GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Gutted, sweet nothings & jesienne idiomy – październik 2018

0 1 934

październik już za nami, więc pora na comiesięczne podsumowanie najciekawszych słówek i zwrotów, które pojawiły się na Gettin’ English. Dzisiaj poznasz różnicę między autumn i fall, znaczenie coffee morning oraz podpowiem, jakie brytyjskie zwroty slangowe warto znać. Życzę miłej nauki. 

BRYTYJSKIE WYRAŻENIA SLANGOWE

Oto 18 najciekawszych zwrotów codziennego użytku, które wylądowały na facebookowej tablicy już na początku października. Oprócz słówek, które uznałem za najpotrzebniejsze, znalazły się także propozycje czytelników Gettin’ English z czego niezmiernie się cieszę. Jeżeli chcesz szybko przyswoić 110 najpopularniejszych wyrażeń stosowanych przez native speakerów i tym samym lepiej rozumieć ich wypowiedzi, pobierz dodatkowo mój e-book MÓW JAK NATIVE SPEAKER.

bog – toaleta
boozer – pub lub pijak
brill – genialny
bugger/ sod off! – odwal się!
cuppa – filiżanka herbaty
dishy – przystojny, seksowny (mężczyzna)
dodgy – podejrzany
footie – piłka nożna
go ape – wściekać się, wariować

gutted – zniesmaczony, rozczarowany
kip – drzemka
knackered – wykończony
lad/ bloke – facet, koleś
lass – dziewczyna
legless – pijany jak bela
quid – funt
tosh – bzdury
wazzock – jełop, kretyn

 

NOTHING – PRZYDATNE ZWROTY

Podejrzewam, że wyraz nothing z pewnością wielokrotnie przewinął się w Twoich pisemnych i ustnych wypowiedziach po angielsku. Oto kilka przydatnych zwrotów, które wzbogacą Twoją praktyczną znajomość języka angielskiego.  

for nothing – za darmo
nothing to write home about – nic specjalnego
have nothing in common – nie mieć ze sobą nic wspólnego
have nothing to hide – nie mieć nic do ukrycia
next to nothing – prawie nic
nothing ventured, nothing gained – kto nie ryzykuje, ten nie ma
nothing doing – nie ma mowy!
sweet nothings – czułe słówka

AUTUMN CZY FALL?

COFFEE MORNING?

Nie ma chyba nic lepszego niż poranna kawa (morning coffee), która dodaje energii i pobudza do działania. Dzisiaj chciałbym jednak zwrócić Twoją uwagę na inny wyraz, a mianowicie coffee morning. Jest to poranne spotkanie towarzyskie połączone ze zbiórką pieniędzy na cele charytatywne. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tej inicjatywy, zajrzyj tu.

JAK POWIEDZIEĆ PIJANY PO ANGIELSKU?

W trakcie zajęć online moi kursanci dość często pytają o potoczne zamienniki wyrazu drunk. Jeśli ta wiedza jest komuś niezbędna, moim zdaniem warto zapamiętać w pierwszej kolejności następujące propozycje: hammered, intoxicated, plastered, tipsy, wasted oraz have had one too many. A jeśli alkohol Ci nie służy, zajrzyj do tego wpisu, aby dowiedzieć się, jak możesz to powiedzieć po angielsku.

BONUS – JESIENNE IDIOMY

Kliknij aktywne przyciski, aby poznać wybrane wyrażenia idiomatyczne związane z jesienną aurą. W celu lepszego zapamiętania nowych zwrotów, możesz napisać ciekawą historyjkę lub ułożyć kilka przykładowych zdań, które odnoszą się do zdarzeń z Twojego codziennego życia.