Subjunctive tryb łączący jest stosowany w języku angielskim dość rzadko. Nie oznacza to jednak, że znajomość subjunctive nie przyda Ci się w życiu. Anglicy korzystają z tej konstrukcji gramatycznej, aby wyrazić opinię, naleganie, konieczność, rozkaz lub prośbę. Pamiętaj, że subjunctive jest formą bardzo oficjalną; sporadycznie występuje w mowie potocznej. Sprawdźmy już teraz na przykładach w jaki sposób tworzymy zdania w trybie łączącym. Życzę miłej lektury.
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę
POZNAJ TRYB ŁĄCZĄCY W JĘZYKU ANGIELSKIM
Zanim przeprowadzimy wnikliwą analizę subjunctive zaczniemy nietypowo od przykładów. Spójrz na zdania po angielsku oraz ich polskie tłumaczenie. Czy wyraziłbyś tę samą myśl w zupełnie inny sposób?
- I insist that you be on time
Nalegam, abyś był na czas. - It is essential that my child learn English on a daily basis.
Ważne jest, aby moje dziecko uczyło się angielskiego każdego dnia. - We suggested that she stay with us.
Zaproponowaliśmy, aby została z nami
Patrząc na powyższe przykłady, nie odnosisz wrażenia, iż są błędne pod względem gramatycznym? Nic bardziej mylnego. To właśnie jest subjunctive tryb łączący w praktyce. Zdania tego typu charakteryzują się tym, że czasownik występuje w formie podstawowej – zapomnij więc o końcówce -s czy odmianie czasownika. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta, choć na pierwszy rzut oka nie tak oczywista. Pełne zdanie w trybie łączącym powinno wyglądać tak:
- I request that you (should) be on time.
Proszę, abyś był na czas.
W przypadku zdań w subjunctive Anglicy bardzo często nie stosują czasownika modalnego should. Z tego względu otrzymujemy tak dziwny twór. Jak wiadomo po czasownikach modalnych następuje bezokolicznik bez partykuły „to.”
TRYB ŁĄCZĄCY PO CZASOWNIKACH
Subjunctive najczęściej występuje po takich czasownikach jak: advise (radzić), ask (prosić/ pytać), command (rozkazywać), demand (żądać), desire (pragnąć), insist (nalegać), order (rozkazywać), propose (zaproponować), recommend (polecać), request (prosić), require (wymagać), suggest (sugerować) oraz urge (naglić). Następnie stosujemy łącznik „that” i resztę zdania z lub bez czasownika modalnego should.
- They advised that Jarrod (should) call the police.
Poradzili, aby Jarrod zadzwonił na policję. - She asked that I (should) arrive earlier.
Poprosiła, abym przyjechał wcześniej.
TRYB ŁĄCZĄCY PO PRZYMIOTNIKACH
Natywni użytkownicy języka angielskiego samymi czasownikami nie żyją. W zdaniach podrzędny po zwrotach It is + przymiotnik + that również stosujemy subjunctive. Najpopularniejsze przymiotniki to:
- crucial – istotny / ważny
- desirable – wskazany / pożądany
- essential – niezbędny
- imperative – pilny / naglący
- important – ważny
- necessary – konieczny
- recommended – polecany
- urgent – pilny
- vital – istotny / niezbędny
It is desirable that we (should) talk to them today.
Jest wskazane, abyśmy porozmawiali z nimi jeszcze dziś.
It is important that Mr Williams (should) attend the meeting.
Ważne, aby Pan Williams uczestniczył w spotkaniu.
It is necessary that she (should) call us right now.
Konieczne, aby zadzwoniła do nas właśnie teraz.
TRYB ŁĄCZĄCY – STRONA BIERNA I CZASY CONTINUOUS
Jak na razie wszystko wydaje się proste. Należy jednak pamiętać, iż tryb łączący można również stosować z czasami Continuous oraz Passive Voice – stroną bierną. Spójrzmy na kilka przykładów:
- It is important that the limo (should) be waiting for the singer. (forma Continuous – dłuższa czynność)
Ważne, by limuzyna już czekała na piosenkarkę. - Mike recommended that I (should) be hired in their company. (strona bierna)
Mike polecił, abym został zatrudniony w ich firmie.
Istnieją również popularne zwroty z zastosowaniem subjunctive, o których być może już słyszałeś.
God save the Queen! – niech Bóg chroni Królową!
Be that as it may … – jakkolwiek by nie było
Come what may … – niech się dzieje co chce
So be it – niech tak będzie
May God bless you – niech cię Bóg błogosławi
Jeśli nie rozwiązywałeś jeszcze naszego testu poziomującego Placement Test, przekonaj się gdzie ukryliśmy tryb łączący. Jak się okazuje większość osób nie poradziła sobie z tym pytaniem! Jak będzie w Twoim przypadku? Na zakończenie tego artykułu rozwiąż także szybkie ćwiczenie online ze znajomości subjunctive. Powodzenia!
Dopiero na studiach miałem tryb łączący ale zawsze miło odświeżyć gramatykę angielską na nieco wyższym poziomie.
O kurcze nie wiedziałam, że istnieje coś takiego jak tryb łączący. Tydzień temu rozwiązywałam wasz test poziomujący i właśnie jedno pytanie mi kompletnie nie leżało. I tak się pomyliłam :D