GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

O cytrynie słów kilka – pytania czytelników #3

0 3 253
Cześć! Czy możecie pomóc mi zrozumieć zdanie, na które natknąłem się na anglojęzycznym forum? Mianowicie – „it turned out to be a lemon.” Nadmienię tylko, że chodzi o samochód. Nie mam bladego pojęcia, jak to ugryźć od strony językowej. ~ Paweł

WYCIŚNIEMY NIEFORMALNE ANGIELSKIE ZWROTY Z LEMON?

No raczej! Każdy wie, że lemon to cytryna, ale samochód, o którym pisze Paweł w żaden sposób nie wskazuje na owoc lub cytrynowy odcień. Słownik Oxford podsuwa nam zwięzłe lecz wyczerpujące wyjaśnienie: „a thing that is useless because it does not work as it should.” I wszystko jasne, chodzi o bubel lub jak kto woli złom/ gruchot. Podejrzewam, że mój czytelnik spotkał się z powyższym zdaniem na amerykańskim forum, gdyż o ile mi wiadomo, w Stanach Zjednoczonych obowiązuje tzw. lemon law, czyli ustawa o wadliwych pojazdach.

W brytyjskiej odmianie języka angielskiego sprawa przedstawia się trochę inaczej. Lemon zwykle oznacza „a stupid person” – oferma, ciołek lub sierota. Utwierdza mnie to w przekonaniu, że Wyspiarze są kreatywnym, choć nieco zadziornym narodem.

Na zakończenie tego wpisu pozostawiam Wam jeszcze dodatkowe słowa i zwroty z lemon w tle. Taka graść wiedzy z pewnością będzie przydatna w okresie letnim. Jeżeli lubicie uczyć się języka angielskiego z filmów, to już teraz zachęcam do obejrzenia ciekawej kampani społecznej When Life Gives You Lemons Make #LemonAid.


lemon drop – drażetka o smaku cytrynowym
lemon-flavoured – o smaku cytrynowym
lemon grass – palczatka cytrynowa
lemon grove – gaj cytrynowy
lemon juice – sok cytrynowy
lemon pip – pestka cytryny
lemon squash – koncentrat cytrynowy
lemon squeezer – wyciskacz do cytryn
lemon tree – drzewo cytrynowe
lemon yellow – kolor bladożółty
lemon zest – skórka cytrynowa
easy peasy (lemon squeezy) – łatwizna, prościzna
go suck a lemon – wal się, spadaj!
when life gives you lemons, make lemonade – nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI?

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE