GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Czy znasz angielską konstrukcję: the … the – im … tym?

0 33 534

W języku angielskim bardzo często możemy spotkać się z różnymi konstrukcjami gramatycznymi. W większości przypadków angielska gramatyka kojarzy nam się tylko i wyłącznie z czasami. Spokojnie, nie musisz znać od razu wszystkich czasów teraźniejszych, przeszłych lub przyszłych, aby porozumiewać się z osobami, które również mówią po angielsku. Niekiedy wystarczy poznać przydatne konstrukcje gramatyczne, które często pojawiają się w języku mówionym. Jedną z nich jest angielska konstrukcja THE … THE … (im …, tym). Pojawi się również wyrażenie more and more, które warto przy okazji poznać. Poniżej znajdziesz wyjaśnienie i przykłady, które rozwieją wszystkie Twoje wątpliwości.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór e-booków i audiobooków mp3 do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

THE … THE – IM …, TYM

Konstrukcja the … the  … (im …, tym) jest dość często stosowana w języku angielskim. Aby ułożyć  poprawne zdanie, wystarczy zastosować przymiotnik w stopniu wyższym. Podstawy stopniowania przymiotników możesz już teraz odświeżyć w zakładce struktury gramatyczne.

 • The sooner the better.
  Im prędzej, tym lepiej.
 • The more you learn English, the more you know.
  Im więcej się uczysz angielskiego, tym więcej wiesz.
 • The harder you work, the richer you become.
  Im więcej pracujesz, tym bogatszy się stajesz.

MORE AND MORE – CORAZ BARDZIEJ / WIĘCEJ

Wyrażenie more and more + przymiotnik, to odpowiednik polskiego „coraz bardziej.” Możesz również zastosować dowolny przymiotnik w stopniu wyższym + and + przymiotnik w stopniu wyższym. Konstrukcja z more and more łączy się także z rzeczownikiem i w tym wypadku oznacza „coraz więcej.” Kilka praktycznych przykładów znajdziesz poniżej.

 • Jenny was getting more and more frustrated while waiting in the queue.
  Jenny czuła się coraz bardziej sfrustrowana czekają w kolejce.
 • It’s getting hotter and hotter outside.
  Na zewnątrz robi się coraz bardziej gorąco.
 • More and more people can speak English nowadays.
  Coraz więcej osób potrafi mówić po angielsku w dzisiejszych czasach.

Jeśli ten wpis jest dla Ciebie przydatny, podziel się nim ze znajomymi w mediach społecznościowych. Dzięki temu będziemy mogli trafić do większego grona odbiorców, którzy również pragną poznać język angielski na wysokim poziomie. Sprawdź więcej wpisów gramatycznych, które przygotował dla Ciebie nasz zespół. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE