GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Konstrukcja on the point/ verge/ brink of

3 13 942

W języku angielskim jest wiele sposobów na wyrażanie przyszłości. Mam nadzieję, że dzięki naszym wpisom w sekcji angielski gramatyka, opanowałeś podstawowe czasy przyszłe – Future Simple, Future Continuous oraz konstrukcję be going to. Jeśli potrzebujesz dodatkowej powtórki, to zachęcam Cię do szybkiej lektury po zakończeniu tej lekcji. A o czym dziś będzie mowa? Pojawi się przede wszystkim konstrukcja on the point  verge brink of, ale to nie wszystko.

ON THE POINT/ VERGE/ BRINK OF

Konstrukcja z point / verge oraz brink of odnosi się do czynności, które będą mieć miejsce w niedalekiej przyszłości. Najlepszym odpowiednikiem tej konstrukcji przyszłej jest wyrażenie be about to, o którym pisaliśmy jakiś czas temu na naszej stronie. Jeśli spojrzysz na poniższe przykłady zauważysz, że po przyimku of może pojawić się rzeczownik lub czasownik z końcówką -ing (gerund).

 • Look! This girl is on the point of bursting into tears.
  Spójrz! Ta dziewczyna zaraz się rozpłacze.
 • The scientist is on the verge of a breakthrough.
  Naukowiec jest bliski przełomu.
 • My dream is on the brink of becoming a reality.
  Moje marzenie już niedługo stanie się rzeczywistością.

GRAMATYCZNA INTERPRETACJA OBRAZKÓW

Na zakończenie tego wpisu, postaraj się przećwiczyć konstrukcję be on the point/ verge/ brink of w zupełnie innej formie niż typowe ćwiczenia gramatyczne w książkach do nauki angielskiego. Jak myślisz, co zaraz się wydarzy? Napisz swoje propozycje w komentarzu.

on-the-point-verge-brink-zdjęcia-ćwiczenia_1


Sprawdź również drugą część tego artykułu, w którym omówimy zastosowanie konstrukcji be due to, be bound/ sure to, be set to, be likely to. Miłej nauki!

Może ci się spodobać również
3 Komentarze
 1. Hania mówi

  The little girl is on the brink of performing her very first performance.
  The woman is on the point of losing her temper because she’s missed the train.
  The guy is on the verge of setting fire to the forest because he didn’t put out the match correctly and threw it away.

 2. Karolina mówi

  1. The girl is on the verge of very important dance.
  2. The woman is on the blink of go away from home.
  3. The man is on the point of being smoker.

 3. Ela mówi

  1. This girl is on the point of dancing.
  2. That woman is on the verge of getting into a train.
  3. The man is on the brink of smoking weed :D

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE