Konstrukcja on the point/ verge/ brink of

2 4 594

W języku angielskim jest wiele sposobów na wyrażanie przyszłości. Mam nadzieję, że dzięki naszym wpisom w sekcji angielski gramatyka, opanowałeś podstawowe czasy przyszłe – Future Simple, Future Continuous oraz konstrukcję be going to. Jeśli potrzebujesz dodatkowej powtórki, to zachęcam Cię do szybkiej lektury po zakończeniu tej lekcji. A o czym dziś będzie mowa? Pojawi się przede wszystkim konstrukcja on the point  verge brink of, ale to nie wszystko.

ON THE POINT/ VERGE/ BRINK OF

Konstrukcja z point / verge oraz brink of odnosi się do czynności, które będą mieć miejsce w niedalekiej przyszłości. Najlepszym odpowiednikiem tej konstrukcji przyszłej jest wyrażenie be about to, o którym pisaliśmy jakiś czas temu na naszej stronie. Jeśli spojrzysz na poniższe przykłady zauważysz, że po przyimku of może pojawić się rzeczownik lub czasownik z końcówką -ing (gerund).

  • Look! This girl is on the point of bursting into tears.
    Spójrz! Ta dziewczyna zaraz się rozpłacze.
  • The scientist is on the verge of a breakthrough.
    Naukowiec jest bliski przełomu.
  • My dream is on the brink of becoming a reality.
    Moje marzenie już niedługo stanie się rzeczywistością.

GRAMATYCZNA INTERPRETACJA OBRAZKÓW

Na zakończenie tego wpisu, postaraj się przećwiczyć konstrukcję be on the point/ verge/ brink of w zupełnie innej formie niż typowe ćwiczenia gramatyczne w książkach do nauki angielskiego. Jak myślisz co zaraz się wydarzy? Napisz swoje propozycje w komentarzu.

on-the-point-verge-brink-zdjęcia-ćwiczenia_1


Sprawdź również drugą część tego artykułu, w którym omówimy zastosowanie konstrukcji be due to, be bound/ sure to, be set to, be likely to. Jeśli jesteś zarejestrowanym użytkownikiem naszego serwisu, już teraz możesz dodać ten wpis do zakładek grupujących lub podzielić się nim ze znajomymi w mediach społecznościowych. Miłej nauki!

Nie przegap kolejnego wpisu - dołącz do nas na Facebook
 
close-link

Chcesz w końcu przełamać barierę
w mówieniu?

Sprawdź ofertę kursów językowych z lektorem na żywo. Ucz się języków obcych bez wychodzenia z domu.
Zapisz się na kurs językowy online.
SKORZYSTAJ Z LEKCJI PRÓBNEJ
close-link
LEKCJA PRÓBNA