GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak dobrze zdać egzamin ustny TELC B2?

0 23 316

Przygotowujesz się do egzaminu ustnego telc na poziomie B2? Świetnie, że trafiłeś na naszą stronę. W tym artykule, pragnę przybliżyć Tobie pokrótce jak wygląda każda z części Oral Examination telc B2. Omówię najważniejsze kwestie, o których należy pamiętać i podpowiem czego można się spodziewać.

PRZYGOTUJ SIĘ DO EGZAMINU TELC JESZCZE SKUTECZNIEJ
Jeżeli przygotowujesz się do egzaminu TELC to koniecznie sprawdź ofertę e-booków, audiobooków które przygotują Ciebie skutecznie do egzaminu z języka angielskiego TELC.
Zobacz ofertę

Egzamin telc jest bardzo dobrze skonstruowanym egzaminem językowym. Masz dokładnie 20 min na przygotowanie się – warto w tym czasie zrobić notatki, aby w trakcie egzaminu mieć małą pomoc w przypadku blokady w mówieniu. Nie należy czytać gotowego tekstu, gdyż egzaminatorzy nie spojrzą na to przychylnym okiem. Najlepiej sprawdzają się wypunktowania lub prosta mapa myśli. Egzamin ustny trwa 15 min i już na samym początku egzaminator poprosi Was o przedstawienie się. Warto przygotować krótką autoprezentację jeszcze przed egzaminem, np. jak się nazywasz, gdzie mieszkasz, jak długo uczysz się języka angielskiego oraz czym się obecnie zajmujesz. Ta część egzaminu nie jest oceniana, ale jak wiadomo dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

CZĘŚĆ PIERWSZA

W tej części egzaminu, każdy ze zdających omawia jeden temat, który wybrał z arkusza. Zawsze masz szeroki wybór różnych zagadnień i warto zdecydować się na ten, który będzie dla Ciebie przyjemny, zabawny i pozwoli drugiej osobie zadanie dodatkowych pytań. Będziesz miał około 90 sekund na swoją wypowiedź, która ma formę monologu. Nie należy przerywać wypowiedzi drugiego zdającego. Warto wykorzystać ten czas na przygotowanie 2-3 krótkich pytań, które są bezpośrednio związane z jego wypowiedzią ustną. Nie pytaj o kwestie, które już pojawiły się w jego/jej prezentacji.

Poniżej prezentujemy najpopularniejsze pytania, które mogą pojawić się na egzaminie ustnym telc B2. Zwróć uwagę, iż najczęściej dotyczą one relacjonowania – przećwicz więc czasy przeszłe Past Simple, Past Continuous, Past Perfect. W nawiasach podane są podpowiedzi, które pomogą Ci omówić dane zagadnienie. Możesz z nich skorzystać, ale nie musisz.

 • A book that you have read recently (plot, author, style, characters, your opinion, etc.)
 • A film that you have seen (topic, plot, cast, special effects, your opinion, etc.)
 • A song that you have listened to (kind of music, singer, lyrics, your opinion, etc.)
 • A musical performance that you have seen (music, artists, topic, your opinion, etc.)
 • A trip that you have had recently (where, when, the local people, sights, etc.)
 • A celebrity that you have met (who, where, experience, feelings, etc.)
 • A sporting event that you have attended (which sport, where, how many people, result, etc.)
 • Social networking websites that you use (how often, why, your opinion, etc.)
 • A TV programme that you enjoy watching (what kind, cast, topic, your opinion, etc.)
 • A hobby that you have (what kind, how long, expensive/cheap, etc.)

CZĘŚĆ DRUGA

W drugiej części należy przeczytać notatkę prasową na wybrany temat. Przeczytaj nagłówek, treść artykułu i zastanów się czy zgadzasz się z autorem tekstu. W trakcie egzaminu musisz przedyskutować z drugim zdającym problem poruszony w arkuszu. Wyraź swoją opinię, doświadczenia oraz podaj przykłady.

Przeczytaj nasz artykuł na temat teledysku Maroon 5, w którym poruszana jest kwestia stalkingu.

 • co sądzisz o tej formie przemocy?
 • czy znasz osoby, które były śledzone?
 • czy stalkerzy zawsze są niebezpieczni?
 • czy słyszałeś o innych przypadkach stalkingu w telewizji, Internecie itp.

Przeczytaj artykuł

Pamiętaj, że Twoja wypowiedź w każdym etapie egzaminu jest oceniana wg 4 kryteriów: ekspresja wypowiedzi (bogactwo językowe, styl, intencje), prawidłowość językowa, wymowa, intonacja oraz sposób realizacji danego zadania (płynność wypowiedzi, aktywność w dyskusji oraz wykorzystanie właściwych strategii językowych). Zadbaj o wyszukany zakres słownictwa, struktur gramatycznych oraz ciekawe zwroty opinii.

CZĘŚĆ TRZECIA

W ostatniej już części egzaminu czeka na Was specjalne zadanie, które na pozór nie wydaje się trudne, ale niekiedy zaskakuje zdających. Waszym zadaniem będzie wspólne zaplanowanie czegoś (np. imprezy, spotkania, wyjazdu itp.). Należy wyrazić swoje zdanie, zaproponować ciekawe rozwiązania, zgadzać się i odrzucać propozycje, jak również zdecydować jaki będzie podział obowiązków. Warto powtórzyć wyrażenia związane z wysuwaniem propozycji, np.

We can … – możemy
Shall I / we …? czy powinniśmy / a może …?
Let’s … – zróbmy coś …
What / how about …? – a może …?
What do you think of …? – co sądzisz o …?
Would you like to …? – czy chciałbyś …?
I couldn’t agree more – w zupełności się zgadzam
That sounds reasonable – to brzmi rozsądnie
That’s not how I see it – widzę to trochę inaczej

Spójrz teraz na przykład zadania z części 3. W arkuszu będziesz miał podane najważniejsze informacje, które mogą ale nie muszą być wzbogacone o dodatkowe punkty.

You and your partner need to find a new flat. First decide on your ideas regarding the move. Tell your partner what you think and try to agree on the following points:

 • what kind of flat you want,
 • the area you wish to live in (suburbs / city centre),
 • what facilities you require,
 • how much your can afford to spend on rent,
 • your own ideas about anything else that can be important

Jeśli chcesz przygotować się do egzaminu ustnego lub pisemnego telc na poziomie B2, sprawdź ofertę naszych kursów online z lektorem. Doświadczeni nauczyciele skutecznie przygotują Cię do każdej z części egzaminu, abyś zdobył satysfakcjonujący Ciebie wynik. Jeśli potrzebujesz dodatkowych materiałów do nauki, sprawdź zakładki Angielski na poziomie, gramatyka i słownictwo. Z pewnością wszystkie artykuły i testy online będą pomocne w przygotowaniu do egzaminu. Czy wiesz, że możesz również skorzystać z naszych e-booków, które zostały napisane specjalnie dla osób, które pragną zdobyć certyfikat językowy? Spory wybór materiałów na poziomie B1/B2 pozwoli Ci na znalezienie czegoś co chciałbyś utrwalić przed egzaminem. Trzymamy mocno kciuki za Twój sukces!

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE