Szacuje się, że w Zjednoczonym Królestwie przebywa obecnie blisko 800,000 Polaków. Z myślą o naszych rodakach zdecydowaliśmy się opracować wpis związany z wynajmem mieszkania. Czy zdarzyło Ci się kiedykolwiek zgłosić usterkę, a może miałeś z tym nie lada problem? Dziś chcemy zachęcić Cię do nauki prostych zwrotów, które możesz wykorzystać w rozmowie z właścicielem mieszkania. Mamy jednak nadzieję, że wynajem mieszkania w Anglii lub w dowolnym miejscu na świecie obejdzie się bez przykrych sytuacji.
Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z językiem angielskim, warto sięgnąć po samouczki i kursy dla każdego. Znajdziesz wiele interesujących publikacji, które pomogą Tobie w szybszym opanowaniu języka angielskiego.
SAMOUCZKI KURSY
USTERKI W MIESZKANIU
Co może pójść nie tak w mieszkaniu? Poniżej znajdziesz najpopularniejsze problemy, którą mogą się przytrafić w każdym miejscu zamieszkania.
- I’m afraid the lock is broken – obawiam się, że zamek (w drzwiach) zepsuł się
- My bathroom is flooded – moja łazienka jest zalana wodą
- My fridge/ cooker is broken – moja lodówka/ kuchenka zepsuła się
- The air-conditioning/ heating system isn’t working – klimatyzacja/ ogrzewanie nie działa
- The hot water heater isn’t working – bojler nie działa
- The kitchen tiles are loose – płytki w kuchnii odpadają
- The light in the bathroom doesn’t go on – światło w łazience nie świeci się
- The pipe is leaking – rura przecieka
- The power is out in the whole flat – nie ma prądu w całym mieszkaniu
- The sink is clogged again – zlew znowu jest zatkany
- The wall is cracked – ściana jest popękana
- There are ants/ cockroaches/ termites / mice in my flat! – w moim mieszkaniu są
mrówki, karaluchy, termity/ myszy - There is mould in the bathroom – w łazience jest pleśń
ROZMOWA Z WŁAŚCICIELEM
Rozmowa z właścicielem mieszkania (landlord/ landlady) może być niekiedy trudna. I nie chodzi tu o barierę językową, ale o chęć pomocy. Każda inwestycja i naprawa kosztuje, a ci jak wiemy bardzo często nie kwapią się do wydawania dodatkowych pieniędzy. Sprawdź jak w prosty sposób poinformować właściciela nieruchomości o nagłych awariach. Z całą pewnością przyda Ci się pan złota rączka (handyman), który naprawi (fix) to, co zepsute. Zwróć również uwagę na zastosowanie czasu teraźniejszego Present Continuous, o którym pisaliśmy już wcześniej.
You: Good morning. I’m calling because I’m having a problem in my flat.
Landlord: What’s happening there?
You: Well, the pipe is leaking and I don’t know what to do. Can you recommend a good person that can fix it?
Landlord: You should call Mike Spencer. He’s a handyman. His phone number is 230459138. OK, I can’t talk right now… I’m going to call you later.
You: I see. Bye.
Jeśli chcesz poznać najważniejsze zwroty i słówka, które pomogą Ci porozumieć się w niemal każdej sytuacji związanej z wynajmem mieszkania za granicą, sprawdź już teraz nasz e-book. Dowiesz się m.in. jak interpretować angielskie ogłoszenia, jak poradzić sobie w agencji nieruchomości, poznasz wyposażenie, rodzaje zakwaterowania i porozmawiasz z sąsiadami. Praktyczne słownictwo i dialogi opracowane przez nasz zespół pomogą Ci odnaleźć się w wielu codziennych sytuacjach.