GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

It is said that – mówi się, że …

1 173 898
GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

ZASTOSOWANIE

It is said that… to bardzo przydatna konstrukcja gramatyczna powiązana bezpośrednio ze stroną bierną (Passive Voice). Polskim odpowiednikiem będzie m.in. mówi się, że … lub uważa się, że …

Czasownik say nie jest jednak jedynym słowem używanym w zdaniach tego typu. Spójrz na listę pozostałych czasowników, które często towarzyszą tej ciekawej konstrukcji gramatycznej.

 • know – wiedzieć
 • expect – oczekiwać
 • believe – wierzyć
 • report – donosić
 • consider – uważać
 • think – myśleć

FORMA BEZOSOBOWA – IT IS SAID THAT …

Zdania w formie bezosobowej są stosunkowo proste do tworzenia i stosowania w codziennej komunikacji. Należy zapamiętać w jakiej kolejności następują kolejne elementy tej konstrukcji. Jako, że nie określamy kim jest osoba wypowiadająca dane stwierdzenie, zaczynamy zdanie od podmiotu IT a następnie odmieniamy czasownik to be w takiej formie w jakiej zdanie wyjściowe zostało wypowiedziane. Następnie wybieramy odpowiednie słówko relacjonujące z listy powyżej w formie Past Participle. Na samym już końcu wstawiamy THAT oraz przepisujemy zdanie wypowiedziane przez kogoś. Popatrz na dwa przykłady parafraz a szybko załapiesz zasady:

 • People think that Martin never goes out.
  (zdanie wyjściowe – czas teraźniejszy)
 • It is thought that Martin never goes out.
  (przekształcone zdanie w formie bezosobowej)
 • People knew that they were rich.
  (zdanie wyjściowe – czas przeszły)
 • It was known that they were rich.
  (przekształcone zdanie w formie bezosobowej)

FORMA OSOBOWA – HE IS SAID TO …

W odróżnieniu od formy bezosobowej podmiotem zdania staje się konkretna osoba. Gdy przeanalizujesz zdanie wyjściowe zauważysz, że składa się ono ze zdania nadrzędnego i podrzędnego. Aby nie mieć problemów z tą konstrukcją zawsze musisz sprawdzić na samym początku czy te dwa człony zdania znajdują się na tej samej płaszczyźnie czasowej tj. czy nie ma sytuacji, w której to ludzie mówią (teraz) że jakaś osoba zrobiła coś (w przeszłości). W takim przypadku czasy różnią się i będzie to wymagać zmian w konstrukcji.

1. Na samym początku przeanalizujemy sytuację, w której to zdania odnoszą się do tego samego okresu czasowego. Szyk zdania wygląda wówczas następująco:

OSOBA + IS / WAS SAID + TO (BEZOKOLICZNIK)
 • People say that he lives in a mansion.
  He is said to live in a mansion.

Ludzie mówią teraz, że on mieszka w chwili obecnej w rezydencji. Mamy dwa czasy teraźniejsze.

2. W sytuacji gdy zdanie nadrzędne nie jest wypowiedziane w tym samym czasie co zdanie podrzędne, zastosujemy trochę bardziej złożoną konstrukcję.

OSOBA + IS/ WAS SAID + TO HAVE + PAST PARTICIPLE
 • Everyone says that they robbed the bank.
  They are said to have robbed the bank.

Każdy mówi teraz, że oni obrabowali bank w przeszłości. W zdaniu zastosowano zarówno czas teraźniejszy i przeszły. Musimy więc pokazać, że te 2 czynności odbywają się na kompletnie różnych płaszczyznach.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. Harpia mówi

  Dziękuję! Nareszcie rozumiem :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

PREMIERA NOWEGO E-BOOKA

Angielskie zwroty konwersacyjne w ćwiczeniach 
B1-B2

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE