GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

It’s just as well, settle down & backhanded compliment – wrzesień

0 4 561

Aż mi się wierzyć nie chce, że wrzesień tak szybko przeminął. Na oficjalnych profilach Gettin’ English tradycyjnie pojawiły się angielskie czasowniki złożone, wybrane zwroty konwersacyjne oraz kilka wskazówek, dzięki którym łatwiej jest się zmotywować do codziennej nauki języka angielskiego. Zapraszam do szybkiej lektury. 

WYRAŻENIE IT’S JUST AS WELL

Bardzo praktyczne i potoczne sformułowanie, które zastosujemy w sytuacji, gdy jesteśmy zadowoleni z tego, że sprawy potoczyły się zupełnie inaczej, niż pierwotnie zakładaliśmy. W języku polskim najbliższym odpowiednikiem tego wyrażenia będzie „dobrze, że …” Spójrzmy na kilka przykładów:

  • It’s just as well (that) we didn’t arrange to go to the cinema yesterday. I had to go on a business trip.
  • It’s just as well (that) you decided to stay at home. The workshop was a complete waste of time.

8 PRZYDATNYCH CZASOWNIKÓW ZŁOŻONYCH Z DOWN

Osoby uczące się języka angielskiego często napotykają trudności w swobodnym posługiwaniu się angielskimi phrasal verbs, ponieważ w wielu przypadkach ich znaczenia nie da się wydedukować bez szerszego kontekstu. Aby nie zniechęcić Cię do nauki, proponuję dzisiaj przyjrzeć się wybranym czasownikom frazowym z down. Sprawdź, czy znasz je wszystkie i umieść w swoich notatkach tylko te przykłady, które mogą Ci się przydać na co dzień. 

 

break down – zepsuć się
Our van broke down on the motorway.

come down with – zachorować na coś
Kate came down with a bad cold the day before her trip to Paris.

cut down on – redukować, ograniczać
You should cut down on the amount of coffee you drink.

let down – zawieść kogoś, rozczarować kogoś
I promised to do it, I can’t let him down now.

look down on – patrzeć na kogoś z góry
One shouldn’t look down on people just because they’re poor or uneducated.

pull down – zburzyć
They’re going to pull down the old houses in our neighbourhood.

settle down – ustatkować się (w życiu)
It’s time for you to settle down and have a family.

turn down – odrzucić (np. ofertę)
Miranda turned down his marriage proposal.

 

Chcąc przełamać barierę językową oraz usprawnić komunikację z anglojęzycznymi znajomymi – nie unikniesz używania phrasal verbs. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ich temat i poznać zastosowanie wyłącznie najpopularniejszych czasowników frazowych w autentycznych sytuacjach życia codziennego, zapisz się na mój kurs internetowych POKOCHAJ ANGIELSKIE CZASOWNIKI ZŁOŻONE B1-B2. To nowoczesny program do samodzielnej nauki, który umożliwia utrwalenie nowego materiału za pomocą interaktywnych ćwiczeń, nagrań, artykułów, fiszek, infografik oraz tradycyjnych testów do druku. Nie czekaj, weź się ostro za frazale już dziś!

NAUKA JĘZYKA ANGIELSKIEGO TO CIĘŻKA PRACA

View this post on Instagram

Kiedy ostatnio zdarzyło Ci się trzymać w ręku kasetę magnetofonową? Wczoraj przypadkowo natrafiłem w moim domu rodzinnym na stare książki i nagrania z 2000 roku. Była to sentymentalna podróż do czasów, w których naprawdę niełatwo było znaleźć dobry materiał do samodzielnej nauki angielskiego. Pamiętam, że uczyłem się 1-2h dziennie z czasopisma ABC English (łezka w oku) 😉 Regularnie słuchałem i czytałem na głos skrypty do nagrań, rozwiązywałem mnóstwo zadań leksykalno-gramatycznych i robiłem dłuższą powtórkę wcześniejszego materiału średnio co dwa tygodnie. Co ważne, nigdy nie chodziłem na żadne korepetycje ❗️ Odnoszę wrażenie, że obecnie większość osób poszukuje „bezbolesnej” metody, która zagwarantowałaby szybkie postępy w trzy miesiące. Zapominamy, że nauka języka wymaga poświęceń, wytrwałości i należy się do niej po prostu przyłożyć. Ciągle powtarzam – lepiej jest uczyć się codziennie 20-30 minut, niż robić to raz na jakiś czas. Mam nadzieję, że podzielasz moje spostrzeżenia i że masz już w głowie konkretny plan działania. Wszystko, czego potrzebujesz znajdziesz jak zawsze na > > www.gettinenglish.com . Swoją drogą, czy pamiętasz swoje początki z angielskim? Było lekko, łatwo i przyjemnie? . . . #kaseta #nagrania #naukajęzyka #angielski #językangielski #naukaangielskiego #learning #motywacja #gettinenglish #nauczyciel #lektor #rzeszów

A post shared by Sławek Mączka (@gettinenglish) on

PRZECHADZKA PO MIEŚCIE – PRZYDATNE ZWROTY

Podczas ostatniego spotkania online z kursantką z Gdańska dyskutowaliśmy na temat życia w dużym mieście. Dzisiaj dzielę się najciekawszymi kolokacjami, które pojawiły się w naszej rozmowie. 

1. green belt – pas zieleni (wokół miasta)
2. city skyline
– panorama miasta
3. tree-lined avenues
– aleje wysadzane drzewami
4. within walking distance
– coś w niewielkiej odległości
5. cobbled streets
– brukowane uliczki

6. hustle and bustle– zgiełk
7. residential area
– dzielnica mieszkaniowa
8. bumper-to-bumper traffic
– gęsty ruch samochodowy
9. cycle lanes
– ścieżki rowerowe
10. no-go area
– niebezpieczna część miasta

 

AS I WAS SAYING

Zwrot bardzo popularny w języku angielskim po obu stronach oceanu. As I was saying (jak już mówiłem) przyda się w sytuacji, kiedy chcemy wrócić do czegoś, o czym mówiliśmy wcześniej, zwłaszcza po tym, jak ktoś przerwał naszą wypowiedź.

BONUS – KOMPLEMENTY

Mówią, że dobrego słowa nigdy za wiele, więc na zakończenie bierzemy pod lupę praktyczny zwrot: May I compliment you on …? (Czy mogę pochwalić Cię za …?)

May I compliment you on your appearance? You look stunning in this white dress.

Bardzo miło jest słyszeć komplementy, ale czasami nie bardzo wiemy, co w takiej sytuacji powiedzieć. Ciekawym wyrażeniem, które możesz zastosować w tym wypadku jest make somebody blush – zawstydzać kogoś (dosł. sprawić, że ktoś się zarumienił). 

You’re making me blush with all these compliments!

Oto inne wyrazy, które łączą się z rzeczownikiem compliment:

backhanded compliment – wątpliwy komplement
fish for compliments – dopraszać się komplementów
pay compliments – prawić komplementy

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

JAK DOBRZE ZNASZ JĘZYK ANGIELSKI?

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE