GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Till i until – kiedy używać?

0 87 225

W języku angielskim spotykamy się niejednokrotnie z till i until. Czy zastanawiałeś się jednak, czy występuje między nimi jakakolwiek różnica? W tym artykule przybliżę prawidłowe podejście do tego tematu. Dowiedzmy się już teraz w jakich sytuacjach należy zastosować till i until w języku angielskim.

TILL/ UNTIL

Till i until są synonimami o znaczeniu „dopóki”, „aż do” lub „do czasu, gdy”. W języku angielskim mogą pełnić zarówno funkcję przyimka jak i spójnika. Till (lub amerykańska wersja ’til) jest określeniem potocznym i nie wypada go stosować w języku oficjalnym. Dlatego z pomocą przychodzi nam until, który jest określeniem neutralnym i uniwersalnym.

I’ll be busy till/ until 6 o’clock. Don’t call me. 
Będę zajęta do godziny szóstej. Nie dzwoń do mnie.
Jake works from 9 to/ till/ until 5 every day. 
Jake pracuje każdego dnia od dziewiątej do piątej.
You can stay with me till/ until Sunday.
Możesz zostać ze mną do niedzieli.

Jeśli chcemy zastosować zdania czasowe, należy pamiętać o kilku prostych zasadach:

  • po till/ until nie stawiamy przeczenia,
  • odnosząc się do przyszłości nie użyjemy will lecz Present Simple. Można również zastosować czas Present Perfect, gdy kładziemy szczególny nacisk na fakt zakończenia czynności.
  • till i until czują się równie dobrze w towarzystwie czasów przeszłych Past Simple/ Past Perfect.
You never know what you can do till you try. 
Nie dowiesz się, czy potrafisz, dopóki nie spróbujesz.
We’re going to wait here till/ until they arrive. 
Będziemy czekać, dopóki nie przyjadą.
You can’t go out till/ until you have cleaned your room.
Nie możesz wyjść, dopóki nie posprzątasz swojego pokoju.
Bob lived with his parents till/ until he was thirty. 
Bob mieszkał z rodzicami aż do trzydziestego roku życia.
She didn’t serve us a dessert till/ until we had eaten dinner. 
Nie podała nam deseru, dopóki nie zjedliśmy obiadu.

UP TO

Wiem, że till i until wyglądają niepozornie, ale nie można ich stosować, jak nam się podoba. Jak zapewne zauważyłeś, till/ until odnoszą się do czasu. W przypadku ilości stosujemy najczęściej UP TOaż do/ maksymalnie.

The following prices include up to 60% discount. 
Poniższe ceny zawierają do 60% rabatu.
The cinema can hold up to 500 people.
Kino może pomieścić maksymalnie 500 osób.

A TAK PRZY OKAZJI

Mała ciekawostka na zakończenie. Jeśli żyłeś w przekonaniu, że till to skrót od until, szybko zrewiduj swoją dotychczasową wiedzę. Pierwsze wzmianki o till pojawiły się w języku staroangielskim zanim ktokolwiek jeszcze śnił o until.

Till to również brytyjski odpowiednik kasy sklepowej. Stąd właśnie pochodzi zwrot be caught with your fingers/ hands in the till – być złapanym na okradaniu pracodawcy. Inne popularne wyrażenia to: shop till you drop – kupuj do upadłego, till hell freezes over – prędzej kaktus mi na dłoni wyrośnie oraz till death do us apart – i nie opuszczę cię aż do śmierci.

Pozostaje nam jeszcze czasownik till, który oznacza uprawiać/ obrabiać ziemię i wygląda na to, że dzisiejsza lekcja gramatyki dobiegła końca. Mam nadzieję, że się podobało.

Nie zapomnij podzielić się tym wpisem ze znajomymi w mediach społecznościowych. Till next time!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE