GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Konstrukcja be to + infinitive

2 32 326

Jeśli przygotowujesz się do egzaminu językowego na poziomie C1 lub chcesz lepiej rozumieć co mówią Anglicy, wypada poznać konstrukcję be to + infinitive. Stosujemy ją głównie w języku oficjalnym, gdy mowa o czymś co należy zrobić lub co ma się wydarzyć w niedalekiej przyszłości. Czy kojarzysz konstrukcję be supposed to do – mieć coś zrobić? Jeśli dobrze się przyjrzysz, zauważysz, że konstrukcja be to + infinitive to tak naprawdę forma uproszczona (bez supposed). Spójrz na poniższe przykłady:

 • I am (supposed) to write an essay at school.
  Mam napisać wypracowanie w szkole.
 • What is she (supposed) to do now with this dirty dress?
  Co ona ma teraz zrobić z tą brudną sukienką?
 • Someone has just told me that you are (supposed) to receive a pay rise next month.
  Ktoś mi właśnie powiedział, że masz otrzymać podwyżkę w przyszłym miesiącu.
GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

STRONA CZYNNA CZY BIERNA?

Jak zapewne zauważyłeś, powyższe zdania odnoszą się w głównej mierze do przyszłości. Nic więc dziwnego, że konstrukcja be to + infinitive jest wykorzystywana w prasie, telewizji, formalnych instrukcjach oraz rozkazach. Wystarczy, że odmienisz poprawnie czasownik to be i dodasz bezokolicznik (infinitive) w formie podstawowej. Dla osób, które pragną przyswoić angielską gramatykę na poziomie zaawansowanym, mamy dobre wieści. Tu również można zastosować stronę bierną – poprzeczka musi być postawiona wysoko od samego początku.

 • The employees are to hand in reports tomorrow.
  Pracownicy mają jutro oddać raporty.
 • Reports are to be handed in tomorrow.
  Raporty mają być jutro oddane.

OKRESY WARUNKOWE TEŻ KOCHAJĄ BE TO + INFINITIVE

Gdy już znudzisz się stroną bierną i stwierdzisz, że potrzebujesz urozmaicenia, na pomoc przychodzą okresy warunkowe (najczęściej I i II). Zdania tego typu odnoszą się do koniecznego warunku, który musi być spełniony, aby coś mogło się wydarzyć. Brzmi tajemniczo?

 • If we are to get there on time, we must hurry up.
  Jeśli mamy tam dotrzeć na czas, musimy się pośpieszyć.
 • If Mike was/ were to leave Poland, would you go with him?
  Gdyby Mike miał wyjechać z Polski, pojechałabyś z nim?

A CO Z CZASAMI PRZESZŁYMI?

Konstrukcja be to + infinitive również może być stosowana z czasami przeszłymi, a dokładnie mówiąc z czasem przeszłym Past Simple. Na egzaminach językowych np. CAE lub CPE, pojawia się dodatkowo nieco bardziej zaawansowana forma, mianowicie – was/were to + have + Past Participle (III/ -ed). Już widzę Twoją minę :) Jaka jest więc różnica pomiędzy was/ were to + infinitive, a drugą formą dla wytrwałych? Spójrz na przykłady i zastanów się, w którym przypadku coś ostatecznie miało miejsce:

 • The scandalous singer was to give a concert last week.
  Skandaliczna piosenkarka miała dać koncert w zeszłym tygodniu.
 • The scandalous singer was to have given a concert last week, but she got ill.
  Skandaliczna piosenkarka miała dać koncert w zeszłym tygodniu, ale zachorowała.

Pamiętaj, że konstrukcja be to + infinitive w formie podstawowej odnosi się do czynności, która została zaplanowana i wykonana. W drugim zdaniu, dowiadujemy się, że taki był zamysł, ale ostatecznie wydarzenie nie doszło do skutku. Zapamiętaj więc, iż konstrukcja was/ were to + have + Past Participle wskazuje na niewykonalność czynności.

Fajnie, że dotrwałeś do końca. Przeczytaj przykłady raz jeszcze i postaraj się ułożyć własne zdania, które odnosiłyby się do Twojej osoby. Dzięki temu łatwiej będzie Ci zapamiętać nową konstrukcję gramatyczną na poziomie C1. Zachęcamy Cię do pozostawienia swoich przykładów w komentarzu. Napisz co masz zrobić w przyszłym tygodniu, gdzie miałeś pójść wczoraj oraz czego nie udało Ci się zrobić w ostatnim czasie. Czekamy z niecierpliwością na Twoje ciekawe pomysły.

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. Krystian Strycharz mówi

  I was to go on a camp in Ukriane two weeks ago.
  They are to go to Ukraine this week.
  We were to go to Ukraine.

 2. almondcake mówi

  Dzięki!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE