowiązuje tzw. lemon law, czyli ustawa o wadliwych pojazdach.

W brytyjskiej odmianie języka angielskiego sprawa przedstawia się trochę inaczej. Lemon zwykle oznacza „a stupid person” – oferma, ciołek lub sierota. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że Wyspiarze są kreatywnym, choć nieco zadziornym narodem.

Na zakończenie tego wpisu pozostawiam Wam jeszcze dodatkowe słowa i zwroty z lemon w tle. Taka graść wiedzy z pewnością będzie przydatna w okresie letnim. Jeżeli lubicie uczyć się języka angielskiego z filmów, to już teraz zachęcam do obejrzenia ciekawej kampani społecznej When Life Gives You Lemons Make #LemonAid.


lemon drop – drażetka o smaku cytrynowym
lemon-flavoured – o smaku cytrynowym
lemon grass – palczatka cytrynowa
lemon grove – gaj cytrynowy
lemon juice – sok cytrynowy
lemon pip – pestka cytryny
lemon squash – koncentrat cytrynowy
lemon squeezer – wyciskacz do cytryn
lemon tree – drzewo cytrynowe
lemon yellow – kolor bladożółty
lemon zest – skórka cytrynowa
easy peasy (lemon squeezy) – łatwizna, prościzna
go suck a lemon – wal się, spadaj!
when life gives you lemons, make lemonade – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE