GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Wpis na blogu i forum internetowym

3 113 792

Matura pisemna to bez wątpienia ogromne wyzwanie dla Ciebie drogi Maturzysto. Jak wiesz będziesz się zmagał z nową formą egzaminu, która wynika bezpośrednio z założeń podstawy programowej.

Na poziomie podstawowym z języka angielskiego może pojawić się: list prywatny, e-mail, wiadomość na blogu lub wpis na forum. Twoim zadaniem będzie napisanie pracy, która uwzględni wszystkie cztery podpunkty podane w poleceniu. Każdy element może składać się z jednej lub dwóch części, do których musisz się odnieść i dodatkowo rozszerzyć w swojej wypowiedzi pisemnej. Pisz zwięźle i nie odbiegaj od tematu, gdyż łatwo przekroczyć dopuszczalny limit słów (80-130). Dziś opracowałem dla Ciebie wpis na blogu i forum internetowym.

PRZYGOTUJ SIĘ DO MATURY NA 100%
Nie odkładaj powtórki na ostatni dzwonek. Sprawdź ofertę e-booków, które pomogą Tobie przygotować się do egzaminu z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.
Zobacz ofertę

JAKI ZAKRES MATERIAŁU JEST WYMAGANY NA MATURZE?

Wypowiedź na blogu i forum zawiera bardzo urozmaicone pole do manewru. Z pewnością musisz poznać zwroty charakterystyczne dla zaproszenia, ogłoszenia, recenzji, opowiadania, opisu, wiadomości oraz listu prywatnego. Przed maturą odśwież wyrażenia związane z relacjonowaniem, przedstawianiem zalet i wad, uzasadnianiem opinii. Blog może być miejscem, gdzie piszesz o swoich pasjach (gotowanie, sport, podróżowanie itp.), gdzie prowadzisz poradnik dla czytelników (wskazówki, instrukcje, jak coś wykonać), relacjonujesz wydarzenia z życia prywatnego (wycieczki, pobyt w hotelu lub posiłek w restauracji), a także wyrażasz swoje poglądy (polityczne, religijne itp.)

JAK WYGLĄDA PRZYKŁADOWY WPIS NA BLOGU I FORUM INTERNETOWYM?

Na anglojęzycznym forum internetowym natknąłeś/aś się na wątek dotyczący szukania pracy po ukończeniu szkoły średniej. Chcesz włączyć się w dyskusję i wyrazić swoje zdanie:

 • napisz czy chcesz studiować / pracować po ukończeniu szkoły i dlaczego,
 • podaj zaletę i wadę takiego rozwiązania,
 • napisz, co wybrali Twoi koledzy z klasy,
 • zachęć użytkowników forum do wyrażania swoich opinii.

Hi guys! I’m writing to express my opinion about the topic. 

To be honest, I can’t imagine not studying at university. In October I’m starting my English studies and I’m aware of the fact that education is significant for everyone’s development including me. After three years of studying you can always decide what to do next, right? 

I think you gain knowledge and necessary skills you may need in the future. On the other hand, you don’t earn money or get professional experience, but we’re young so we can wait for that. For example, the majority of my classmates have chosen to study; only two boys want to go to the UK to find a job. I respect their decision.

Now I wonder what you think. Why don’t you share your opinion?

That’s all for now.

PRZYDATNE ZWROTY MATURALNE – WPIS NA BLOGU I FORUM INTERNETOWYM

W wolnej chwili zajrzyj do naszego sklepu online. Opracowaliśmy kilka ciekawych materiałów, które zagwarantują Ci niezwykłą jakość wypowiedzi pisemnej na maturze z języka angielskiego. Wspieraj w ten sposób naszą stronę i zyskuj materiały opracowane przez egzaminatora maturalnego specjalnie dla Gettin’ English.

Dodatkowo zapisz do zeszytu poniższe wyrażenia i do dzieła – zaglądaj na naszą stronę i ćwicz umiejętność pisania wpisów internetowych.

 • Guess what happened! – Nie uwierzycie, co się stało!
 • I’m writing this post to tell you that … – piszę ten post, aby Wam powiedzieć, że …
 • I want to find out about … – chcę się czegoś dowiedzieć na temat …
 • I wondered if you could help me – zastanawiam się, czy możecie mi pomóc.
 • Could you tell me what I should do? – możecie powiedzieć mi, co mam zrobić?
 • One advantage / disadvantage of … is … – jedną z zalet / wad … jest
 • I feel very strongly that … – uważam zdecydowanie, że …
 • From my point of view,… – moim zdaniem
 • However, I have to point out that … – muszę jednak zaznaczyć, że …
 • What I remember most is … – to, co najbardziej pamiętam to
 • It’s hard to believe but then I felt – trudno w to uwierzyć, ale wtedy czułam się …
 • All of a sudden – nagle
 • The majority of people – większość ludzi
 • How about …? – co powiecie na …?
 • I’m looking forward to your comments – czekam na wasze komentarze
Może ci się spodobać również
3 Komentarze
 1. Weronika mówi

  Oj warto to znać, bo to podwyższa ocenę. Niby kilka zwrotów, ale jak sobie człowiek powtarza, to idzie to zapamiętać.

 2. borsuk mówi

  Będzie więcej materiałów do nowej matury?

 3. Karinka mówi

  w sumie podobne do listu nieformalnego.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE