GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Czy warto stosować ain’t?

2 28 984

Ucząc się języka angielskiego z całą pewnością natknąłeś się na formę ain’t. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek co może oznaczać oraz cóż to za twór językowy? Pełne zastosowanie ain’t wraz z przykładami znajdziesz w dzisiejszym artykule.

ANGIELSKI SLANG – AIN’T

Forma ain’t /eɪnt/ jest bardzo popularna w języku angielskim. Mogłeś się na nią natknąć w piosenkach, filmach a nawet na ulicy. Jest to klasyczny przykład angielskiego slangu i nie należy stosować ain’t w sytuacjach formalnych! Zarówno Amerykanie jak i Brytyjczycy stosują ain’t jako przeczenie czasowników to be/ have w czasach teraźniejszych.

BE – am not, are not, is not

I’m afraid that she ain’t coming = she isn’t coming..
Obawiam się, że nie przyjdzie.

I ain’t stupid! = I am not …
Nie jestem głupia!

HAVE – have not, has not

Rob ain’t got a new car
= Rob hasn’t got …
Rob nie ma nowego samochodu.I ain’t finished my homework yet = I haven’t finished ..
Nie skończyłem jeszcze zadania.

Forma ain’t pojawia się również w znanym przysłowiu: If it ain’t broke, don’t fix it – jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego. Jeśli widziałeś już Gettinka #32 na naszej stronie, mogłeś wyłapać poniższe zdanie w piosence Cheap Thrills:

I ain’t got cash = I haven’t got cash
Nie mam kasy.

W języku angielskim bardzo rzadko jest dopuszczalne podwójne zaprzeczenie. W przypadku ain’t nie musisz się tego obawiać. Pozostawiam Cię więc z piosenką Ain’t No Mountain High Enough i do zobaczenia w kolejnym wpisie.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
    1. Daniel Grafika mówi

      Tysiące ludzie in Polsce mają ponad 100 lat. To nie jest jogurt

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

PREMIERA NOWEGO E-BOOKA

Angielskie zwroty konwersacyjne w ćwiczeniach 
B1-B2

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE