GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Wybory prezydenckie – 30 słówek, które musisz poznać

4 8 284

Dla wielu wygrana Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich 2016 to spore zaskoczenie. Jeśli przyglądasz się bliżej sytuacji w USA, musisz poznać najważniejsze słownictwo związane z wyborami politycznymi. Zapraszamy do nauki.

To już pewnie. Donald Trump został 45 prezydentem Stanów Zjednoczonych. Ku zaskoczeniu wielu ludzi na całym świecie, naród amerykański postawił na człowieka bez doświadczenia politycznego oraz konkretnych planów na przyszłość. Wybór Donalda Trumpa na prezydenta USA może oznaczać tylko jedno – duże zmiany dla Europy i świata. Czy nie zawiedzie swoich wyborców? Przekonamy się już niedługo… Jeśli śledzisz na bieżąco anglojęzyczne portale internetowe i bardzo interesujesz się polityką USA, to dzisiejszy wpis ułatwi Ci zrozumienie najważniejszej terminologii związanej z wyborami politycznymi.  Do dzieła! Czeka na Ciebie 30 przydatnych słówek i zwrotów. 

WYBORY POLITYCZNE – ANGIELSKIE SŁOWNICTWO


ballot – tajne głosowanie, karta do głosowania
ballot box – urna wyborcza
ballot-rigging – fałszowanie wyników głosowania
blue state – stan, który popiera kandydata z Partii Demokratycznej
cast one’s vote – oddać swój głos
constituency – okręg wyborczy
election campaign – kampania wyborcza
election day – dzień wyborów
exit poll – sondaż prowadzony przy wyjściu z lokali wyborczych
first ballot – pierwsza tura wyborów
floating voter – niezdecydowany wyborca
form a government – tworzyć rząd
front-runner – faworyt (np. w wyborach)
go to the polls – iść na wybory/ głosowanie
hawk – polityk będący zwolennikiem używania siły
incumbent – osoba piastująca urząd
landslide victory – przytłaczające zwycięstwo
manifesto – program wyborczy
opinion poll – badania opinii publicznej
poll – ankieta, sondaż
polling station/ place – lokal wyborczy
proxy vote – głosowanie poprzez pełnomocnika
red state – stan, który popiera kandydata z Partii Republikańskiej
suffrage – prawo do głosowania
swing state – stan o trudnym do przewidzenia podziale głosów
term – kadencja
the electorate – wyborcy
too close to call – różnica zbyt mała, żeby wskazać zwycięzcę
turnout – frekwencja
voter – wyborca, głosujący

Co mówią o wyborach prezydenckich za oceanem? Myślę, że poniższy film najlepiej podsumuje ostatnie wydarzenia w Stanach Zjednoczonych. A Ty jakie masz zdanie na temat przegranej Hillary Clinton? Czy uważasz, że Amerykanie podjęli słuszną decyzję? Daj znać w komentarzu.

Może ci się spodobać również
4 Komentarze
 1. Adrian mówi

  Dla mnie podejrzany był atak polskojęzycznych mediów na Donalda Trumpa. Wyrobiłem sobie takie wewnętrzne przekonanie że to co w głównych mediach nam serwują to próba manipulacji i wywarcia wpływu na dużych masach ludzi. Polecam książkę „Psychosocjotechnika. Dezinformacja. Oręż wojny” bardzo ciekawa lektura właśnie o dezinformacji, po tej lekturze odkryjecie jak robią nam wodę z mózgu.

 2. AnnA mówi

  Ja uważam, ze D. Trump to dobry wybór. Cieszę sie, ze Amerykanie tak postanowili….bedzie dobrze…Aha i kto do uważa, ze nie ma on konkretnych planów na przyszłość? Co za bzdura.

  1. Bartek mówi

   AnnA… może dobry może zły wybór, ale nie oszukujmy się człowiek nie ma pojęciu o polityce!!!! co ty gadasz.

 3. Roro mówi

  Odpowiadając na pytanie zadane w tekście. Cóż… Taką podjęli decyzję. Jak Państwo napisali przekonamy się wkrótce, czy słuszną. Osobiście uważam, że musieli wybierać między dżumą a cholerą, ponadto żaden z kandydatów nie nadawał się do końca na prezydenta Stanów Zjednoczonych. Z drugiej strony, w końcu mieli okazję poczuć się jak my w każde wybory :). Pozdrawiam i dziękuję za słówka. Nie znałam ich wcześniej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE