GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Take the credit, wrap gifts & crash diet – grudzień

0 2 016

Ten rok był dla mnie iście szalony! Stworzyłem kurs online English for Business Meetings B1-B2 oraz wiele przydatnych infografik i darmowych materiałów, które otrzymali subskrybenci newslettera Gettin’ English.

Najwyższy czas na podsumowanie grudnia oraz wcześniejszych publikacji – styczeń, luty, marzec, kwiecień, maj, czerwiec, lipiec, sierpień, wrzesień, październik, listopad. Z przyjemnością patrzę jak każdego dnia rośnie liczba sympatyków Gettin’ English. Bardzo dziękuję za dotychczasowe wsparcie, ciepłe słowa, liczne maile i komentarze, a o nowościach na blogu już niedługo. 

Take the credit

Przydatne wyrażenie idiomatyczne prosto z mojego e-booka Business English B1-B2. Take (the) credit for sth – przypisywać sobie zasługę/ zebrać za coś laury. Oto kilka przykładów: 

  • It bugs me when people take credit for my work!
  • Paul came up with that idea but his manager took the credit for it.

Gift – kolokacje

Już za kilka dni święta Bożego Narodzenia, czas radosnych spotkań z bliskimi i obdarowywania się upominkami (Christmas gifts). Z tej okazji pozostawiam kilka kolokacji, które mogą się przydać w okresie świątecznych przygotowań.

exchange gifts – wymieniać się prezentami
get/ receive a gift – dostać prezent
give somebody a gift – dać komuś prezent

make somebody a gift of sth – podarować coś komuś, obdarować kogoś czymś
shower somebody with gifts – obsypać kogoś prezentami
wrap gifts – pakować prezenty

Słowo gift ma jeszcze jedno, ważne znaczenie w języku angielskim: talent/ dar (wrodzona umiejętność). 

  • Ann has a gift for languages and singing. 

Man flu

 

Crash diet

Święta, święta i po świętach… Wiele osób po świątecznym obżarstwie niestety decyduje się na tzw. crash diet, czyli intensywną dietę odchudzającą. A wszystko po to, by szybko spalić kalorie (burn calories) i pozbyć się boczków (muffin tops) jeszcze przed Sylwestrem. 

  • Jane thinks she has put on weight, so she will go on a crash diet.

Bonus – as long as

Spójnik as long as najczęściej oznacza jeśli, byleby, pod warunkiem, że i zawsze łączy się z czasem Present Simple, gdy wyrażamy nasze zamiary. Dopuszczalna jest również mniej formalna forma – so long as. 

A: Let’s go skiing this weekend, shall we?
B: I promise we will go as long as the weather is good. 

„A man is happy so long as he chooses to be happy and nothing can stop him” ~ Alexandr Solzhenitsyn 

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE