GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Cleft Sentences – zdania rozszczepione

1 42 232

Dziś chcę podzielić się z Tobą zupełnie nową strukturą gramatyczną, o której zapewne nigdy nie słyszałeś w szkole. Cleft sentences, o których dziś będzie mowa, to rodzaj zdań o dość charakterystycznej konstrukcji. Dlatego też cleft sentences (zdania rozszczepione) nie wprowadza się na niższych poziomach zaawansowania. Jeśli znasz angielską gramatykę przynajmniej na poziomie B1, to ten wpis będzie cennym źródłem informacji na temat wyrażeń tak często stosowanych w mowie potocznej.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór e-booków i audiobooków mp3 do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

CLEFT SENTENCES Z IT

Zdania rozszczepione mają za zadanie kłaść szczególny nacisk na tę część zdania, która na ogół ma naturalny wydźwięk. Możesz powiedzieć, że nie lubisz owsianki lub w wolnym czasie spotykasz się z przyjaciółmi. Czy w tych zdaniach jest coś niezwykłego? Nie. Możesz jednak zastosować cleft sentences, aby wyeksponować najważniejsze informacje. Spójrz na przykłady:

 • I don’t like porridge.
  It is porridge that I don’t like.
 • I meet friends in my free time.
  It is friends who / that I meet in my free time.

Jak widzisz, it podkreśla rzeczownik, ale możesz również zastosować formę gerund (czasownik z końcówką -ing, np. running, smoking). Aby utworzyć poprawne zdanie wystarczy zapamiętać konstrukcję zdań rozszczepionych. Zwróć uwagę, że czasownik to be występuje w czasie teraźniejszym lub przeszłym w zależności od kontekstu zdania. W przypadku osób możemy zastosować zarówno who i that. Zasady powinny być Ci dobrze znane z Relative Clauses (zdania względne)

IT + IS / WAS + RZECZOWNIK + THAT / WHO / WHEN  / WHERE
 • My sister bought a new car.
  It was a new car that my sister bought.
  It was my sister that / who bought a new car.
 • I am going on holiday tomorrow.
  It is tomorrow when I am going on holiday.

CLEFT SENTENCES Z WHAT / ALL

Zdania rozszczepione z it, to nie jedyny sposób na emfatyczne podkreślenie ważnych informacji. Możesz zastosować również what i all. What bardzo często łączy się z czasownikami: like, enjoy, love, hate, dislike, prefer, want, need itp. W przypadku bardziej złożonych zdań, istnieje możliwość pominięcia bezokolicznika „to.” Konstrukcja jest następująca: What + zdanie + czasownik to be + reszta zdania. Spójrz na przykłady:

 • I need your help.
  What I need is your help.
 • We liked her house.
  What we liked was her house.
 • Henry took Jane to the party.
  What Henry did was (to) take Jane to the party.
 • You need to go on a diet.
  What you need to do is (to) go on a diet.

Cleft sentences z all mają podobne znaczenie, lecz nacisk kładziemy tylko na jedną rzecz. Pamiętasz zapewne piosenkę świąteczną All I Want For Christmas Is You w wykonaniu Mariah Carey. Jest to klasyczny przykład cleft sentences z all. Spójrz na dodatkowe przykłady:

 • I want a bit of peace and quiet now.
  All I want is a bit of peace and quiet now.
 • They phoned her twice.
  All they did was (to) phone her twice.

INNE POPULARNE WYRAŻENIA

Oprócz it / what / all w zdaniach typu cleft sentences możesz zastosować inne struktury. Ogólnie rzecz biorąc, zasada jest taka sama. Wybierasz odpowiedni zwrot i pamiętasz o umieszczeniu to be w zdaniu.

 • You need a corkscrew to open the bottle.
  The thing that you need to open the bottle is a corkscrew.
 • I’m here to talk to you.
  The reason why I’m here is to talk to you.
 • Sally teaches English in our school.
  The person who teaches English in our school is Sally.
 • He used to spend a lot of free time in the skatepark.
  The place where he used to spend a lot of free time was the skatepark.

Mam nadzieję, że angielska gramatyka nie zniechęca Cię do dalszej nauki. Dzięki cleft sentences Twoje wypowiedzi ustne i pisemne nabiorą większego rozmachu językowego. Jeśli wybierasz się na egzamin językowy na poziomie B2-C1 to znajomość zdań rozszczepionych będzie niezbędna. Na zakończenie mamy jeszcze dla Ciebie kreatywne zadanie. Spójrz na poniższy przykład i postaraj się podkreślić różne części zdania. W komentarzu zasugeruj własne zdanie i zachęć innych użytkowników Gettin’ English do wspólnej nauki. Podejmij wyzwanie już teraz!

I love English grammar

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. Maciek mówi

  No i nareszcie gramatyka z poziomu B2/C1! Tak trzymać!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE