GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Jak pokonać zniechęcenie do nauki angielskiego?

2 5 177

Każdy z nas – wcześniej czy później – odczuwa fazą plateau, czyli moment w nauce języka obcego, kiedy mimo naszych usilnych starań, czujemy, że tkwimy w tym samym miejscu. Szybko tracimy motywację, dotychczasową radość z uczenia się nowych rzeczy zastępuje bezczynność, a w głowie niepotrzebnie rodzi się myśl, iż brak nam talentu… Jak sobie radzić z etapem zastoju w nauce? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci uporać się z tym problemem. 

Wóz albo przewóz

Zacznij od planowania i notowania postępów. Każdą aktywność językową zapisuj w kalendarzu; skrupulatne zliczanie godzin i zagadnień, które udało Ci się przyswoić w danym tygodniu czy miesiącu da Ci wgląd w to, ile czasu faktycznie przeznaczasz na aktywną naukę angielskiego. Będę brutalnie szczery – jeśli nie jesteś w stanie wygospodarować 15-20 minut na codzienny kontakt z językiem, najprawdopodobniej faza wypalenia szybko się pogłębi, a Ty nigdy nie przebijesz się przez szklany sufit. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym wpisie. 

Przełam rutynę

Wzbogać proces językowy o zupełnie nowe materiały, np. podcasty, seriale, powtarzanie zdań na głos, fiszki, aplikacje wspomagające naukę słownictwa (Quizlet, Memrise, Anki, 6 Minute English) lub nasze interaktywne szkolenia internetowe na Anglokursy.pl. Jeśli Twoim priorytetem jest nauka biznesowego języka angielskiego, stawiaj przede wszystkim na trening leksykalny, który pozwoli Ci utrwalić pojęcia i wyrażenia niezbędne do skutecznej komunikacji biznesowej.  Może Ci w tym pomóc mój e-book Kwadrans z Business English, dzięki któremu zyskać solidne podstawy do dalszego pogłębiania Business English, rozwiązując wciągające ćwiczenia, krzyżówki oraz łamigłówki. Kliknij baner, aby pobrać darmowy fragment e-booka.

podręcznik-do-business-english-kwadrans-z-business-english-a2-b1-b2

Wystarczy chcieć

Wyjdź poza swoją strefę komfortu i staraj się jak najwięcej rozmawiać po angielsku – język to przede wszystkim komunikacja werbalna. Nie przejmuj się błędami, gdyż praca nad rozwojem językowym wymaga ciągłego próbowania, stosowania zdobytej wiedzy w praktyce i przełamywania wewnętrznego oporu przed mówieniem. Nic tak nie mobilizuje jak interakcja z drugim człowiekiem, zwłaszcza gdy możemy zabłysnąć w towarzystwie. 

Zasada 5-10-5

Nigdy nie zaczynaj nauki od nowego materiału, lecz krótkiej powtórki. Często o tym zapominamy lub kompletnie nie jesteśmy tego świadomi. Z mojego doświadczenia wynika, że 5-minutowa powtórka z kilku ostatnich lekcji, 10-minutowy trening językowy z 5-minutową powtórką na zakończenie sesji, to optymalne rozwiązanie nawet dla najbardziej zabieganego człowieka w całym wszechświecie.

Spójrz na język z innej perspektywy

Łatwiej jest osiągnąć samozadowolenie, jeśli zdasz sobie sprawę z tego, że należy łączyć przyjemne z pożytecznym. Zawsze! Czytaj książki, artykuły, newslettery lub oglądaj filmy na YouTube, które z jednej strony pozwolą Ci pogłębić Twoje zainteresowania, a z drugiej zmotywują Cię do dalszego rozwoju zawodowego. Ja na przykład przeglądam dziś blogi kulinarne po hiszpańsku w nadziei, że znajdę idealny przepis na burrito. Właściwie to nie wiem dlaczego, skoro i tak jestem na diecie :-) 


Warto na koniec przypomnieć sobie raz jeszcze cytat Marka Twaina, który zamieściłem jakiś czas temu na facebookowej tablicy – “The secret of getting ahead is getting started”. Daje do myślenia, nieprawdaż? Napisz proszę w komentarzu, czy zmagasz się właśnie ze zniechęceniem do nauki angielskiego. Doświadczyłeś kiedykolwiek efektu plateau? Jakie rozwiązanie sprawdziło się w Twoim przypadku? 

Może ci się spodobać również
2 Komentarze
 1. gabrysia nowak mówi

  U mnie sprawdziło się zapisanie na zajęcia do szkoły, na początku nie chciało mi się jeździć, ale skoro już opłaciłam kurs to to mnie motywowało, aż w końcu polubiłam naukę angielskiego i chodzenie na zajęcia sprawia mi dużo przyjemności. Uczę się, a przy okazji poznałam ciekawe osoby na kursie. :D

  1. Agata Pruszyńska mówi

   Zapisanie się na kurs języka angielskiego to również dobry pomysł na pokonanie fazy zniechęcenia i utraty motywacji. Fajnie Gabrysia, że u Ciebie się sprawdził i ze inne osoby w grupie na kursie motywują Cię do aktywnego uczestnictwa w zajęciach i nauki języka angielskiego.
   Z pozostałych rozwiązań myślę, że kluczowe są powtórki. Lepiej poświęcić trochę więcej czasu na regularne powtarzanie niż zasypywać się dużą ilością nowych materiałów. Ciekawą opcją są również wspomniane aplikacje do nauki słownictwa. U mnie Memrise jest na pierwszym miejscu :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

PREMIERA NOWEGO E-BOOKA

Angielskie zwroty konwersacyjne w ćwiczeniach 
B1-B2

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE