Jak często powtarzasz sobie „nie mam zdolności językowych”? Przykro mi, że to powiem, ale to słaba wymówka. Zastanów się – skoro nauczyłeś się języka polskiego, dlaczego miałbyś nie nauczyć się języka angielskiego, który jest zdecydowanie łatwiejszym językiem? Jak przełamać barierę językową i w końcu zacząć mówić? Poznaj strategie, które otworzą Ci oczy.
GRAMATYKA – WRÓG NUMER JEDEN
Nie przejmuj się błędami, każdy je popełnia i to naturalny etap w procesie uczenia się języka obcego.
Mam wrażenie, że polski system edukacji wyrobił w nas wrogie nastawienie do popełniania błędów. Tak bardzo boimy się językowego faux pas, że zapominamy o kluczowej funkcji języka – komunikacji. Na myśl przychodzi mi teraz mój wypad do stolicy Maroko w 2010. Nigdy nie zapomnę sytuacji, kiedy to mała dziewczynka podbiegła do mnie i zaoferowała paczkę chusteczek Kleenex za symbolicznego dolara. Rzecz jasna rozmowa odbywała się po angielsku. Pomimo ubogiego zakresu gramatyki, dziewczynka nie miała najmniejszego problemu, by znaleźć wspólny język i sprzedać produkt w dobrej cenie. Parę metrów dalej zaczepiła kolejnych turystów i tym razem usłyszałem znajome słowa „Buenas tardes, tengo algo para ustedes” (Dzień dobry, mam coś dla Państwa). Dowodzi to tego, iż mówienie nie wymaga idealnej znajomości gramatyki. To tylko dodatek i nie dajmy się zwariować. Warto znać podstawy i w późniejszym czasie pracować nad bardziej wyszukanymi strukturami, ale najczęściej uczymy się poprawności językowej w kontakcie z innymi. Nie namawiam Cię do porzucenia książek czy naszej zakładki gramatyka, ale gorąco zachęcam do swobodnego mówienia. Nie przejmuj się błędami, każdy je popełnia i to naturalny etap w procesie uczenia się języka obcego.
„PRZEROBIŁEM JUŻ PÓŁ SŁOWNIKA”
Brawo! Ja może 3/4. Ale za blokadą w mówieniu stoi złe podejście w uczeniu się słownictwa. Większość osób przyswaja słówka z listy lub fiszek i wkuwa je na pamięć np. przed egzaminem. To miłe uczucie rozumieć więcej, ale czy idzie to w parze z mówieniem? Nie. Założę się, że nawet połowy z nich nie użyłeś w codziennej komunikacji. Dzieję się tak ponieważ pojedyncze słowa nie wnoszą wiele na dłuższą metę. Kojarzysz tę denerwującą pustkę w głowie, gdy chcesz zbudować poprawne zdanie i zastanawiasz się w jakiej kolejności powiedzieć słowa? Zamiast „cinema” zapamiętaj „go to the cinema lub at the cinema.” Taki gotowiec na dłużej zakotwiczy się w ciemnych zakamarkach mózgu.
WIDZIAŁEŚ JUŻ NASZ SKLEP ONLINE Z MATERIAŁAMI? ZBIERZ PEŁNĄ KOLEKCJĘ I PRZEŁAM BARIERY JĘZYKOWE!
SŁUCHOWCY MAJĄ LEPIEJ
Jedna godzina słuchania jest bardziej efektywna, niż godziny spędzone na czytaniu niewłaściwego materiału. Dla wielu ludzi, którzy nie słuchają na co dzień nagrań, podcastów czy seriali mowa rodowitych Anglików jest szybka i kompletnie niezrozumiała. Jako dziecko nie zaczynałeś od mówienia, lecz od słuchania. Wyłapywałeś intonację, różnicę między słowami. Podobnie jest z językiem obcym. Słuchaj, jak najwięcej anglojęzycznych nagrań wszędzie tam gdzie się da. To prawdziwa skarbnica słownictwa, idiomów i slangu. W końcu tak wygląda prawdziwa komunikacja w języku obcym. Chyba nie myślałeś, że książkowi lektorzy mówią tak samo na ulicy?
LUSTERECZKO POWIEDZ PRZECIE KTO NAJLEPIEJ SPEAK’A NA ŚWIECIE?
Ćwiczenie z lustrem to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą szybko rozwinąć pewność siebie w mówieniu po angielsku. Aktorzy, sportowcy, tancerze ćwiczą przed lustrem, aby przełamać swoje słabości i stawać się mistrzem w swojej dziedzinie. Psychologia w czystej postaci. Mów do siebie na dowolny temat lub ćwicz prezentacje wybranego zagadnienia. Ja sam stosowałem tę technikę w klasie maturalnej na kilka miesięcy przed egzaminem ustnym z języka angielskiego. Efekty były naprawdę niesamowite. Możesz uznać to za dziwne podejście do nauki angielskiego, ale jeśli nie spróbujesz nie przekonasz się czy przyznać mi rację czy to olać. Na początku będziesz się śmiał/-a, ale porządna dawka endorfin z pewnością nie zaszkodzi. Uwielbiam również zabawę w tłumacza. Włącz np. Trudne Sprawy (hehe) i staraj się na bieżąco relacjonować po angielsku to, co mówią aktorzy. Sprawdź, a przekonasz się …
Zainwestuj w siebie!
Czy to wystarczy? Jak przełamać barierę w mówieniu i swobodnie komunikować się z innymi? Znajdź kogoś z kim mógłbyś ćwiczyć angielski, zapisz się na zajęcia komunikatywne w szkole językowej lub skorzystaj z naszych zajęć konwersacyjnych online już teraz. Naukowcy udowodnili, że człowiek najlepiej uczy się przez interakcję z innymi. Skoro czytasz ten artykuł, rozwój Twoich kompetencji językowych nie jest Ci obojętny. Zainwestuj w siebie.
Dobry artykuł!
Ja bym jeszcze dodał oglądanie ulubionych seriali anglojęzycznych online. Jest tam pełno dialogów z życia codziennego, które możemy wykorzystać w mówieniu.
Kleenex rulezzzz :) Good job!
Świetny artykuł! Pomysł z lustrem może być ciekawy no i te Trudne Sprawy mnie rozwaliły :)