GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Would rather / prefer

1 46 986

W języku angielskim często stosujemy konstrukcje would rather / would prefer do wyrażania naszych preferencji. Aby poprawnie stosować powyższe konstrukcje, należy przestrzegać ściśle określonych zasad gramatycznych. W tym wpisie, poznasz podstawowe oraz nieco zaawansowane wyjaśnienie oraz przykłady z would rather / prefer i nie tylko.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

WOULD RATHER / SOONER

Konstrukcja would rather / would sooner mają to samo znaczenie – „wolałbym.” Jeśli preferencje dotyczą nas samych lub tego samego podmiotu, stosujemy czasownik w formie podstawowej (bezokolicznik bez to – bare infinitive). Jeśli chcesz podkreślić czynność przeszłą zastosuj „have + III / -ed”

 • I’d sooner go out than stay at home
  Wolę wyjść, niż zostać w domu.
 • He’d rather spend holidays in Europe.
  Woli spędzić wakacje w Europie.
 • I would rather have called her yesterday.
  Wolałem do niej zadzwonić wczoraj.

Sprawa wygląda nieco inaczej jeśli would rather wyraża preferencje w odniesieniu do innej osoby, niż podmiot zdania. Główny czasownik występuje w czasie Past Simple, jeśli mowa o czynności teraźniejszej lub w czasie Past Perfect, gdy wyrażamy nasze życzenie odnoszące się do przeszłości. Brzmi groźnie? Spójrz na przykłady, a wszystko stanie się jasne:

 • I’d rather you didn’t smoke here.
  Wolałabym, żebyś tutaj nie palił. (w tej chwili)
 • I’d rather you hadn’t left so early in the morning.
  Wolałbym, żebyś nie wyjechał tak wcześnie rano (mowa o przeszłości)

WOULD PREFER

Konstrukcja would prefer służy do mówienia o tym, co wolelibyśmy robić. Would prefer stosujemy z pełnym bezokolicznikiem „to.” Możesz ją również zastosować w odniesieniu do innej osoby. W zdaniach tego rodzaju pamiętaj, aby użyć zaimka w formie dopełnienia (np. him, her, us, them):

 • I’d prefer to live abroad.
  Wolałabym mieszkać za granicą.
 • I’d prefer him to finish the project today.
  Wolałbym, żeby skończył projekt jeszcze dziś.

Podobnie jak w przypadku would rather, bezokolicznik po would prefer może przybrać formę Past Participle (have + III / -ed), gdy mowa o preferencjach nierealnych w czasie przeszłym.

 • I was in Berlin, but I’d prefer to have gone to Milan last year.
  Byłem w Berlinie, ale wolałbym pojechać w zeszłym roku do Mediolanu.

PREFER

Zaczęliśmy od konkretnej dawki wiedzy. Zakończymy czymś naprawdę prostym. Kiedy zastosować czasownik prefer? Spójrz na przykłady i postaraj się zrozumieć następujące zależności.

 • He prefers books to films.
  Woli książki od filmów
 • I prefer reading books to watching films.
  Wolę czytać książki niż oglądać filmy.
 • We prefer to read books rather than watch films.
  Wolimy czytać książki niż oglądać filmy.

Podsumowując:

a) prefer something to something – woleć coś od czegoś

b) prefer doing to doing – porównując dwa czasowniki (forma -ing)

c) prefer to do  … rather than do – użycie rather than wymaga bezokolicznika

Poniżej znajdziesz zdania do uzupełnienia. Napisz w komentarzu swoją odpowiedź i ćwicz konstrukcje z would rather / prefer w kreatywny sposób. Good luck!

would-rather-prefer-przykłady-angielski

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. anetka.1993 mówi

  I would rather have a bath and early sleep today.
  I prefer wear a jeans than skirts.
  I’d prefer to have had a manicure hybrid my nails yesterday.
  I’d sooner my best friend had a little more time for me.
  I’d rather live in London.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE