GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

It is said that – mówi się, że …

2 198 237

ZASTOSOWANIE

It is said that… to bardzo przydatna konstrukcja gramatyczna powiązana bezpośrednio ze stroną bierną (Passive Voice). Polskim odpowiednikiem będzie m.in. mówi się, że … lub uważa się, że …

Czasownik say nie jest jednak jedynym słowem używanym w zdaniach tego typu. Spójrz na listę pozostałych czasowników, które często towarzyszą tej ciekawej konstrukcji gramatycznej.

 • know – wiedzieć
 • expect – oczekiwać
 • believe – wierzyć
 • report – donosić
 • consider – uważać
 • think – myśleć

FORMA BEZOSOBOWA – IT IS SAID THAT …

Zdania w formie bezosobowej są stosunkowo proste do tworzenia i stosowania w codziennej komunikacji. Należy zapamiętać w jakiej kolejności następują kolejne elementy tej konstrukcji. Jako, że nie określamy kim jest osoba wypowiadająca dane stwierdzenie, zaczynamy zdanie od podmiotu IT a następnie odmieniamy czasownik to be w takiej formie w jakiej zdanie wyjściowe zostało wypowiedziane. Następnie wybieramy odpowiednie słówko relacjonujące z listy powyżej w formie Past Participle. Na samym już końcu wstawiamy THAT oraz przepisujemy zdanie wypowiedziane przez kogoś. Popatrz na dwa przykłady parafraz a szybko załapiesz zasady:

 • People think that Martin never goes out.
  (zdanie wyjściowe – czas teraźniejszy)
 • It is thought that Martin never goes out.
  (przekształcone zdanie w formie bezosobowej)
 • People knew that they were rich.
  (zdanie wyjściowe – czas przeszły)
 • It was known that they were rich.
  (przekształcone zdanie w formie bezosobowej)

FORMA OSOBOWA – HE IS SAID TO …

W odróżnieniu od formy bezosobowej podmiotem zdania staje się konkretna osoba. Gdy przeanalizujesz zdanie wyjściowe zauważysz, że składa się ono ze zdania nadrzędnego i podrzędnego. Aby nie mieć problemów z tą konstrukcją zawsze musisz sprawdzić na samym początku czy te dwa człony zdania znajdują się na tej samej płaszczyźnie czasowej tj. czy nie ma sytuacji, w której to ludzie mówią (teraz) że jakaś osoba zrobiła coś (w przeszłości). W takim przypadku czasy różnią się i będzie to wymagać zmian w konstrukcji.

1. Na samym początku przeanalizujemy sytuację, w której to zdania odnoszą się do tego samego okresu czasowego. Szyk zdania wygląda wówczas następująco:

OSOBA + IS / WAS SAID + TO (BEZOKOLICZNIK)
 • People say that he lives in a mansion.
  He is said to live in a mansion.

Ludzie mówią teraz, że on mieszka w chwili obecnej w rezydencji. Mamy dwa czasy teraźniejsze.

2. W sytuacji gdy zdanie nadrzędne nie jest wypowiedziane w tym samym czasie co zdanie podrzędne, zastosujemy trochę bardziej złożoną konstrukcję.

OSOBA + IS/ WAS SAID + TO HAVE + PAST PARTICIPLE
 • Everyone says that they robbed the bank.
  They are said to have robbed the bank.

Każdy mówi teraz, że oni obrabowali bank w przeszłości. W zdaniu zastosowano zarówno czas teraźniejszy i przeszły. Musimy więc pokazać, że te 2 czynności odbywają się na kompletnie różnych płaszczyznach.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Kitty mówi

  Super wyjaśnione!

 2. Harpia mówi

  Dziękuję! Nareszcie rozumiem :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE