GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Passive Voice – strona bierna

2 272 726

ZASTOSOWANIE

Stronę bierną stosujemy, gdy nie kładziemy nacisku na osobę wykonującą czynność, lecz na sam fakt jej wykonania. Konstrukcja ta, może nie tak często używana w języku polskim, ma szerokie zastosowanie w języku angielskim. Ma wydźwięk bardziej formalny, ale również w życiu codziennym napotykamy przykłady strony biernej.

DOPEŁNIENIE + CZASOWNIK „TO BE” + PAST PARTICIPLE
 • Made in China.
  Zrobione w Chinach.

W stronie biernej należy zachować odpowiedni szyk wyrazu i pamiętać o poprawności gramatycznej w zależności od tego czy odnosimy się do teraźniejszości, przeszłości lub przyszłości. Zazwyczaj pomijamy główny podmiot (lub wprowadzamy go na końcu zdania przy pomocy przyimka by – przez). W stronie biernej to dopełnienie staje się obiektem naszego zainteresowania i właśnie tę informacje stawiamy na pierwszym miejscy gdyż jest najważniejsza z punktu widzenia osób anglojęzycznych.

POBIERZ ĆWICZENIA

Jak zapewne zauważyłeś, odmieniamy w pierwszej kolejności czasownik to be (patrząc na czas gramatyczny zastosowany w zdaniu wyjściowym) a dopiero później zamieniamy czasownik główny na formę Past Participle (imiesłów bierny, czyli III tabelka czasowników nieregularnych lub końcówka -ed dla czasowników regularnych)

PRZYKŁADY ZDAŃ

STRONA CZYNNA STRONA BIERNA
PRESENT SIMPLE
They drink water.
Water is drunk.
PRESENT CONTINUOUS
We are doing homework now.
Homework is being done now.
PAST SIMPLE
He broke the window.
The window was broken.
PAST CONTINUOUS
They were baking cakes at 7 p.m.
Cakes were being baked at 7 p.m.
PRESENT PERFECT
She has bought a book.
A book has been bought.
PAST PERFECT
I had finished work before you did.
Work had been done before you did
FUTURE SIMPLE
She will make progress soon.
Progress will be made soon.
CZASOWNIKI MODALNE
They can sell a printer.
A printer can be sold.

Zwróć uwagę, że przy czasach Present / Past Continuous pojawia się partykuła being. Wynika to z faktu, iż musimy umieścić gdzieś końcówkę -ing. Gdybyśmy pominęli ten element, otrzymalibyśmy formę Simple czasu teraźniejszego i przeszłego.

Skorzystaj z tabeli czasowników nieregularnych – kliknij.
Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Łukesz mówi

  Fajna stronka, pozdrawiam i polecam.

  Piotr Fronczewski

 2. Gregory mówi

  I tego właśnie szukałem ze strony biernej. Ćwiczenia, wyjaśnienia i przykłady. Sprawdziłem dodatkowe ćwiczenia pdf i będą pomocne w szkole.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE