GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Be going to

6 86 942

ZASTOSOWANIE KONSTRUKCJI BE GOING TO

Konstrukcja be going to ma formę czasu przyszłego chociaż sama w sobie nie jest czasem gramatycznym. Najczęściej wyraża nasze intencje, zamiary na przyszłość. W przypadku be going to nasze plany nie są pewne i mogą jeszcze ulec zmianie. Jeśli zaplanowałeś coś w niedalekiej przyszłości, warto skorzystać z czasu teraźniejszego Present Continuous, o którym pisaliśmy wcześniej w sekcji angielska gramatyka.

 • I’m going to study medicine when I grow up.
  Gdy dorosnę zamierzam studiować medycynę.
 • Paul is going to take the exam soon.
  Paul zamierza wkrótce podejść do egzaminu. 

Dodatkowym zastosowaniem tej konstrukcji jest określanie prawdopodobieństwa wystąpienia czynności na podstawie naszych obserwacji. Widzisz pewne zmiany lub znaki, które wskazują na to, iż zaraz coś się wydarzy. Wyobraź sobie, że widzisz ciemne chmury na niebie. Jak myślisz co się może zdarzyć? Sprawdź poniższe przykłady:

 • Look at those dark clouds in the sky! It’s going to rain.
  Spójrz na te ciemne chmury na niebie. Będzie padać.
 • You haven’t studied enough. You’re going to fail the test.
  Nie uczyłeś się wystarczająco. Oblejesz test.

ZDANIA TWIERDZĄCE

Konstrukcja be going to składa się z odmienionego czasownika to be w czasie teraźniejszym i wyrażenia going to, po którym następuje czasownik główny w bezokoliczniku. Bardzo często zdarza się, iż osoby uczące się tej konstrukcji zapominają o czasowniku to be. Pamiętaj o tym za każdym razem, gdy będziesz tworzyć własne zdania.

AM- ARE – IS + GOING TO + CZASOWNIK
 • Nicole is going to do the ironing in the morning.
  Nicole zamierza zrobić rano prasowanie.
 • We are going to get married as soon as possible.
  Zamierzamy się pobrać tak szybko jak to możliwe.

PYTANIA I PRZECZENIA

Pytania tworzymy stosując szyk przestawny tj. czasownik to be umieszczamy przed osobę. Jest to bardzo prosta zasada i szybko zrozumiesz jak tworzyć pytania z konstrukcją be going to. Przeczenia natomiast wymagają dodania partykuły not do czasownika to be (am not, aren’t, isn’t).
Kilka przykładów poniżej:

 • Are you going to move out?
  Zamierzasz się wyprowadzić?
 • He isn’t going to sign the contract.
  Nie podpisze umowy.

Sprawdź również poniższy test online. Znajdziesz w nim ćwiczenia z konstrukcją be going to. Daj znać jak Ci poszło w komentarzu.

Może ci się spodobać również
6 Komentarze
 1. Amelia Kłap mówi

  good this is xD

 2. BiałyNoseq mówi

  10/10 to wskawzówka że napisze test (13.08.2016r) czyli jutro dobrze :))))

  1. GettinEnglish Team mówi

   Good luck! ;)

 3. On tu był mówi

  8/10

 4. mario mówi

  Super stronka. Na prawdę wszystko wytłumaczone bardzo przystępnie. Wszystko czego uczyłem się do tej pory w końcu poukładało się w logiczną całość. Na prawdę polecam poczytać i jeśli można – proszę o wstawianie kolejnych tłumaczeń konstrukcji gramatycznych, np. as if/as though. Pozdrawiam.

 5. Miszel mówi

  Super test!
  Miałam 10/10 ^^

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE