GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak czytać lepiej po angielsku? – praktyczne wskazówki

0 11 053

Czytanie angielskich artykułów oraz książek jest świetnym rozwiązaniem dla osób, które poszukują sprawdzonej techniki nauki języka. Sprawdź dzisiejsze porady, aby dowiedzieć się jak czytać lepiej po angielsku i szybciej rozwijać tę niezwykle ważną umiejętność.

DLACZEGO WARTO CZYTAĆ PO ANGIELSKU?

Czytanie z całą pewnością pomoże Ci szybciej przyswoić język angielski. Gdy czytasz, nie tylko uczysz się słownictwa, ale również widzisz jak różnorodne struktury gramatyczne, które już znasz, są stosowane w naturalny sposób. Podświadomie „oswajasz” się z tym, co już wiesz oraz tym, co jeszcze przed Tobą jest do odkrycia. Ciekawe i wartościowe artykuły to takie, które pozwolą Ci w późniejszym czasie na wykorzystanie zdobytej wiedzy np. w rozmowach.

ĆWICZ UMIEJĘTNOŚĆ CZYTANIA ZE ZROZUMIENIEM PO ANGIELSKU
Jeżeli chcesz poćwiczyć czytanie po angielsku zachęcamy Ciebie gorąco do zapoznania się z bogatą ofertą opowiadań i kryminałów po angielsku, na każdym poziomie zaawansowania.
Zobacz ofertę

CO I GDZIE NAJLEPIEJ CZYTAĆ?

Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi. Ty najlepiej wiesz, co trafia w Twój gust. Postaraj się dobierać  treści pod względem Twoim zainteresowań. Czytanie dla czytania, nie jest do końca dobrym rozwiązaniem, gdyż na dłuższą metę nie będziesz zmotywowany. Zwróć uwagę, że czytamy książki nie po to, żeby uczyć się słówek, ale po to, by coś z nich wynieść. Nauczysz się języka tylko wtedy, gdy cały proces będzie sprawiał Ci przyjemność. Moja znajoma z Krakowa jest prawdziwym koneserem sztuki. Za każdym razem, gdy podróżuję za granicę, przywożę jej anglojęzyczne ulotki z muzeów, wystaw i teatrów. W ciągu kilku miesięcy poznała więcej słówek niż na zeszłorocznym kursie językowym, który był zbyt ogólny. Jak to mówią, o wszystkim i o niczym. Zastanów się więc czy interesuje Cię sport, muzyka, podróżowanie a może nowinki technologiczne. Wybierz także odpowiedni format dla siebie – książka, czasopismo, strona internetowa lub media społecznościowe. Wybór jest nieograniczony.

JAK CZYTAĆ SZYBKO I SKUTECZNIE?

Zanim zaczniesz zagłębiać się w treść artykułu, sprawdź co widzisz na pierwszej stronie. Czy znajdują się tam jakieś nagłówki, zdjęcia lub krótki tekst wprowadzający? Mózg nie lubi chaosu i zdecydowanie lepiej radzi sobie z przyswajaniem nowych faktów w przyjemnej dla oka oprawie. Możesz teraz przystąpić do czytania głównej treści. Na samym początku warto przeczytać tekst szybko, aby zrozumieć główną myśl autora tekstu. Twoim zadaniem jest skupić uwagę na tym, co najważniejsze, a nie na języku (np. słownictwo, gramatyka, prawidłowa odpowiedź w poleceniu itp.) Nie przejmuj się, jeśli nie rozumiesz niektórych słów – postaraj się wywnioskować z kontekstu co mogą oznaczać. Jeśli za każdym razem będziesz sprawdzał słówko, którego nie znasz bez wcześniejszego zastanowienia, to taka nauka nie będzie efektywna. Warto zmusić umysł do analizowania, aby później mieć satysfakcję z wysiłku, który włożyłeś w przeczytanie artykułu.

O CZYM WARTO JESZCZE PAMIĘTAĆ?

Oprócz zdobytej wiedzy, warto zadbać rzecz jasna o rozwój języka. Wyznaję zasadę – mniej znaczy więcej. Wypisz 8-10 nowych słówek do zeszytu i przetłumacz je na język polski. Dodatkowo przepisz zdanie z oryginalnego tekstu, w którym znajduje się podane słowo lub fraza. Dzięki metodzie skojarzeń, zapamiętanie nowej porcji materiału będzie proste i przyjemne. Warto dopisać również wymowę fonetyczną, synonim lub stworzyć własnoręczne fiszki. Staraj się czytać codziennie w języku angielskim. Wybierz tekst, który nie będzie za trudny – artykuły na Twoim poziomie lub nieco wyżej będą idealnym rozwiązaniem. Jeśli masz smartfona z dostępem do Internetu, to czytaj nasze teksty Angielski na Poziomie A1-C1 w drodze do pracy lub szkoły, w kolejce, autobusie lub zanim pójdziesz spać. Ty decydujesz kiedy i gdzie.


czytanie-ze-zrozumieniem-angielski-książka-b1-matura-telc

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu językowego, np. matura, FCE, TELC lub IELTS, to warto już teraz skorzystać z naszych darmowych arkuszy czytania ze zrozumieniem na różnych poziomach zaawansowania. Znajdziesz tam m.in. testy online i specjalnie zaprojektowane e-booki do samodzielnej nauki języka angielskiego w domu. Szybko, zwięźle i na temat. Mam nadzieję, że od tej pory będziesz wiedział jak czytać lepiej po angielsku. Trzymam mocno kciuki za Twój sukces językowy.

Zajrzyj do środka

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE