angielska-konstrukcja-im-tym-the-the

W języku angielskim bardzo często możemy spotkać się z różnymi konstrukcjami gramatycznymi. W większości przypadków angielska gramatyka kojarzy nam się tylko i wyłącznie z czasami. Spokojnie, nie musisz znać od razu wszystkich czasów teraźniejszych, przeszłych lub przyszłych, aby porozumiewać się z osobami, które również mówią po angielsku. Niekiedy wystarczy poznać przydatne konstrukcje gramatyczne, które często pojawiają się w języku mówionym. Jedną z nich jest angielska konstrukcja THE … THE … (im …, tym). Pojawi się również wyrażenie more and more, które warto przy okazji poznać. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie i przykłady, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

The … the – im…,tym

Konstrukcja the … the  … (im …, tym) jest dość często stosowana w języku angielskim. Aby ułożyć  poprawne zdanie, wystarczy zastosować przymiotnik w stopniu wyższym. Podstawy stopniowania przymiotników możesz już teraz odświeżyć w zakładce struktury gramatyczne.

The sooner the better.
Im prędzej, tym lepiej.

The more you learn English, the more you know.
Im więcej się uczysz angielskiego, tym więcej wiesz.

The harder you work, the richer you become.
Im więcej pracujesz, tym bogatszy się stajesz.

More and more  – coraz bardziej / więcej

Wyrażenie more and more + przymiotnik, to odpowiednik polskiego „coraz bardziej.” Możesz również zastosować dowolny przymiotnik w stopniu wyższym + and + przymiotnik w stopniu wyższym. Konstrukcja z more and more łączy się także z rzeczownikiem i w tym wypadku oznacza „coraz więcej.” Kilka praktycznych przykładów znajdziesz poniżej.

Jenny was getting more and more frustrated when she was waiting in the queue.
Jenny czuła się coraz bardziej sfrustrowana czekają w kolejce.

It’s getting hotter and hotter outside.
Na zewnątrz robi się coraz bardziej gorąco.

More and more people can speak English nowadays.
Coraz więcej osób potrafi mówić po angielsku w dzisiejszych czasach.

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie przydatny, podziel się nim ze znajomymi w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziemy mogli trafić do większego grona odbiorców, którzy również pragną poznać język angielski na wysokim poziomie. Sprawdź więcej wpisów gramatycznych, które przygotował dla Ciebie nasz zespół. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

You need to login or register to bookmark/favorite this content.