GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Big City Life

10 123 744

Witaj w kolejnym artykule z serii angielski od podstaw. W dzisiejszej lekcji opiszemy miasto, w którym żyjemy. Poznaj podstawowe słówka związane z miejscami, które najczęściej odwiedzamy w miejskiej dżungli wysokich budynków i ruchliwych ulic. Do tego celu wykorzystamy znaną Ci już konstrukcję there is, there are, która opisuje położenie różnych przedmiotów lub miejsc. Poznałeś ją w poprzednim wpisie This Is My Flat (opis pokoju i mieszkania).

KURSY I SAMOUCZKI OD POZIOMU A1
Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z językiem angielskim, warto sięgnąć po samouczki i kursy dla każdego. Znajdziesz wiele interesujących publikacji, które pomogą Tobie w szybszym opanowaniu języka angielskiego.
SAMOUCZKI KURSY

Posłuchaj lektora i powtarzaj słówka, które usłyszysz. Postaraj się zapamiętać jak najwięcej dzięki technice powtarzania na głos. Wykorzystaj do tego celu konstrukcję there is / isn’t.

There is a / an …….. in my city / village – w moim mieście / mojej wiosce jest …
We don’t have a / an …………… in the place where I live – nie mamy …. w miejscu, w którym żyję.

SŁOWNICTWO

airport – lotnisko
art gallery – galeria sztuki
bakery – piekarnia
bookshop – księgarnia
bus station – dworzec autobusowy
butcher’s – sklep mięsny
café – kawiarnia
car park – parking
church – kościół
court – sąd
cinema – kino
dry cleaner’s – pralnia chemiczna
fire station – remiza straży pożarnej
gym – siłownia
hospital – szpital
library – biblioteka
market square – rynek (w centrum miasta)
museum – muzeum
petrol station – stacja benzynowa
pharmacy – apteka
police station – posterunek policji
post office – poczta
railway station – stacja kolejowa
restaurant – restauracja
school – szkoła
shopping centre – galeria handlowa
street – ulica
swimming pool – basen
theatre – teatr
town hall – ratusz

Przeczytaj teraz opis miasta po angielsku. Zwróć uwagę na słówka z powyższej listy oraz wyraźny podział na akapity. Anglicy uwielbiają przejrzysty układ tekstu i ciekawe słownictwo. Czy podoba Ci się Warszawa?

I live in the capital of Poland. Warsaw is located on the Vistula River and it has a population of 1.7 million people. It’s a beautiful city which is famous for its museums, art galleries, theatres, cinemas and shopping centres. Warsaw is one of the most important commercial and cultural centres in Europe and a popular tourist destination.

If you visit my city, you must walk the streets of the Old Town. There are small cafes and restaurants where you can order traditional Polish dishes. The highest building in my city is the Palace of Culture and Science which offers a great panoramic view of the city. When my foreign friends come to Warsaw, I sometimes take them to the Warsaw Rising Museum, the National Museum or the Copernicus Science Centre.

What’s more, I live in a new neighbourhood. It’s great for walking around because there is a park where I spend my free time. In my area there is a swimming pool, a police station, a post office and an old church. I don’t like the fact that there isn’t any theatre or art gallery here. Anyway, I think you must visit Warsaw. There are a lot of other attractions. Come and see for yourself!

SŁOWNICTWO

population – liczba ludności
commercial – handlowy
tourist destination – cel wycieczek turystycznych
order a dish – zamówić danie
building – budynek
view – widok
foreign – zagraniczny
rising – powstanie (również uprising)
neighbourhood – sąsiedztwo, okolica
area – okolica

SPECJALNE ZADANIE DLA CIEBIE

Napisz w komentarzu opis swojej miejscowości / okolicy. Co warto pokazać turystom lub znajomym? Czy jest coś, czego Ci brakuje w Twoim mieście? Podejmij wyzwanie i napisz kilka zdań, aby przećwiczyć nowo poznane słownictwo i konstrukcję there is, there are.

Jak sam wiesz Gettin’ English jest dynamicznie rozwijającym się portalem, który publikuje treści o wysokiej wartości merytorycznej. Chcemy, abyś w dalszym ciągu miał dostęp do naszych bezpłatnych materiałów oraz profesjonalnych e-booków. Jest to jednak uzależnione od liczby odwiedzających nasz serwis. Jeśli ten artykuł przypadł Ci do gustu, to udostępnij go na Facebook’u lub w innych mediach społecznościowych. To nic nie kosztuje, a może Twoi znajomi pragną zmotywować się do nauki angielskiego przez Internet. Dzięki za wsparcie!

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI?

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE