GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Pick up a bug, under the weather & never say die – listopad 2018

0 1 079

Nadszedł czas, aby podsumować miesiąc listopadowych inspiracji oraz najciekawszych zwrotów, które w ostatnich tygodniach pojawiły się na facebookowej tablicy Gettin’ English. Poznasz zastosowanie wyrazu bug w języku angielskim, potoczne wyrażenia, słówka biznesowe z mojego kursu online, jak również sformułowania, które motywują do działania. Miłej nauki!

RÓŻNE ZASTOSOWANIA WYRAZU BUG

Słowo bug może występować w zdaniach jako rzeczownik bądź czasownik. Dzisiejsze wyrażenie: pick up a bug oznacza złapać wirusa/ zachorować. Warto przy okazji zapamiętać, że bug to również: insekt/ robak, błąd (w kodzie programu komputerowego) oraz urządzenie podsłuchowe (pluskwa). W funkcji czasownika bug najczęściej oznacza wkurzać. Sprawdź poniższy przykład:

  • „It bugs me when people drop litter in the street”.

Inne przydatne słowa i zwroty to:

bug off – spadaj! (AmE)
bug-eyed – z wyłupiastymi oczami
plant a bug – podłożyć podsłuch
be bitten by the travel bug – połknąć bakcyla podróżowania

UNDER THE WEATHER

Under the weather jest jednym z częściej używanych zwrotów angielskich, którego użyjemy w sytuacji, kiedy chcemy powiedzieć, że czujemy się kiepsko. Spójrzmy na kilka przykładów:

  • I’m going to stay home tonight because I’m feeling under the weather. 

A jeśli już zachorujemy, jakie angielskie słówka i zwroty mogę nam się przydać w trakcie wizyty u lekarza? Napiszcie w komentarzu swoją propozycję wraz z polskim tłumaczeniem. 

  • No wonder so many of our employees are feeling under the weather. There’s a stomach bug going round the office now. 

MY LIPS ARE SEALED

Słowo seal odnosi się do kilku pojęć: foka, pieczęć, uszczelka oraz zakleić/ zapieczętować. Stąd wyrażenie my lips are sealed to odpowiednik polskiego nie pisnę ani słowa. A jeśli chcesz poznać jeszcze więcej zwrotów zaczerpniętych z potocznego języka, znajdziesz je w moim autorskim e-booku Gettin’ Lingo B1. Zachęcam do pobrania próbki materiału z BookTown.pl

 

ZMĘCZENIE I SEN

O tej porze roku dość często czuję się zmęczony: beat, weary, knackered oraz run-down, ponieważ codziennie wstaję o świcie – at the crack of dawn.  Dlatego w ciągu dnia lubię have a nap (uciąć sobie krótką drzemkę), a wieczorem staram się wcześniej hit the hay (uderzyć w kimono). Zazwyczaj śpię jak suseł – sleep like a log, ale niekiedy zdarza się, że przez całą noc nie mogę zmrużyć oka – not sleep a wink lub not get a wink of sleep. 

A: How did you sleep last night?
B: Oh, terrible. I didn’t sleep a wink. My neighbours threw a party which started at 11 p.m. 

JAK SIĘ W KOŃCU ZMOTYWOWAĆ DO NAUKI?

View this post on Instagram

Jestem dopiero w połowie lektury 🕓Reguła 5 Sekund, ale muszę przyznać, że pozytywnie się zaskoczyłem. W swojej książce Mel Robbins przedstawia proste narzędzie, które pomaga pokonać prokrastynację, czyli nawyk odkładania spraw na później. Okazuje się, że wystarczy 5 sekund, aby „oszukać” nasz mózg i od razu zacząć działać. Więcej na temat tej metody dowiecie się z jej prezentacji How to stop screwing yourself over, którą wygłosiła już jakiś czas temu w ramach TEDx. Link w bio. Serdecznie polecam! 👏🏻 . A Wy jak planujecie naukę języka, zwłaszcza gdy odczuwacie nagły spadek motywacji? W jaki sposób radzić sobie z wymówkami? 💪🏻 Jak zawsze życzę Wam samych sukcesów językowych i wytrwałości w dążeniu do celu 🙋🏻‍♂️ . . #angielski #gettinenglish #motywacja #jezykiobce #nauka #książka #herbata #czytambolubię #5secondrule #weekend #nauczyciel #rzeszów

A post shared by Sławek Mączka (@gettinenglish) on

BUSINESS MEETINGS – PRZYDATNE SŁÓWKA

Oto 6 propozycji prosto z mojego kursu internetowego English for Business Meetings B1-B2. Zapisz się już teraz i zabłyśnij na spotkaniu.

adjourn – przerwać
The meeting was adjourned for lunch. 

go over – przejrzeć
Let’s go over the report from the last meeting. 

kick off – rozpocząć
Let’s kick our session off, shall we?

off-topic (OT) – nie na temat
Sorry to interrupt, but I feel you’re going off-topic.

recap – podsumować
To recap, our main goal is to maximise the sale proceeds.

venue – miejsce
Please note the change of venue for the upcoming workshop.

 

BONUS – JAK DODAĆ KOMUŚ OTUCHY?

Na zakończenie pozostawiam jeszcze kilka wyrażeń używanych w sytuacji, kiedy chcemy zachęcić kogoś do podjęcia odważnej decyzji. Sprawdź, czy znasz je wszystkie. 

go for it – dawaj/ próbuj
give it a try/ shot – spróbuj
what do you have to lose? – co masz do stracenia?
there you go – dajesz/ jedziesz
good job – dobra robota
keep up the good work – oby tak dalej
keep it up – tak trzymać

hang in there – nie poddawaj się
don’t give up – nie poddawaj się
the sky is the limit – nie ma ograniczeń
I’ll support you either way – będę cię wspierał, cokolwiek postanowisz
never say die – nigdy się nie poddawaj