GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Kreta, sztuka dobrego życia

0 2 381

Ta fascynująca grecka wyspa zdecydowanie potrafi rozkochać w sobie. W lipcu 2013 roku miałem możliwość spędzić tam cudowne wakacje. Czy było warto? Postaram się przekonać Ciebie drogi czytelniku, że było to jedno z najwspanialszych życiowych doświadczeń.

KRETA MA TO COŚ

W czasie mojej wyprawy, nie tylko cieszyłem oko widokiem piaszczystych plaż, zacisznych zatoczek ale również pięknymi górami, które stanowią 80% powierzchni wyspy. Od jednych z naszych przewodników usłyszałem, że na Krecie spotykają się trzy strefy klimatyczne – idealna pogoda gwarantowana. Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw słońca, naprawdę warto polecieć na Kretę. W ciągu mojego pobytu było parę wietrznych dni, które zdecydowanie dawały ukojenie od fali upału. Nie będziesz rozczarowany jeśli Twoim zamysłem jest wypoczynek lub odkrywanie „skarbów” tej czarującej wyspy.  Co na mnie zrobiło największe wrażenie?

podróże-kreta-turystyka-knossos-angielski-gettinenglish

FLORA I FAUNA ZACHWYCA

Turkusowe morze, ciepła woda w lipcu i sierpniu. Polecam zabrać ze sobą gumowe buty do pływania. Niestety, jeżowce upodobały sobie wybrzeże Krety, pamiętaj o własnym bezpieczeństwie i swojej rodziny.

KRETEŃSKIE JEDZENIE

Tradycyjna kuchnia kreteńska jest jedną z najzdrowszych na świecie. Będąc na Krecie, nie możesz wyjechać nie kosztując prawdziwej greckiej sałatki, Dakos (chrupie pieczywo z serem feta i warzywami – idealna przystawka na upalne dni), Musaki (najlepszą, którą kiedykolwiek jadłem), dip Tzatziki (pychotka) i masa innych potraw.

Co ciekawe, rolnicy nie używają pestycydów czy sztucznych nawozów, ponieważ ziemia sama w sobie jest żyzna. W tym tkwi tajemnica długowieczności mieszkańców wyspy. Jak do tej pory, wykonano mnóstwo badań medycznych na potwierdzenie tezy, iż to jeden z najdłużej żyjący naród świata. Wykazano, że pozytywny wpływa na życie Kreteńczyków ma oliwa z oliwek.

Jeśli masz zamiar zakupić nieco oliwy, nawet się nie zastanawiaj. Jest tylko jedna złota zasada, którą przekazali mi mieszkańcy Krety. Współczynnik kwasowości powinien się mieścić w przedziale 0,2 do 0,7. Po powrocie do kraju, długo szukałem tej idealnej i … hmmm drogiej oliwy? Uwierz, że spędziłem kilka dni, aby znaleźć tę właściwą.  Szkoda, że nie zabrałem więcej butelek w bagażu. Mądry Polak po szkodzie.

kreta-wakacje-grecja-crete-angielski-podróże-gettinenglish

MIESZKAŃCY

W chwili gdy lądujesz na wyspie (np. w stolicy – Heraklion), masz wrażenie, że jesteś w miejscu pozbawionym współzawodnictwa wśród ludzi, stresu i tego typowo polskiego zabiegania. Kreteńczycy są bardzo otwarci, przyjaźni dla turystów i pomocni jeśli się zgubisz. Zdecydowanym plusem Krety jest niski współczynnik przestępczości. Bezpiecznie można przechadzać się wieczorem po plaży lub promenadzie. Stan wyciszenia umysłu sięga zenitu.

W hotelach, restauracjach oraz barach możesz swobodnie porozumiewać się po angielsku. Wyspiarze uwielbiają, gdy turyści próbują powiedzieć coś po grecku. Przygotowałem parę podstawowych wyrażeń, dzięki którym uśmiech zagości na twarzy każdego mieszkańca Krety, jeśli tylko podejmiesz próbę ich wymówienia.

Καλημέρα! (kalimera) – dzień dobry (rano)
Καλησπέρα! (kalispera) – dzień dobry (po południu)
Αντίο! (adijo) – do widzenia
Ευχαριστώ (efiachristo) – dziękuję

W kolejnej części mojego wpisu dowiesz się kilku ciekawostek na temat wyspy, legend, które usłyszałem na Krecie. Jeśli byłeś na tej cudownej greckiej wyspie, daj znać w komentarzu jakie są Twoje odczucia. Zobacz moją relacje z Krety na YouTube. Zapraszam także do subskrypcji kanału Gettin’ English.

JAK TO POWIEDZIEĆ PO ANGIELSKU?

  • secluded – zaciszny
  • boon – dobrodziejstwo
  • take a fancy – upodobać sobie
  • crime rate – współczynnik przestępczości
  • reach fever pitch – sięgać zenitu
Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE