GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

So / Neither – jak stosować?

0 31 436

W języku angielskim przysłówki tj. so i neither używane są do tworzenia krótkich komentarzy, które mają znaczenie „i (ja) także”. Przy użyciu tej konstrukcji możemy potwierdzić lub zaprzeczyć wykonywanie danej czynności przez podmiot, który jest inny od podmiotu zdania głównego. Mówiąc krótko, używając tej konstrukcji możemy opisaną w zdaniu czynność, odnieść do innej osoby potwierdzając ją lub zaprzeczając.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

Struktura krótkiego komentarza wygląda następująco:

so / neither + operator + rzeczownik / zaimek

SO

Konstrukcja so występuje ze zdaniem twierdzącym. Czasownik posiłkowy musi być zgodny z formą czasownika głównego w zdaniu oraz z podmiotem, do którego się odnosi.

So + czasownik posiłkowy + podmiot

Spójrz teraz na przykłady:

 • She loves sweets and so do I.
  Ona uwielbia słodycze i ja też.
 • I have been single for some time and so has he.
  Jestem wolna od jakiegoś czasu i on także.
 • Adam came too late. So did we.
  Adam przyszedł zbyt późno. My także.

NEITHER

Konstrukcja neither występuje w zdaniach przeczących. Pamiętaj, że w tym przypadku czasownik posiłkowy występujący po słówku „neither”, nie występuje w formie przeczącej! Spójrz na przykłady, które pomogą Ci zrozumieć poniższą konstrukcję.

Neither + czasownik posiłkowy + podmiot

 • We don’t live in Warsaw, neither does she.
  Nie mieszkamy w Warszawie i ona też nie.
 • Tuesday wasn’t cold, neither was Monday.
  Wtorek nie był zimny. Poniedziałek też nie.
 • Mary won’t come to the party, neither will I.
  Mary nie przyjdzie na imprezę i ja też nie.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE