Jednym z najczęstszych błędów, który pojawia się w rozmowach lub wypowiedziach pisemnych, jest nieprawidłowe zastosowanie czasownika arrive (przybyć, przyjechać) z przyimkami. Czy uważasz, że zdanie „I arrived to Warsaw yesterday” (przyjechałem wczoraj do Warszawy) jest gramatycznie poprawne? Jak się pewnie domyślasz, powyższe zdanie jest najzwyczajniej w świecie dosłownym tłumaczeniem polskiego odpowiednika. W zdaniach tego typu masz do wyboru zupełnie inne przyimki. Kiedy zastosować arrive at/ in/ on w języku angielskim? Zapraszam do szybkiej lektury.
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę
ARRIVE IN / ON
Arrive in stosuje się w przypadku większych miejsc np. kraju, miasta. Możesz również powiedzieć, że przyjedziesz gdzieś w konkretnym miesiącu/ roku lub za jakiś czas (forma czasu przyszłego). W przypadku dni stosujemy przyimek on. Popularną kolokacją w języku angielskim jest również arrive on the scene of – przybyć na miejsce (jakiegoś zdarzenia). Spójrzmy na przykłady:
- I arrived in Chicago at 6 p.m.
Przyjechałem do Chicago o godzinie 18:00. - As far as I know, she will arrive in July / in ten minutes / on Friday.
O ile mi wiadomo, ona przyjedzie w lipcu / za 10 min/ w piątek. - What time did the police arrive on the scene of the accident?
O której godzinie pojawiła się policja na miejscu wypadku?
ARRIVE AT
Przyimek at jest stosowany, gdy mamy na myśli konkretne (mniejsze) miejsce np. lotnisko, hotel, biuro itp. Jako ciekawostkę językową warto zapamiętać, iż arrive at oznacza także dojście do czegoś (np. porozumienia, decyzji).
- I’m arriving at the airport at 10 a.m.
Przybędę na lotnisko o godzinie 10. - I hope we will arrive at an agreement.
Mam nadzieję, że dojdziemy do porozumienia.
CZY SĄ JESZCZE INNE TAJEMNICZE ZAGRYWKI?
Oczywiście, że tak. W końcu uczysz się języka angielskiego, a tu nie można brać niczego za pewnik :) Czasownik arrive nie wymaga użycia przyimków at/ in/ on, gdy mamy na myśli m.in. takie wyrażeń jak yesterday, last year, five minutes ago, next week, this month, tonight, today, tomorrow, early, late, here, there jak również rzeczownika home.
- My relatives arrived here yesterday.
Moi krewni przyjechali tu wczoraj. - Tom will arrive home soon.
Tom niedługo przyjedzie do domu.
Już teraz możesz zgłębić najciekawsze tajniki języka angielskiego wybierając dowolną kategorię. Pomyśl sam ile jeszcze możesz się nauczyć w ciągu 15-20 min. Jeśli chcesz podzielić się swoją opinią na temat tego wpisu lub masz dodatkowe pytania, śmiało pozostaw mi swoją wiadomość w komentarzu.