GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Zdania czasowe – when, before, as soon as

4 330 934

Zdania czasowe tzw. time clauses stanowią istotną część angielskiej gramatyki. Jeśli chcesz umiejscowić wydarzenie w czasie, znajomość time clauses będzie niezbędna dla prawidłowego zrozumienia kontekstu zdania. Przejdźmy do konkretów. Zdania czasowe stanowią odpowiedź na pytanie – kiedy? jak długo? i wprowadzane są przez spójniki.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

ZDANIA CZASOWE W JĘZYKU ANGIELSKIM – NAJWAŻNIEJSZE SPÓJNIKI

 • after – po tym jak, po
 • as – kiedy, gdy
 • as soon as – jak tylko
 • as long as – tak długo, jak
 • before – przed, zanim
 • by the time – zanim
 • immediately – jak tylko
 • once – gdy tylko
 • the moment – z chwilą gdy, jak tylko
 • the minute – z chwilą gdy, jak tylko
 • till / until – dopóki, aż do
 • when – kiedy, gdy
 • while – podczas gdy
 • whenever – gdy tylko

Po spójnikach as soon as, as long as, before, till/ until oraz when mówiąc o przyszłości nie stosujemy czasów Future, lecz czasy teraźniejsze Present! Jest to bardzo ważna zasada i często popełniamy ten błąd mówiąc i pisząc po angielsku. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta – w języku polskim zazwyczaj stosujemy czasy przyszłe. Spójrz na przykłady:

I will call you when I have some time.
Zadzwonię do Ciebie, kiedy będę mieć czas.
They will wait outside until the shop opens.
Zaczekają na zewnątrz do czasu, gdy otworzą sklep.
As soon as we finish the meeting, we will contact you.
Jak tylko zakończymy spotkanie, skontaktujemy się z Panem.

Niekiedy, zdania czasowe wymagają użycia czasu Present Perfect, gdy chcemy określić definitywne zakończenie lub długość trwania czynności.

When you have spent a few weeks in our company, you will understand how we work.
Jak już spędzisz kilka tygodni w naszej firmie, zrozumiesz jak pracujemy.
test-poziomujący-angielski-placement-gettinenglish-2
Profesjonalny test poziomujący od Gettin’ English, który rozwiązało blisko pół miliona osób!

Zdania czasowe stosujemy również z innymi czasami gramatycznymi. Jeśli chcesz poznać pełne zasady, zachęcamy Cię do odświeżenia znajomości najważniejszych struktur gramatycznych. Poniżej znajdziesz praktyczną ściągawkę z ogólnymi zasadami:

before / by the time – czas przeszły Past Simple w połączeniu z czasem zaprzeszłym Past Perfect

Before I went to school, I had eaten breakfast.
Zanim pojechałam do szkoły, zjadłam śniadanie.

when – czas przeszły Past Simple

They were watching TV when the phone rang.
Oglądali telewizję, gdy zadzwonił telefon.

while – najczęściej łączy się z Past Continuous

Mike was reading a book while his girlfriend was taking a shower.
Mike czytał książkę, podczas gdy jego dziewczyna brała prysznic.

Pozostań z nami jeszcze chwilę i przeczytaj nasz wpis na blogu językowym na temat wyrażeń czasowych. Jeśli masz dodatkowe pytania do zdań czasowych, pozostaw nam swój komentarz. Rozwiąż szybki test online i sprawdź ile zapamiętałeś. Powodzenia!

Może ci się spodobać również
4 Komentarze
 1. Anonim mówi

  Nie rozumiem zbytnio w zadaniu mam 5 na 10 ale niektóre szczelałam słabo trochę widzę mój sprawdzian jutro
  pozdrawiam serdecznie

 2. Patrycja mówi

  Kiedy chce ułożyć zdanie”On został sławny zanim mnie poznał” .He has become to raczej oczywiste,ponieważ został sławny i dalej tak jest ale po before „He has become famous before… ” nalezy tu użyć czas Past Simple czy Present Perfect Simple ?
  Z góry dziękuje za odpowiedź :)

  1. Okoo mówi

   He had become famous before he met me – zdanie zlozone w czasie przeszlym, gdzie jedna czynnosc ( past perf.) stala sie przed inna czynnoscia ( past s.)

 3. Baba Jaga mówi

  Tak się złożyło, że siedziałam dziś nad angielskim i zastanawiałam się właśnie nad stosowaniem „when”, „while” i innych „spójników czasowych”. Sięgnęłam nawet po mądre książki, ale nie znalazłam tego, czego szukałam. W końcu rzuciłam się do Internetu, „współczesnej skarbnicy wiedzy” i znalazłam na GETTINENGLISH – dokładnie to, czego potrzebowałam. Materiał zebrany i opisany doskonale. Krótkie, ale rzeczowe kompendium :) To mi się podoba. Tak to ja mogę się uczyć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE