GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Konstrukcje z due, bound, set i likely

5 42 332

grammar-practice-b2-c1-gettinenglishW pierwszej części tego artykułu omówiliśmy zastosowanie konstrukcji be on the point/ verge / brink of. Jeśli potrzebujesz szybkiej powtórki lub nie widziałeś tego wpisu, sprawdź już teraz co przegapiłeś. Dziś chcę dodatkowo omówić konstrukcje be due to, be bound/ sure to, be set to, be likely to. Taka wiedza przyda Ci się nie tylko na egzaminach językowych na poziomie B2-C1, ale również w codziennym życiu.

Zajrzyj do środka


BE DUE TO

Konstrukcję be due to używamy, gdy mówimy o czynnościach/ wydarzeniach z góry zaplanowanych. Ustalenia lub plany, które chcemy wyrazić za pomocą be due to są stosowane niemal zawsze w języku oficjalnym. Zwróć uwagę, iż na samym początku należy odmienić to be, a następnie zastosować czasownik główny w bezokoliczniku.

 • The bus is due to arrive at 5 p.m.
  Autobus przyjeżdża o godzinie 17:00
 • Mike is due to retire next year.
  Mike ma przejść na emeryturę w przyszłym roku.
 • The film is due to start in ten minutes.
  Film ma się rozpocząć za dziesięć minut.

BE BOUND/ SURE TO

Wyrażenia z be bound/ sure to stosujemy, gdy chcemy podkreślić, że coś jest pewne lub bardzo prawdopodobne, że się wydarzy w najbliższej przyszłości. Z gramatycznego punktu widzenia, stosujemy te samo zasady jak w przypadku be due to. Spójrz na poniższe przykłady:

 • He is bound to call you. You must be patient.
  Z całą pewnością zadzwoni do Ciebie. Musisz być cierpliwa.
 • Some employees are sure to be fired soon.
  To jest pewne, że niektórzy pracownicy zostaną niedługo zwolnieni.

BE SET TO

Konstrukcja be set to jest bardzo zbliżona do be bound/ sure to i oznacza, że coś jest gotowe i wydarzy się naprawdę szybko.

 • Are you set to go out?
  Czy jesteście gotowi do wyjścia?
 • They were set to leave when they noticed that Kevin was gone.
  Byli już gotowi do wyjścia, gdy zauważyli, że nie było Kevina.

BE LIKELY TO

Konstrukcja be likely to może na samym początku kojarzyć się z czasownikiem like (lubić), ale jak się okazuje ma zupełnie inne znaczenie i zastosowanie w języku angielskim. Be likely to służy do wyrażenia prawdopodobieństwa wydarzenia się jakiejś sytuacji. Najprościej mówiąc oznacza „raczej / być może/ bardzo możliwe, że…”

Bardzo często stosuje się również formę bezosobową it is likely that … – to jest prawdopodobne, że …Przeciwieństwem likely jest unlikely. Spójrz na przykłady:

 • Do you think your boss is likely to turn down your idea?
  Czy uważasz, że twój szef może odrzucić pomysł?
 • It is likely that you’ll pass the final exam.
  To jest prawdopodobne, że zdasz egzamin końcowy.
 • This team is unlikely to win the match.
  Ta drużyna raczej nie wygra meczu.

SPECJALNE ZADANIE DLA WYTRWAŁYCH

Aby poprawnie stosować powyższe konstrukcje, warto przećwiczyć je na własnych przykładach. Poniżej znajdziesz różne kategorie np. sport, rozrywka, polityka. Postaraj się ułożyć własne przewidywania biorąc pod uwagę obecne wydarzenia w kraju i na świecie. Pozostaw różne propozycje w komentarzu ponieważ jestem bardzo ciekawy twoich pomysłów.

be-due-bound-set-likely-gramatyka_1

Może ci się spodobać również

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

NOWOŚĆ

SPRAWDŹ SWÓJ POZIOM PRZED MATURĄ!

Wypełnij nasz test poziomujący online A1-C1 i sprawdź swój poziom zaawansowania. 
Rozwiąż test!
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE