GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Question Tags – pytania rozłączne

0 38 508

Zadawanie pytań w języku angielskim stanowi bardzo ważny element codziennej komunikacji. Jeśli znudziły Ci się standardowe pytania, to z pomocą przychodzą Question Tags – pytania rozłączne. Są to krótkie formy pytające, które umieszczamy na końcu zdania. Celem takiego zabiegu językowego jest upewnienie się czy dana informacja jest prawdziwa. Ich polskim odpowiednikiem jest prawda / nieprawdaż / czyż nieMożesz się nieco zdziwić, ale pytania rozłączne tak naprawdę nie są do końca pytaniami! Jest to świetny sposób na podtrzymanie rozmowy zwłaszcza, gdy chcemy zachęcić drugą osobę do   kontynuowania wypowiedzi. Spójrz na przykłady i zaprzyjaźnij się na dłużej z naszym ebookiem Question Tags ćwiczenia.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór e-booków do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę
 • You are from London, aren’t you?
  Jesteś z Londynu, prawda?
 • He likes carrots, doesn’t he?
  Lubi marchewki, prawda?

BUDOWA

Przed Tobą ambitne zadanie. Jeśli chcesz stosować Question Tags w języku angielskim, wypada powtórzyć czasy gramatyczne oraz czasowniki modalne. Ułatwi Ci to naukę i nie będziesz musiał się zastanawiać skąd biorą się tajemnicze don’t, did oraz inne czasowniki posiłkowe (auxiliary verbs).

Należy pamiętać, że budując pytanie rozłączne na końcu zdania, stawiamy przeciwieństwo zdania nadrzędnego. Jeśli zdanie w pierwszej części jest twierdzące, należy zastosować przeciwieństwo. Analogicznie ta zależność działa w drugą stronę.

Zdanie twierdzące (+) łączymy z Question Tag w formie negatywnej (-)
 • We can do it, can’t we?
  Możemy to zrobić, prawda?
 • The client has come, hasn’t he?
  Przyszedł klient, prawda?
Zdanie przeczące (-) łączymy z Question Tag w formie pozytywnej (+)
 • You don’t play handball, do you?
  Nie grasz w piłkę ręczną, prawda?
 • She won’t pay, will she?
  Nie zapłaci, prawda?

2. W przypadku czasów gramatycznych, pytania rozłączne tworzymy jak zapewne zauważyłeś poprzez operatory (zarówno w formie pytającej jak i przeczącej). Tam gdzie pojawiają się czasowniki modalne, to be lub have należy wstawić ich przeciwieństwo w ostatnim członie zdania.
Niezależnie jaką formę ma podmiot zdania (np. imię), w pytaniach rozłącznych musimy użyć  tylko i wyłącznie zaimków osobowych (I, you, he, she, it, we, they)!

 • Jessica bakes cakes, doesn’t she?
  Jessica piecze ciasta, prawda?
 • John wasn’t angry, was he?
  John nie był zły, prawda?
 • It will rain soon, won’t it?
  Będzie wkrótce padać, nieprawdaż?
 • They have known about it, haven’t they?
  Wiedzieli o tym, prawda?

WYJĄTKI W QUESTION TAGS

Wyjątki jak zawsze stanowią nieodłączną część gramatyki języka angielskiego. A miało być tak pięknie, prawda? Na szczęście są tylko trzy sytuacje, w których pytania rozłączne mogą nam spłatać figla. Warto je zapamiętać, gdyż często pojawiają się na egzaminach językowych i rzecz jasna w życiu. Zwróć uwagę na końcówki jakie przyjmują w poniższych sytuacjach.

KONSTRUKCJA PRZYKŁAD
Let’s… Let’s watch some movie, shall we?
Obejrzyjmy jakiś film, dobrze?
Tryb rozkazujący Pass me the pepper, will you?
Podaj pieprz, dobrze?
I am I am late, aren’t I?
Spóźniłam się, prawda?

Dociekliwi miłośnicy angielskiej gramatyki mogą zadać sobie również pytanie czy aby napewno czegoś nie pominęliśmy w naszej analizie Question Tags. Prawda jest taka, że coś jeszcze ukrywamy… W przypadku never, rarely, hardly ever, barely, scarcely nie stosujemy drugiego przeczenia. Czysta matematyka – minus i minus daje „plus”. Dziecinnie proste, nieprawdaż? Jeśli podmiot zdania to somebody/ nobody/ everybody, należy zastosować they w drugiej części zdania. Spójrz na przykłady:

 • You have never been to this club before, have you?
  Nie byłeś wcześniej w tym klubie, prawda?
 • Nobody could answer her questions, could they?
  Nikt nie mógł odpowiedzieć na jej pytania, prawda?

pytania-rozłączne-question-tags-ćwiczenia

Jeśli chcesz przećwiczyć pytania rozłączne krok po kroku, pobierz najnowszy ebook Question Tags ćwiczenia. Znajdziesz w nim dużo dodatkowych zadań, które pozwolą Ci na opanowanie pytań rozłącznych w przyjemny sposób. Dodatkowo zamieściliśmy ponad 40 praktycznych kolokacji ze słówkami question/ answer. Ucząc się angielskiej gramatyki możesz jednocześnie poznawać najpopularniejsze zwroty stosowane przez native speakerów. Sprawdź już teraz i rób szybkie postępy w dalszej nauce języka angielskiego!

POBIERZ ĆWICZENIA

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE