GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Kiedy zastosować arrive at, in, on?

0 31 341

Jednym z najczęstszych błędów, który pojawia się w rozmowach lub wypowiedziach pisemnych, jest nieprawidłowe zastosowanie czasownika arrive (przybyć, przyjechać) z przyimkami. Czy uważasz, że zdanie „I arrived to Warsaw yesterday” (przyjechałem wczoraj do Warszawy) jest gramatycznie poprawne? Jak się pewnie domyślasz, powyższe zdanie jest najzwyczajniej w świecie dosłownym tłumaczeniem polskiego odpowiednika. W zdaniach tego typu masz do wyboru zupełnie inne przyimki. Kiedy zastosować arrive at/ in/ on w języku angielskim? Zapraszam do szybkiej lektury.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

ARRIVE IN / ON

angielskie-przyimki-w-ćwiczenia-gettinenglish

Arrive in stosuje się w przypadku większych miejsc np. kraju, miasta. Możesz również powiedzieć, że przyjedziesz gdzieś w konkretnym miesiącu/ roku lub za jakiś czas (forma czasu przyszłego). W przypadku dni stosujemy przyimek on. Popularną kolokacją w języku angielskim jest również arrive on the scene of – przybyć na miejsce (jakiegoś zdarzenia). Spójrzmy na przykłady:

Zajrzyj do środka


 

 • I arrived in Chicago at 6 p.m.
  Przyjechałem do Chicago o godzinie 18:00.
 • As far as I know, she will arrive in July / in ten minutes / on Friday.
  O ile mi wiadomo, ona przyjedzie w lipcu / za 10 min/ w piątek.
 • What time did the police arrive on the scene of the accident?
  O której godzinie pojawiła się policja na miejscu wypadku?

ARRIVE AT

Przyimek at jest stosowany, gdy mamy na myśli konkretne (mniejsze) miejsce np. lotnisko, hotel, biuro itp. Jako ciekawostkę językową warto zapamiętać, iż arrive at oznacza także dojście do czegoś (np. porozumienia, decyzji).

 • I’m arriving at the airport at 10 a.m.
  Przybędę na lotnisko o godzinie 10.
 • I hope we will arrive at an agreement.
  Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia.

CZY SĄ JESZCZE INNE TAJEMNICZE ZAGRYWKI?

Oczywiście, że tak. W końcu uczysz się języka angielskiego, a tu nie można brać niczego za pewnik :) Czasownik arrive nie wymaga użycia przyimków at/ in/ on, gdy mamy na myśli m.in. takie wyrażeń jak yesterday, last year, five minutes ago, next week, this month, tonight, today, tomorrow, early, late, here, there jak również rzeczownika home.

 • My relatives arrived here yesterday.
  Moi krewni przyjechali tu wczoraj.
 • Tom will arrive home soon.
  Tom niedługo przyjedzie do domu.

Już teraz możesz zgłębić najciekawsze tajniki języka angielskiego wybierając dowolną kategorię. Pomyśl sam ile jeszcze możesz się nauczyć w ciągu 15-20 min. Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią na temat tego wpisu lub masz dodatkowe pytania, śmiało pozostaw mi swoją wiadomość w komentarzu.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE