Ta fascynująca grecka wyspa zdecydowanie potrafi rozkochać w sobie. W lipcu 2013 roku miałem możliwość spędzić tam cudowne wakacje. Czy było warto? Postaram się przekonać Ciebie drogi czytelniku, że było to jedno z najwspanialszych życiowych doświadczeń.

Kreta ma to coś

W czasie mojej wyprawy, nie tylko cieszyłem oko widokiem piaszczystych plaż, zacisznych zatoczek ale również pięknymi górami, które stanowią 80% powierzchni wyspy. Od jednych z naszych przewodników usłyszałem, że na Krecie spotykają się trzy strefy klimatyczne – idealna pogoda gwarantowana. Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw słońca, naprawdę warto polecieć na Kretę. W ciągu mojego pobytu było parę wietrznych dni, które zdecydowanie dawały ukojenie od fali upału. Nie będziesz rozczarowany jeśli Twoim zamysłem jest wypoczynek lub odkrywanie „skarbów” tej czarującej wyspy.  Co na mnie zrobiło największe wrażenie?

podróże-kreta-turystyka-knossos-angielski-gettinenglish

I. Natura

Turkusowe morze, ciepła woda w lipcu i sierpniu. Polecam zabrać ze sobą gumowe buty do pływania. Niestety, jeżowce upodobały sobie wybrzeże Krety, pamiętaj o własnym bezpieczeństwu i swojej rodziny.

II. Kreteńskie jedzenie

Nie poszukuj tabletki, która zastąpi kreteński sposób odżywiania. Nie ma takiej rzeczy.

Tradycyjna kuchnia kreteńska jest jedną z najzdrowszych na świecie. Serge Renauld niegdyś powiedział. To nie tylko jedzenie ale i filozofia życia, które wzajemnie się przenikają. Będąc na Krecie, nie możesz wyjechać nie kosztując prawdziwej greckiej sałatki, Dakos (chrupie pieczywo z serem feta i warzywami – idealna przystawka na upalne dni), Musaki (najlepszą, którą kiedykolwiek jadłem), dip Tzatziki (pychotka) i masa innych potraw.

Co ciekawe, rolnicy nie używają pestycydów czy sztucznych nawozów, ponieważ ziemia sama w sobie jest żyzna. W tym tkwi tajemnica długowieczności mieszkańców wyspy. Jak do tej pory, wykonano mnóstwo badań medycznych na potwierdzenie tezy, iż to jeden z najdłużej żyjący naród świata. Wykazano, że pozytywny wpływa na życie Kreteńczyków ma oliwa z oliwek.

reklama szkoła językowa nowa1

Jeśli masz zamiar zakupić nieco oliwy, nawet się nie zastanawiaj. Jest tylko jedna złota zasada, którą przekazali mi mieszkańcy Krety. Współczynnik kwasowości powinien się mieścić w przedziale 0,2 do 0,7. Po powrocie do kraju, długo szukałem tej idealnej i … hmmm drogiej oliwy? Uwierz, że spędziłem kilka dni aby znaleźć tę właściwą. Wynika dla mnie: 0! Szkoda, że nie zabrałem więcej butelek w bagażu. Mądry Polak po szkodzie.

kreta-wakacje-grecja-crete-angielski-podróże-gettinenglish

III. Mieszkańcy

W chwili gdy lądujesz na wyspie (np. w stolicy – Heraklion), masz wrażenie, że jesteś w miejscu pozbawionym współzawodnictwa wśród ludzi, stresu i tego typowo polskiego zabiegania. Kreteńczycy są bardzo otwarci, przyjaźni dla turystów i pomocni jeśli się zgubisz. Zdecydowanym plusem Krety jest niski współczynnik przestępczości. Bezpiecznie można przechadzać się wieczorem po plaży lub promenadzie. Stan wyciszenia umysłu sięga zenitu.

W hotelach, restauracjach oraz barach możesz swobodnie porozumiewać się po angielsku. Wyspiarze uwielbiają gdy turyści próbują powiedzieć coś po grecku. Przygotowałem parę podstawowych wyrażeń, dzięki którym uśmiech zagości na twarzy każdego mieszkańca Krety, jeśli tylko podejmiesz próbę ich wymówienia.

Καλημέρα! (kalimera) – dzień dobry (rano)
Καλησπέρα! (kalispera) – dzień dobry (po południu)
Αντίο! (adijo) – do widzenia
Ευχαριστώ (efiachristo) – dziękuję

W kolejnej części mojego wpisu dowiesz się kilku ciekawostek na temat wyspy, legend, które usłyszałem na Krecie. Jeśli byłeś na tej cudownej greckiej wyspie, daj znać w komentarzu jakie są Twoje odczucia. Zobacz moją relacje z Krety na YouTube. Zapraszam także do subskrypcji kanału Gettin’ English.

Jak to powiedzieć po angielsku?

  • secluded – zaciszny
  • boon – dobrodziejstwo
  • take a fancy – upodobać sobie
  • crime rate – współczynnik przestępczości
  • reach fever pitch – sięgać zenitu

You need to login or register to bookmark/favorite this content.