Wszelkie prawa zastrzeżone. 2018 Gettinenglish.com - MEFUS SP. Z O.O.
Subjunctive tryb łączący jest stosowany w języku angielskim dość rzadko. Nie oznacza to jednak, że znajomość subjunctive nie przyda Ci się w życiu. Anglicy korzystają z tej konstrukcji gramatycznej, aby wyrazić opinię, naleganie, konieczność, rozkaz lub prośbę. Pamiętaj, że subjunctive jest formą bardzo oficjalną; sporadycznie występuje w mowie potocznej. Sprawdźmy już teraz na przykładach w jaki sposób tworzymy zdania w trybie łączącym. Życzę miłej lektury.
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę
POZNAJ TRYB ŁĄCZĄCY W JĘZYKU ANGIELSKIM
Zanim przeprowadzimy wnikliwą analizę subjunctive zaczniemy nietypowo od przykładów. Spójrz na zdania po angielsku oraz ich polskie tłumaczenie. Czy wyraziłbyś tę samą myśl w zupełnie inny sposób?
- I insist that you be on time
Nalegam, abyś był na czas. - It is essential that my child learn English on a daily basis.
Ważne jest, aby moje dziecko uczyło się angielskiego każdego dnia. - We suggested that she stay with us.
Zaproponowaliśmy, aby została z nami
Patrząc na powyższe przykłady, nie odnosisz wrażenia, iż są błędne pod względem gramatycznym? Nic bardziej mylnego. To właśnie jest subjunctive tryb łączący w praktyce. Zdania tego typu charakteryzują się tym, że czasownik występuje w formie podstawowej – zapomnij więc o końcówce -s czy odmianie czasownika. Z czego to wynika? Odpowiedź jest prosta, choć na pierwszy rzut oka nie tak oczywista. Pełne zdanie w trybie łączącym powinno wyglądać tak:
- I request that you (should) be on time.
Proszę, abyś był na czas.
W przypadku zdań w subjunctive Anglicy bardzo często nie stosują czasownika modalnego should. Z tego względu otrzymujemy tak dziwny twór. Jak wiadomo po czasownikach modalnych następuje bezokolicznik bez partykuły „to.”
TRYB ŁĄCZĄCY PO CZASOWNIKACH
Subjunctive najczęściej występuje po takich czasownikach jak: advise (radzić), ask (prosić/ pytać), command (rozkazywać), demand (żądać), desire (pragnąć), insist (nalegać), order (rozkazywać), propose (zaproponować), recommend (polecać), request (prosić), require (wymagać), suggest (sugerować) oraz urge (naglić). Następnie stosujemy łącznik „that” i resztę zdania z lub bez czasownika modalnego should.
- They advised that Jarrod (should) call the police.
Poradzili, aby Jarrod zadzwonił na policję. - She asked that I (should) arrive earlier.
Poprosiła, abym przyjechał wcześniej.
TRYB ŁĄCZĄCY PO PRZYMIOTNIKACH
Natywni użytkownicy języka angielskiego samymi czasownikami nie żyją. W zdaniach podrzędny po zwrotach It is + przymiotnik + that również stosujemy subjunctive. Najpopularniejsze przymiotniki to:
- crucial – istotny / ważny
- desirable – wskazany / pożądany
- essential – niezbędny
- imperative – pilny / naglący
- important – ważny
- necessary – konieczny
- recommended – polecany
- urgent – pilny
- vital – istotny / niezbędny
It is desirable that we (should) talk to them today.
Jest wskazane, abyśmy porozmawiali z nimi jeszcze dziś.
It is important that Mr Williams (should) attend the meeting.
Ważne, aby Pan Williams uczestniczył w spotkaniu.
It is necessary that she (should) call us right now.
Konieczne, aby zadzwoniła do nas właśnie teraz.
TRYB ŁĄCZĄCY – STRONA BIERNA I CZASY CONTINUOUS
Jak na razie wszystko wydaje się proste. Należy jednak pamiętać, iż tryb łączący można również stosować z czasami Continuous oraz Passive Voice – stroną bierną. Spójrzmy na kilka przykładów:
- It is important that the limo (should) be waiting for the singer. (forma Continuous – dłuższa czynność)
Ważne, by limuzyna już czekała na piosenkarkę. - Mike recommended that I (should) be hired in their company. (strona bierna)
Mike polecił, abym został zatrudniony w ich firmie.
Istnieją również popularne zwroty z zastosowaniem subjunctive, o których być może już słyszałeś.
God save the Queen! – niech Bóg chroni Królową!
Be that as it may … – jakkolwiek by nie było
Come what may … – niech się dzieje co chce
So be it – niech tak będzie
May God bless you – niech cię Bóg błogosławi
Jeśli nie rozwiązywałeś jeszcze naszego testu poziomującego Placement Test, przekonaj się gdzie ukryliśmy tryb łączący. Jak się okazuje większość osób nie poradziła sobie z tym pytaniem! Jak będzie w Twoim przypadku? Na zakończenie tego artykułu rozwiąż także szybkie ćwiczenie online ze znajomości subjunctive. Powodzenia!