GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Wszystko, co należy wiedzieć o let, allow i permit

0 44 900

W języku angielskim występuje wiele czasowników, na które należy zwrócić szczególną uwagę. W  dzisiejszym wpisie gramatycznym sprawdzimy czy wiesz, jak poprawnie stosować let, allow i permit. Wspomniane czasowniki są często spotykane w codziennych rozmowach, dlatego też warto znać różnicę, jaka między nimi występuje.

CZASOWNIK LET

Czasownik let znaczy pozwolić i jest często stosowany w mowie potocznej. Zwróc uwagę, że po let stosujemy bezokolicznik bez to! Spójrzmy na przykłady.

 • I can’t let you go there alone.
  Nie pozwolę ci pójść tam samemu.
 • Our parents don’t let us eat sweets.
  Nasi rodzice nie pozwalają nam jeść słodyczy.
 • They didn’t let her go abroad.
  Nie pozwolili jej wyjechać za granicę.
 • Let me introduce myself.
  Pozwól, że się przedstawię.

Czasownik let nie może być używany w stronie biernej w znaczeniu pozwolić. Forma bierna be let  (to somebody) znaczy być wynajętym (np. o mieszkaniu).

 • Our flat will never be let to students.
  Nasze mieszkanie nigdy nie będzie wynajęte studentom.
 • The lodge is let to tourists every summer.
  Domek jest wynajmowany turystom każdego lata.

KIEDY ALLOW/ PERMIT?

Podobnie jak let, czasowniki allow i permit znaczą pozwolić. Należy jednak pamiętać, iż z całej tej grupy permit jest bardziej oficjalnym słowem i należy go unikać w języku potocznym. Najczęściej występuje w języku oficjalnym. Jeśli określamy komu (nie) pozwalamy coś zrobić, należy zastosować dopełnienie i bezokolicznik z to. Kilka praktycznych przykładów:

 • She didn’t allow/ permit him to go to the party.
  Nie pozwoliła mu pójść na imprezę.
 • If I were you, I wouldn’t allow/ permit my daughter to wear high-heels.
  Gdybym była na Twoim miejscu, nie pozwoliłabym swojej córce chodzić w butach na obcasach.

Jeśli chcemy, aby nasza wypowiedź była nieco bardziej ogólna (bez wyraźnego nacisku na osobę), stosujemy czasownik w formie gerund (-ing) i pomijamy dopełnienie.

 • We don’t allow/ permit smoking in our car.
  Nie pozwalamy na palenie w naszym samochodzie.
 • Some nurses allow/ permit visiting only in the afternoon.
  Niektóre pielęgniarki pozwalają na odwiedziny tylko po południu.

Bardzo często możesz spotkać się z konstrukcją bierną to be allowed/ permitted, która oznacza mieć zezwolenie/ pozwolenie na coś. Wcześniej wspomniałem, iż nie można stosować let w stronie biernej. W takim przypadku świetnie sprawdza się (not) be allowed to. Jeśli przymierzasz się do zdobycia certyfikatu językowego, koniecznie zapamiętaj tę konstrukcję na dłużej. Porównaj poniższe zdania:

 • She lets her children eat ice-cream.
  Her children are allowed to eat ice-cream.
 • Adam didn’t let me drive his car.
  I wasn’t allowed to drive Adam’s car.
 • Her parents don’t let her stay out late.
  She isn’t allowed to stay out late.
 • They don’t let people smoke in this cafe.
  Smoking is not allowed/ permitted in this cafe.

Jeśli dzisiejszy wpis przypadł Ci do gustu, zachęcam cię do podzielenia się tym artykułem ze znajomymi. Będzie nam bardzo miło :)

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE