GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Konstrukcja on the point/ verge/ brink of

2 7 941

W języku angielskim jest wiele sposobów na wyrażanie przyszłości. Mam nadzieję, że dzięki naszym wpisom w sekcji angielski gramatyka, opanowałeś podstawowe czasy przyszłe – Future Simple, Future Continuous oraz konstrukcję be going to. Jeśli potrzebujesz dodatkowej powtórki, to zachęcam Cię do szybkiej lektury po zakończeniu tej lekcji. A o czym dziś będzie mowa? Pojawi się przede wszystkim konstrukcja on the point  verge brink of, ale to nie wszystko.

ON THE POINT/ VERGE/ BRINK OF

Konstrukcja z point / verge oraz brink of odnosi się do czynności, które będą mieć miejsce w niedalekiej przyszłości. Najlepszym odpowiednikiem tej konstrukcji przyszłej jest wyrażenie be about to, o którym pisaliśmy jakiś czas temu na naszej stronie. Jeśli spojrzysz na poniższe przykłady zauważysz, że po przyimku of może pojawić się rzeczownik lub czasownik z końcówką -ing (gerund).

  • Look! This girl is on the point of bursting into tears.
    Spójrz! Ta dziewczyna zaraz się rozpłacze.
  • The scientist is on the verge of a breakthrough.
    Naukowiec jest bliski przełomu.
  • My dream is on the brink of becoming a reality.
    Moje marzenie już niedługo stanie się rzeczywistością.

GRAMATYCZNA INTERPRETACJA OBRAZKÓW

Na zakończenie tego wpisu, postaraj się przećwiczyć konstrukcję be on the point/ verge/ brink of w zupełnie innej formie niż typowe ćwiczenia gramatyczne w książkach do nauki angielskiego. Jak myślisz, co zaraz się wydarzy? Napisz swoje propozycje w komentarzu.

on-the-point-verge-brink-zdjęcia-ćwiczenia_1


Sprawdź również drugą część tego artykułu, w którym omówimy zastosowanie konstrukcji be due to, be bound/ sure to, be set to, be likely to. Miłej nauki!

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE