GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Fiszki do druku, czyli jak opanować ponad 300 słów w miesiąc

4 46 782

W dzisiejszym artykule chciałbym podzielić się skuteczną techniką zapamiętywania słownictwa w języku angielskim. Podpowiem Ci jak szybko i bezboleśnie usprawnić proces przyswajania angielskich słówek, aby nauka języka nie musiała kojarzyć się z syzyfową pracą. Czy to w ogóle możliwe? To pytanie zapewne zadaje sobie niejedna osoba, która na co dzień spędza długie godziny nad książkami. Z pomocą przychodzą papierowe fiszki, które wykorzystuję w pracy z moimi kursantami zaś w życiu prywatnym do nauki języka hiszpańskiego. Sprawdź, dlaczego tak wiele osób pokochało kartoniki ze słówkami.

W CZYM TKWI SEKRET FISZEK?

Cały ten szał na „magiczne karteczki” zaczął się w Polsce kilka lat temu. Tradycyjne fiszki wyglądały wówczas bardzo ubogo – z jednej strony słówko angielskie zaś na odwrocie polski odpowiednik. Myślę, że dziś można śmiało powiedzieć, że fiszka fiszce nierówna, zarówno pod względem estetycznym jak i merytorycznym. Wydawnictwa prześcigają się w pomysłach w zaspokajaniu potrzeb edukacyjnych swoich klientów. Oferują m.in.  rozbudowane systemy nauki słówek, podział na grupy tematyczne, ilustracje, nagrania a niekiedy dodatkowe ćwiczenia i gry językowe. Dobre fiszki do nauki języka angielskiego powinny więc zawierać w zestawie różnorakie możliwości przyswajania wiedzy, aby przynosiły oczekiwane rezultaty.
Skuteczność takiej formy nauki słówek została potwierdzona przez tysiące osób, dla których nowatorskie podejście do materiałów edukacyjnych to podstawa. Ta niepozorna pomoc językowa nie tylko świetnie sprawdza się w aktywnym uczeniu słownictwa, ale również służy do zabicia czasu np. stojąc w kolejce, przemieszczając się w środkach komunikacji miejskiej lub na spacerze w parku. Jeśli nie przepadasz za nauką w pojedynkę, zaproś znajomego lub członka swojej rodziny do wspólnego „fiszkowania”. Odpytywanie się z materiału zgromadzonego na fiszkach to gwarancja udanej zabawy i efektywnej nauki przydatnych zwrotów.

DLACZEGO NAUKA ZA POMOCĄ FISZEK DZIAŁA?

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że korzystanie z fiszek przynosi wiele korzyści.  Łącząc w sobie funkcję efektywnego narzędzia do zapamiętywania informacji oraz element zabawy, fiszki wydają się być idealnym sposobem na codzienną naukę języka. Poznaj również inne zalety papierowych kartoników.

 • jest to technika idealna dla wzrokowców i kinestetyków. Jeśli zdecydujesz się na samodzielnie wykonanie karteczek do nauki słówek, szybciej zapamiętasz zwroty, na których Ci szczególnie zależy. Jak łatwo się domyślić, już sam proces tworzenia językowych ściągawek skutkuje zapamiętaniem treści. Jak zaoszczędzić więcej czasu na intensywną naukę słówek? Pobierz darmowy szablon do druku od Gettin’ English, który znajdziesz na dole tego wpisu i wykonaj własne fiszki.
 • pamiętaj, aby zadbać także o rozwój inteligencji werbalnej. Zawsze staraj się wypowiadać na głos angielskie słówko oraz przykładowe zdanie. Większość gotowych fiszek, które możesz zamówić prosto do domu, oferuje dodatkowo nagrania, quizy oraz programy do nauki online.
 • ucząc się 10 słówek każdego dnia masz szansę zapamiętać ponad 300 nowych słów miesięcznie bez większego wysiłku. Czy wiedziałeś, że przeciętny Anglik używa w codziennej komunikacji 3000-6000 słów?  Przy założeniu, że jesteś osobą zmotywowaną, opanowanie języka w stopniu komunikatywnym nie powinno więc stanowić dla Ciebie większego problemu, prawda?
 • jeśli przed testem lub egzaminem językowym chcesz szybko powtórzyć słówka/ zwroty, nie ma lepszego sposobu niż wykorzystanie fiszek.
 • z każdym prawidłowo odgadniętym słówkiem budujesz pewność siebie. W końcu nauka języka powinna kojarzyć się z przyjemnością.
 • kilkuminutowe sesje z fiszkami każdego dnia zmotywują Cię do regularnej nauki. Z karteczek możesz uczyć się w dowolnym miejscu, więc bez wymówek, że nie masz czasu.

Patrząc na powyższe fakty, nie pozostaje nic innego, jak tylko zabrać się do roboty. Mam nadzieję, że ten artykuł skutecznie zmotywuje Cię do wykonania kilku własnych fiszek z naszego szablonu. Jeśli szukasz praktycznej bazy słówek i zwrotów, odwiedź sekcję angielski na poziomie i wybierz artykuł na swoim poziomie zaawansowania. Jestem przekonany, że zapamiętanie nowych wyrazów dzięki metodzie fiszek świetnie sprawdzi się w Twoim przypadku. Życzę przyjemnej nauki i samych sukcesów.

Pobierz darmowy szablon do druku

Może ci się spodobać również
4 Komentarze
 1. Jaro mówi

  A może do tych fiszek dorzucicie jeszcze format super memo?

 2. jacek91 mówi

  Metoda fiszek jest świetna! Uczę się od tygodnia i opanowałem 60 słówek. Dzięki Sławku za motywacje! Staram się tu bywać parę razy na tydzień.

  1. gettinenglish mówi

   Dziękuję za miłe słowa :-) Zaglądaj do Nas regularnie po więcej nowych inspiracji i materiałów.

 3. johnyenglish mówi

  Uważam, że metoda fiszek sprawdzi się w moim przypadku. Jestem wzrokowcem :) PS: przyjemny filmik :-)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE