GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Whenever, wherever i no matter

0 11 794

Whenever, wherever – języka angielskiego chcę się uczyć forever. I takim oto miłym akcentem rozpoczniemy dzisiejszy wpis gramatyczny. Zanim zaprezentuję zastosowanie ever, mała ciekawostka. W 2001 roku, gdy Shakira nagrywała swój pierwszy anglojęzyczny album Laundry Service, z którego pochodzi m.in. piosenka Whenever, Wherever; język angielski był jej zupełnie obcy! W krótkim czasie zdołała jednak okiełznać najważniejsze aspekty leksykalno-gramatyczne i stosunkowo szybko opanowała poziom komunikatywny. Shakira to idealny przykład na to, że dla chcącego, nic trudnego.

KIEDY ZASTOSOWAĆ WHENEVER, WHEREVER, WHATEVER?

Spójniki, które pojawiły się w piosence Shakiry są dość często stosowane w języku potocznym. Ogólnie rzecz biorąc, powstają one z połączenia zaimków pytających (when, where, what, who, how, which) oraz przysłówka ever. Możemy je stosować zarówno na początku jak i w środku zdania. Spójniki z ever wskazują na to, że wszystko nam jedno (it doesn’t matter) gdzie, z kim lub kiedy chcemy coś zrobić. W przypadku zdań odnoszących się do przyszłości należy zastosować czasy teraźniejsze.

whenever – kiedykolwiek, kiedy tylko (w każdej chwili)
I try to visit my friends whenever I go to the UK.
wherever – gdziekolwiek, dokądkolwiek
Wherever you go, you always get into trouble.
whatever – cokolwiek (nieważne co)
Keep your cool, whatever happens!
whoever – ktokolwiek
Whoever robbed the bank the other day will be caught sooner or later.
whichever – którykolwiek
I’m sure you will have a good time whichever country you decide to visit.
however – jakkolwiek, w jakikolwiek sposób (bez względu na to, jak)
However you look at it, it’s still a highly controversial topic.

JAK ZASTOSOWAĆ NO MATTER?

W bardzo podobny sposób stosujemy również wyrażenie no matter  + what/ when/ where itp. Zdania takie tłumaczymy na język polski najczęściej na trzy sposoby: nieważne, obojętnie lub bez względu na coś. Spójrz na przykłady i zwróć szczególną uwagę na fakt, iż nie stosujemy szyku pytającego.

No matter what you do, I will always support you.
No matter how hard she tries, she tends to get everything wrong.
No matter what they say, I know we’re right!
You might have an accident no matter how careful you are.
Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI?

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE