GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Wyrażenie can’t be bothered – co ono właściwie oznacza?

1 7 104

Czasownik bother, w znaczeniu przeszkadzać oraz zawracać sobie głowę jest niewątpliwie często używany przez wszystkich uczących się języka angielskiego. Jak jednak należy rozumieć zwrot can’t be bothered, który tak bardzo upodobali sobie Brytyjczycy?

Zanim przejdziemy do konkretów, spójrz na przykładowe zdania z tym wyrażeniem i spróbuj samodzielnie odgadnąć jego znaczenie.

 • Do you fancy going out for dinner later? „No, I can’t be bothered – I’ve been on my feet all day”.
 • We were going to see the Picasso exhibition yesterday, but we couldn’t be bothered.

Kiedy użyjemy can’t be bothered?

Najprościej mówiąc, wyrażenie can’t be bothered (to do something) oznacza nie chcieć czegoś zrobić/ nie mieć ochoty, żeby coś zrobić i odnosi się zarówno do czasu teraźniejszego (can’t), jak i przeszłego (couldn’t). W wielu sytuacjach komunikacyjnych można sobie pozwolić na językową swobodę, ale nie w tym przypadku. Aby nie narazić się na złowrogie spojrzenie ze strony szefa lub nauczyciela, należy pamiętać, że posługujemy się tym wyrażeniem wyłącznie w języku potocznym. Kilka dodatkowych przykładów:

 • I can’t be bothered to do homework.
  Nie chce mi się odrabiać lekcji.
 • She couldn’t be bothered to cook dinner because she was tired.
  Nie chciało jej się gotować obiadu, ponieważ była zmęczona.
 • Can you do the washing-up? „I can’t be bothered – I’ll do it later”.
  Czy możesz pozmywać naczynia? „Nie chce mi się – zrobię to później”.

Co ciekawe, w internetowym słowniku Oxford zamieszczono inny brytyjski zwrot o podobnym znaczeniu – can’t be arsed. Jak wiadomo, słowo arse oznacza tyłek/ pupa. Nie ulega więc wątpliwości, że gdy nie chce nam się czegoś robić, mamy wszystko głęboko w …

 • „I was supposed to do some work this weekend but I couldn’t be arsed”.
placement-test-poziomujący-angielski-gettinenglish.
Jedyny taki test poziomujących online w Polsce. Blisko pół miliona osób już sprawdziło swój poziom dzięki Gettin’ English. 
Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. Marcin mówi

  Ciekawie napisane. Pozdrawiam.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE