GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Rozmowa z odgrywaniem roli – matura ustna

1 113 180

gettin-matura-ćwiczeniaMatura ustna z języka angielskiego dla wielu osób jest dużym wyzwaniem. Wizja rozmowy z egzaminatorem na różne tematy, gdy ogranicza nas czas i czujemy stres, może wydawać się mission impossible, ale dziś udowodnię Ci, że naprawdę nie ma czego się obawiać. Przy odrobinie szczęścia i dużym zaangażowaniu z Twojej strony, rozmowa z odgrywaniem roli stanie się przyjemną pogawędką. Na samym początku musisz zdać sobie sprawę z tego, że egzaminator nie jest Twoim wrogiem. Jeśli nie zgadza się z czymś lub prosi Cię o wyjaśnienie to tylko dlatego, iż chce Ci pomóc zgarnąć maksymalną liczbę punktów za to zadanie. Postaraj się być rozmownym, aby nie komplikować jej/ jego pracy, uśmiechnij się i daj z siebie wszystko!

Zajrzyj do środka

 

PRZYGOTUJ SIĘ DO MATURY NA 100%
Nie odkładaj powtórki na ostatni dzwonek. Sprawdź ofertę książek, które pomogą Tobie przygotować się do egzaminu z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.
Zobacz ofertę

JAK WYGLĄDA PIERWSZA CZĘŚĆ EGZAMINU USTNEGO?

Po krótkiej rozmowie wstępnej, o której pisaliśmy jakiś czas temu, egzaminator poprosi Cię o szybkie przeczytanie polecenia do zadania pierwszego – rozmowy z odgrywaniem roli. Masz na to 30 sekund i w tym czasie warto pozbierać myśli. Tak jak w życiu codziennym, nie można przygotować się do dialogu z drugą osobą, gdyż jej przebieg powinien być naturalny. Możesz jednak pozbierać myśli. Zadanie składa się z 4 „chmurek”, które należy omówić w rozmowie z egzaminatorem. Zanim zaczniesz rozmowę zwróć uwagę, kto powinien ją zainicjować (Ty czy egzaminator). Czytaj uważnie polecenie! Niekiedy zdarza się, że zestresowany uczeń przejmuje kwestie nauczyciela co skutkuje zerową punktacją. Na wykonanie tego zadania masz 3 minuty. W tym czasie musisz poruszyć każde zagadnienie, które pojawia się w arkuszu. Jak to zrobić?  Przykładowo rozmawiasz na temat imprezy urodzinowej i musisz omówić listę gości. Spójrz na pierwszy wariant takiej rozmowy, w które uczeń tylko odniósł się do polecenia, za którą otrzyma niższą punktację. W drugim wariancie uczeń omówił i rozwinął swoją myśl. I właśnie do tego gorąco Cię zachęcam, jeśli chcesz zdać maturę ustną.

Wariant 1

Uczeń: I think we should invite our friends.
Egzaminator: Oh, I see. Anyone else? (czy widzisz jak egzaminator chce „ciągnąć Cię za język”?)

Wariant 2

Uczeń: I think we should invite our friends. I really want to have a good time with my classmates. Why don’t we invite our next-door neighbours? We don’t know them very well, but they seem to be nice. I hope it’s not a problem for you. (uczeń wyraził swoje zdanie i dodatkowo poszerzył swoją myśl. Zwróć uwagę, jak chce nawiązać interakcję z egzaminatorem)
Egzaminator: That’s fine with me. I will also invite my best friend.

Każda kolejna kwestia powinna wyglądać jak wariant 2. Zagwarantuje Ci to maksymalną liczbę punktów. Pamiętaj, że czas na rozmowę z odgrywaniem roli jest ograniczony! Postaraj się mówić szybko i na temat. Co więcej, egzaminator w swoim zestawie ma wytyczne i może poprosić Cię o dokładne objaśnienie jakiejś kwestii. Może także grzecznie nie zgodzić się z Twoimi pomysłami i zasugeruje pewne zmiany. Wyraź swoją opinię i przejdź do kolejnej chmurki.

PRZYKŁAD ROZMOWY Z ODGRYWANIEM ROLI

Poniżej przygotowaliśmy dla Ciebie przykład rozmowy z odgrywaniem roli na maturze ustnej. Zwróć uwagę jak zdający omawia poszczególne kwestie oraz jak zadbał o zasób słownictwa i ciekawe struktury gramatyczne. Jeśli szukasz inspiracji do nauki przed egzaminem ustnym jak i pisemnym, przygotowaliśmy dla Ciebie e-book – Gettin’ Matura. Zupełnie nowa formuła przyswajania słownictwa, ćwiczenia różnych funkcji językowych (czytanie, słuchanie i pisanie) jak również gotowych wyrażeń. Przygotujesz się jednocześnie do matury pisemnej i ustnej w krótszym czasie niż myślisz. Nauka angielskiego nie musi być monotonna – sprawdź z resztą sam.

Po zdaniu egzaminów w Twojej szkole, chcesz wybrać się na zasłużone wakacje. Siedzisz w kawiarni ze znajomym i chcesz podzielić się swoim pomysłem.  Poniżej podane są cztery kwestie, które musisz omówić z drugą osobą (rozmowę rozpoczyna zdający).

 

PRZYKŁAD ROZMOWY Z ODGRYWANIEM ROLI NA MATURZE USTNEJ

przykładowy-zestaw-maturalny-rozmowa-z-odgrywaniem-roli

Uczeń: Listen. The weather in our country is so bad and I think we should go somewhere abroad this month. What do you think about it? Would you like to join me?
Egzaminator: Brilliant idea. I’ve always dreamt about going to an exotic country. How about Madera?
Uczeń: Well, I was there last year. It’s a marvellous place, but I’d rather travel to another place. Have you ever been to Crete before?
Egzaminator: No, never. I’d like to go there. I love their cuisine and culture. So when would you like to go?
Uczeń: I believe July is perfect. The weather is ideal for sunbathing and swimming in the sea. I will have a language course in August so July is better. How about you?
Egzaminator: That’s fine with me. What about transport and accommodation?
Uczeń: Don’t worry. As you know, my sister works in a travel agency and she will handle that. She will find a good hotel and a cheap flight. I hope you’re not afraid of flying.
Egzaminator: Me? You must be kidding. Flying is amazing and it’s much faster to get to your destination. Oh, and before we go, it’s good to have some itinerary. What would you like to do there?
Uczeń: It’s summer time, so why don’t we catch the sun all day?
Egzaminator: But there are so many wonderful places to visit! We can go on various excursions.
Uczeń: Yeah, I know, but it can be expensive so we could select two or three places to visit and the rest of the days could be spent on the beach or in clubs.
Egzaminator: That sounds reasonable. I suggest that we should rent a car. I have a driving licence.
Uczeń: That’s not how I see it. The tour operator is going to arrange everything if we buy trips from them.
Egzaminator: Maybe you’re right. Actually, we’ll be there to relax. I’m willing to pay more if necessary.
Uczeń: By the way, shall we stay seven, ten or twelve days there?
Egzaminator: To be honest, ten days is enough for me.
Uczeń: But we could stay twelve days instead and have more time to go sightseeing.
Egzaminator: I’d love to, but I promised my colleague to help him with some project at the end of July.
Uczeń: I see. I will call my sister now and find out about offers and prices.
Egzaminator: Great!

SŁÓWKA, KTÓRE WARTO POZNAĆ PRZED EGZAMINEM USTNYM I PISEMNYM

 • marvellous – cudowny
 • cuisine – kuchnia danego regionu
 • handle – zająć się czymś
 • accommodation – zakwaterowanie
 • itinerary – plan podróży
 • catch the sun – opalać się
 • excursion – wycieczka, wyprawa
 • reasonable – rozsądny
 • tour operator – biuro podróży
 • willing – chętny, ochoczy

PRAKTYCZNE WYRAŻENIA DO EGZAMINU USTNEGO Z ANGIELSKIEGO

Na zakończenie tego artykułu, przygotowałem dla Ciebie dodatkowe wyrażenia, które warto zapamiętać i stosować w pierwszej części egzaminu ustnego. Wybierz swoje ulubione i ćwicz je w szkole lub bezpośrednio przed maturą ustną. Już teraz możesz podzielić się tym wpisem ze znajomymi w mediach społecznościowych. Pomóż innym zdać dobrze maturę, w końcu macie wspólny cel.

 • If you insist – skoro nalegasz.
 • Why don’t we do this my way? – może zrobimy to na mój sposób?
 • Would it be alright if we could … – czy nie byłoby problemem, gdybyśmy mogli …
 • Can we …? – czy możemy …?
 • I can’t wait! – nie mogę się doczekać.
 • First, we can … and then we could … – najpierw możemy … a następnie moglibyśmy …
 • Are you sure if it’s a good idea? – czy jesteś pewny/a, że to dobry pomysł?
 • I see what you mean, but take into consideration other options – rozumiem, co masz na myśli, ale weź również pod uwagę inne możliwości.
 • Brilliant idea – świetny pomysł.
 • That’s fine with me – nie widzę przeszkód.
 • If I were you, I would … – gdybym był/a na Twoim miejscu, to bym …
 • Instead of doing that, I suggest that we … – zamiast tego, sugeruję, abyśmy …
 • Can I have a word with you? – czy mogę z Tobą porozmawiać?
 • I’m of the same opinion – jestem tego samego zdania.
 • I agree up to a point – zgadzam się do pewnego stopnia.
 • It seems to me that … – wydaje mi się, że
 • It’s better to … – lepiej (coś zrobić)
Może ci się spodobać również
1 komentarz
 1. Magda mówi

  Dziękuję bardzo za ten artykuł i liczę na więcej dotyczących matury.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE