zastosowanie-ain’t-angielski-blog-językowy

Ucząc się języka angielskiego z całą pewnością natknąłeś się na formę ain’t. Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek co może oznaczać oraz cóż to za twór językowy? Pełne zastosowanie ain’t wraz z przykładami znajdziesz w dzisiejszym artykule.

ANGIELSKI SLANG – AIN’T

Forma ain’t /eɪnt/ jest bardzo popularna w języku angielskim. Mogłeś się na nią natknąć w piosenkach, filmach a nawet na ulicy. Jest to klasyczny przykład angielskiego slangu i nie należy stosować ain’t w sytuacjach formalnych! Zarówno Amerykanie jak i Brytyjczycy stosują ain’t jako przeczenie czasowników to be/ have w czasach teraźniejszych.

be – am not, are not, is not

I’m afraid that she ain’t coming = she isn’t coming …
Obawiam się, że nie przyjdzie.
I ain’t stupid! = I am not …
Nie jestem głupia!

have – have not, has not

reklama szkoła językowa nowa1

Rob ain’t got a new car = Rob hasn’t got …
Rob nie ma nowego samochodu.
I ain’t finished my homework yet = I haven’t finished …
Nie skończyłem jeszcze zadania.

Forma ain’t pojawia się również w znanym przysłowiu: If it ain’t broke, don’t fix it – jeśli coś nie jest zepsute, nie naprawiaj tego. Jeśli widziałeś już Gettinka #32 na naszej stronie, mogłeś wyłapać poniższe zdanie w piosence Cheap Thrills:

I ain’t got cash = I haven’t got cash
Nie mam kasy.

W języku angielskim bardzo rzadko jest dopuszczalne podwójne zaprzeczenie. W przypadku ain’t nie musisz się tego obawiać. Pozostawiam Cię więc z piosenką Ain’t No Mountain High Enough i do zobaczenia w kolejnym wpisie.

You need to login or register to bookmark/favorite this content.