GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Czy warto stosować ain’t?

3 34 295

Ucząc się języka angielskiego z całą pewnością natknąłeś się na formę ain’t. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek co może oznaczać oraz cóż to za twór językowy? Pełne zastosowanie ain’t wraz z przykładami znajdziesz w dzisiejszym artykule.

ANGIELSKI SLANG – AIN’T

Forma ain’t /eɪnt/ jest bardzo popularna w języku angielskim. Mogłeś się na nią natknąć w piosenkach, filmach a nawet na ulicy. Jest to klasyczny przykład angielskiego slangu i nie należy stosować ain’t w sytuacjach formalnych! Zarówno Amerykanie jak i Brytyjczycy stosują ain’t jako przeczenie czasowników to be/ have w czasach teraźniejszych.

BE – am not, are not, is not

I’m afraid that she ain’t coming = she isn’t coming..
Obawiam się, że nie przyjdzie.

I ain’t stupid! = I am not …
Nie jestem głupia!

HAVE – have not, has not

Rob ain’t got a new car
= Rob hasn’t got …
Rob nie ma nowego samochodu.I ain’t finished my homework yet = I haven’t finished ..
Nie skończyłem jeszcze zadania.

Forma ain’t pojawia się również w znanym przysłowiu: If it ain’t broke, don’t fix it – jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego. Jeśli widziałeś już Gettinka #32 na naszej stronie, mogłeś wyłapać poniższe zdanie w piosence Cheap Thrills:

I ain’t got cash = I haven’t got cash
Nie mam kasy.

W języku angielskim bardzo rzadko jest dopuszczalne podwójne zaprzeczenie. W przypadku ain’t nie musisz się tego obawiać. Pozostawiam Cię więc z piosenką Ain’t No Mountain High Enough i do zobaczenia w kolejnym wpisie.

Może ci się spodobać również
3 Komentarze
  1. Anonim mówi

    Ale te podwójne jest tylko dopuszczalne czy wymagane żeby poprawnie mówić?

    1. Daniel Grafika mówi

      Tysiące ludzie in Polsce mają ponad 100 lat. To nie jest jogurt

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE