GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Whenever, wherever i no matter

0 14 430

Whenever, wherever – języka angielskiego chcę się uczyć forever. I takim oto miłym akcentem rozpoczniemy dzisiejszy wpis gramatyczny. Zanim zaprezentuję zastosowanie ever, mała ciekawostka. W 2001 roku, gdy Shakira nagrywała swój pierwszy anglojęzyczny album Laundry Service, z którego pochodzi m.in. piosenka Whenever, Wherever; język angielski był jej zupełnie obcy! W krótkim czasie zdołała jednak okiełznać najważniejsze aspekty leksykalno-gramatyczne i stosunkowo szybko opanowała poziom komunikatywny. Shakira to idealny przykład na to, że dla chcącego, nic trudnego.

KIEDY ZASTOSOWAĆ WHENEVER, WHEREVER, WHATEVER?

Spójniki, które pojawiły się w piosence Shakiry są dość często stosowane w języku potocznym. Ogólnie rzecz biorąc, powstają one z połączenia zaimków pytających (when, where, what, who, how, which) oraz przysłówka ever. Możemy je stosować zarówno na początku jak i w środku zdania. Spójniki z ever wskazują na to, że wszystko nam jedno (it doesn’t matter) gdzie, z kim lub kiedy chcemy coś zrobić. W przypadku zdań odnoszących się do przyszłości należy zastosować czasy teraźniejsze.

whenever – kiedykolwiek, kiedy tylko (w każdej chwili)
I try to visit my friends whenever I go to the UK.
wherever – gdziekolwiek, dokądkolwiek
Wherever you go, you always get into trouble.
whatever – cokolwiek (nieważne co)
Keep your cool, whatever happens!
whoever – ktokolwiek
Whoever robbed the bank the other day will be caught sooner or later.
whichever – którykolwiek
I’m sure you will have a good time whichever country you decide to visit.
however – jakkolwiek, w jakikolwiek sposób (bez względu na to, jak)
However you look at it, it’s still a highly controversial topic.

JAK ZASTOSOWAĆ NO MATTER?

W bardzo podobny sposób stosujemy również wyrażenie no matter  + what/ when/ where itp. Zdania takie tłumaczymy na język polski najczęściej na trzy sposoby: nieważne, obojętnie lub bez względu na coś. Spójrz na przykłady i zwróć szczególną uwagę na fakt, iż nie stosujemy szyku pytającego.

No matter what you do, I will always support you.
No matter how hard she tries, she tends to get everything wrong.
No matter what they say, I know we’re right!
You might have an accident no matter how careful you are.
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE