GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Present Perfect krok po kroku

5 19 342

W ostatnim wpisie z serii Mów Gramatycznie z Gettin’ English, omówiliśmy czas przeszły Past Simple. Dobra znajomość tego czasu przyda nam się również w dzisiejszym artykule. Będziemy wspólnie ćwiczyć Present Perfect, który dość często sprawia trudności już na samym początku, gdy pojawia się na zajęciach języka angielskiego. Jeśli chcesz poprawnie stosować Present Perfect przyda Ci się mała pomoc z naszej strony. W tym artykule podpowiemy jak tworzyć zdania twierdzące, przeczena, pytania oraz jak rozwijać umiejętność mówienia w czasie Present Perfect. Jak się do tego zabrać?

present-perfect-ćwiczenia-gramatyczne-angielski

 • czytaj i powtarzaj na głos przykładowe zdania, aby lepiej osłuchać się z nową strukturą gramatyczną,
 • wykorzystaj schematy prezentowane w tym wpisie i postaraj się je rozszerzyć o nowe pomysły,
 • powracaj do tego artykułu od czasu do czasu i pobierz dodatkowe ćwiczenia uzupełniające w formie praktycznego e-booka (nowe wydanie z ćwiczeniami na mówienie)

Zajrzyj do środka

SZYBKA POWTÓRKA PRESENT PERFECT

Zanim zabierzemy się do zadań na mówienie, przeczytaj obszerne wyjaśnienie Present Perfect, o którym pisaliśmy już wcześniej w sekcji angielska gramatyka.

Zapewne kojarzysz wyrażenia czasowe, które często pojawiają się w zdaniach z Present Perfect: just (właśnie), already (już), yet (jeszcze nie/ już), ever/ never (kiedykolwiek/ nigdy), recently/ lately (ostatnio) oraz so far (jak dotąd). Zwróć uwagę, iż w czasie Past Simple dokładnie określamy czas wykonania danej czynności, podczas gdy w czasie Present Perfect istotny jest dla nas skutek. Powyższe wyrażenia czasowe nie precyzują kiedy dane wydarzenie miało miejsce.

ZDANIA TWIERDZĄCE I PRZECZENIA

Każde zdanie w czasie Present Perfect składa się z operatora have/ has oraz past participle (imiesłów bierny – końcówka -ed lub III tabelka czasów nieregularnych). W przypadku zdań przeczących należy zastosować haven’t/ hasn’t jak również past participle. Spójrz na poniższe zdania, w których zastosowaliśmy określenia czasu. Przeczytaj je na głos i zmień w taki sposób, aby były prawdziwe w stosunku do Twojej osoby lub kogoś kogo znasz:

 1. I have been very busy recently.
 2. My best friend hasn’t called me yet.
 3. My parents have been on holiday this year.
 4. I’ve done many crazy things in life.
 5. I have known my neighbours for a long time.
 6. My boyfriend/ girlfriend has broken up with me lately.
 7. I have never been to London before.
 8. Someone has given me a gift this month.
 9. I have visited Gettin’ English website a few times this week.
 10. I have just practised English grammar.

Spójrz teraz na obrazki i postaraj się powiedzieć na głos czy wykonałeś poniższe czynności w ostatnim czasie. Zastosuj zdania twierdzące, przeczenia oraz porównania z innymi podmiotami. Spójrz na nasz przykład:

I have drunk two cups of coffee today.
I haven’t drunk coffee yet, but my colleague has drunk one.

present-perfect-ćwiczenia-mówienie

TWORZENIE PYTAŃ

Zapewne jednym z najpopularniejszych pytań, które przychodzi nam na myśl, gdy mowa o Present Perfect, to Have you ever ….? – czy Ty kiedykolwiek … Jak łatwo zauważyć, poprawnie skonstruowane pytanie zazwyczaj rozpoczyna się od słówka pytającego (who, where, why, what) lub jak w tym przypadku od have/ has. Czasownik, podobnie jak w zdaniach twierdzących i przeczeniach, musi mieć formę past participle. Przeczytaj na głos poniższe pytania i odpowiedz krótko – Yes, I have/ No, I haven’t.  Możesz również opowiedzieć o doświadczeniach innych osób. Jeśli określasz dokładny czas wydarzenia, zastosuj Past Simple! Spójrz na przykład:

Have you ever been to Paris?
No, I haven’t but my best friend has been to Paris once. She was there last year.
 1. Have you ever been to Paris?
 2. Have you finished learning English yet?
 3. Have you ever eaten sushi?
 4. Have you written a report at work this week?
 5. Have you lived in your hometown all your life?
 6. Have you played squash before?
 7. Have you ever ridden a camel?
 8. Have you studied English this week?
 9. Have you ever been on TV?
 10. Have you given an English presentation lately?

Bez dobrej znajomości czasu teraźniejszego Present Perfect ciężko sobie poradzić na dłuższą metę. Z myślą o osobach takich jak Ty, które chcą nie tylko mówić po angielsku, ale przede wszystkim komunikować się w sposób gramatyczny, opracowaliśmy ebook Present Perfect w ćwiczeniach. Zamieściliśmy w nim zbiór ambitnych zadań na pisanie, porównanie z czasem Past Simple  oraz dodatkowe ćwiczenia na mówienie! Sprawdź z resztą sam/a jak szybko opanujesz Present Perfect.

Może ci się spodobać również
5 Komentarze
 1. Madzia Matusiak mówi

  Więcej takich tekstów poproszę! Porozmawiałam sobie ze sobą w końcu :D

  1. GettinEnglish mówi

   Bomba! :) Na pewno na G’E pojawi się więcej materiałów tego typu.

 2. Carmelka mówi

  Bardzo dobra metoda nauki gramatyki ,czekam na kontynuacje :)

  1. GettinEnglish Team mówi

   Dziękuję. Z całą pewnością powstaną jeszcze tego typu wpisy ;)

 3. Andy mówi

  Ciekawa forma nauki Present Perfect :)

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE