GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Although / even though bez tajemnic

10 27 108

Jakiś czas temu pisaliśmy o angielskich spójnikach w artykule, który znajdziesz w sekcji gramatycznej. Już tam pojawiły się zdania przyzwolenia z wykorzystaniem although/ even through. Dziś chcemy nieco poszerzyć ten zakres materiału, aby pokazać Ci subtelne różnice. Dodatkowe ćwiczenia gramatyczne pozwolą Ci na szybsze opanowanie although / even though w kilka minut.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

ALTHOUGH

Although (wym. ɔːlˈðəʊ) stosujemy w tzw. zdaniach okolicznikowych przyzwolenia. Brzmi tajemniczo? Spokojnie, sprawa jest dość prosta. Although najczęściej oznacza chociaż/ choć/ mimo że i jest stosowane na początku lub w środku zdania. Spójrz na przykłady.

 • Although it was raining, I went jogging in the park.
  Chociaż padało, wybrałem się do parku, aby pobiegać.
 • I ate another cupcake although I wasn’t hungry.
  Zjadłam jeszcze jedną babeczkę, chociaż nie byłam głodna.

EVEN THOUGH

Jeśli chcesz, aby Twój przekaz językowy był nieco mocniejszy, to rozważ zastosowanie spójnika even though (wym. ˈiːvn ðəʊ), który ma to samo znaczenie jak w przypadku although. Bułka z masłem, prawda? Spójrz na dodatkowe przykłady, aby utwierdzić się w tym przekonaniu.

 • Even though I’m not in a good mood, I will go to the party.
  Mimo że nie jestem w dobrym nastroju, pójdę na imprezę.
 • I do like my job even though I’m not well paid.
  Bardzo lubię swoją pracę, choć nie płacą dobrze.

THOUGH

Anglicy są zwolennikami skracania i upraszczania swoich wypowiedzi. Jeśli uznasz, że although/ even though znudzą Ci się po pewnym czasie, to zastosuj though. Myślę, że nie muszę tłumaczyć zasad, bo już jesteś Grammar Master na tym etapie.

 • Though I’m not into horrors, I enjoyed the film.
  Mimo że nie przepadam za horrorami, to ten film podobał mi się.

Ale… No właśnie, zawsze jest jakiś drobny wyjątek. W mowie potocznej najczęściej stosuje się though na końcu zdania. Może to brzmieć trochę dziwnie, ale Anglików przecież nie wypada poprawiać. W tym przypadku nie można zastosować although. Zapamiętaj zasadę i stosuj ją tak często jak tylko możesz.

 • I enjoyed the film. I’m not into horrors, though.
  Podobał mi się ten film, choć nie przepadam za horrorami.
 • This dress is lovely. It’s a bit expensive, though.
  Ta sukienka jest świetna, choć jest trochę droga.

Dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników naszego serwisu, mamy jeszcze jedno zastosowanie though. Spójnik ten można stosować z przymiotnikiem. Zwróć jednak uwagę w jakiej kolejności pojawia się though w poniższych przykładach.

 • Rich though Joanna was, she never supported charities.
  Chociaż Joanna była bogata, to nigdy nie wspierała organizacji charytatywnych.
 • Hot though it was, they worked outside.
  Mimo że było gorąco, oni pracowali na zewnątrz.

Po za kończeniu tej lekcji gramatycznej, poszerz znajomość języka angielskiego o nową konstrukcję gramatyczną, w której pojawia się m.in. though. W drugiej części tego wpisu zastanowimy się kiedy poprawnie zastosować as if/ as though w zdaniu.

ĆWICZENIA GRAMATYCZNE

Dla lepszego utrwalenia konstrukcji z although, even though oraz though przygotowałem dla Ciebie pięć zdań. Przetłumacz dowolne zdanie/a na kilka sposobów i zamieść je w komentarzu. Popraw błędy innych jeśli będzie taka potrzeba. Dzięki wspólnej nauce i zaangażowaniu osiągniesz lepsze rezultaty. Życzę powodzenia.

 1. Nie zdałem egzaminu, mimo że naprawdę ciężko pracowałem.
 2. Chociaż było to niebezpieczne, wybraliśmy się sami do dżungli.
 3. John lubi chodzić do kina, chociaż bilety są drogie.
 4. Nie mogłem zasnąć, chociaż byłem zmęczony.
 5. Marta dostała pracę, chociaż nie miała doświadczenia w marketingu.
Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

SPRAWDŹ SWÓJ POZIOM PRZED MATURĄ!

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE