GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Określniki so / such

0 90 233

Określniki so i such są stosowane w języku angielskim w celu wzmocnienia przymiotnika lub przysłówka, z którym występują. Poznaj różnice i przekonaj się, że ich szerokie zastosowanie przyda się w każdej rozmowie lub wypowiedzi pisemnej.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

SO – TAKI, TAKA, TAKIE

Przysłówek so umieszcza się przed samym przymiotnikiem lub przysłówkiem, aby podkreślić daną cechę. Często łączy się również z wyrażeniem so …that (taki …, że ) oraz much/many.

 • It is so hot today.
  Dziś jest tak gorąco.
 • Your sister is so beautiful.
  Twoja siostra jest taka piękna.
 • The weather was so nice that we decided to go jogging.
  Pogoda była tak piękna, że zdecydowaliśmy się pójść pobiegać.
 • Mike spoke so quickly that I couldn’t understand what he wanted to say.
  Mike mówił tak szybko, że nie zrozumiałem co chciał powiedzieć.

Czy spotkałeś się kiedykolwiek z emfatycznym zastosowaniem so w zdaniu? Szyk zdania wygląda następująco: so – przymiotnik – (a/an) rzeczownik.

 • It’s so amazing a story.
  To taka niesamowita historia.
 • This is so difficult a task.
  To tak skomplikowane zadanie.

SUCH  – TAKI, TAKA, TAKIE

Po such należy zastosować przymiotnik z rzeczownikiem lub sam rzeczownik. Pamiętaj o dodaniu rodzajnika a/an po such jeśli rzeczownik jest policzalny i w liczbie pojedynczej. Przedimki nieokreślone a/an nie występują jeżeli rzeczownik jest niepoliczalny lub wyraża liczbę mnogą! Podobnie jak z so, możesz zastosować konstrukcję such … that (taki … że)

 • Mike was such a good student that he got a scholarship.
  Mike był tak dobrym studentem, że dostał stypendium
 • You’ve got such patience that you could become a teacher.
  Masz taką cierpliwość, że mógłbyś zostać nauczycielem.
 • It was such a good movie.
  To był taki dobry film.

Mamy nadzieję, że określniki so i such nie sprawią Ci już trudności. Rozwiąż dodatkowe ćwiczenia online i sprawdź jak opanowałeś materiał.

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI?

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE