GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Zaimki each other / one another

0 12 522

Dziś zajmiemy się zaimkami wzajemnie zwrotnymi (reciprocal pronouns). Each other / one another używamy w sytuacjach, gdy mówimy o czynności, którą osoby wykonały wobec siebie. W poprzednim artykule pisaliśmy o reflexive pronouns (zaimkach zwrotnych). Zapewne pamiętasz, że formy: myself, yourself, himself, herself, itself, ourselves, yourselves i themselves odnosiły się bezpośrednio do podmiotu – mali egoiści :)

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

EACH OTHER

Zaimka each other (wzajemnie, sobie, siebie) użyjemy, gdy mówimy o dwóch osobach lub rzeczach. Musi być widoczna relacja między dwoma podmiotami, która wskazywałaby na wzajemne „oddziaływanie.” Pamiętasz z dzieciństwa te kreskówki?

  • Sylvester and Tweety hated each other.
  • Wile E. Coyote and Road Runner chased after each other on roads.

ONE ANOTHER

Zaimek one another to synonim each other. Użyjemy go w zdaniu, gdy mowa o trzech lub więcej osobach. Spójrz na poniższe przykłady.

  • Our students write to one another from time to time.
  • Tom, Paul and Mike help one another.

Wspomniane wyżej różnice niestety nijak się mają do rzeczywistości. We współczesnej angielszczyźnie wiele osób używa each other / one another zamiennie. Nikt już właściwie nie zwraca uwagi na poprawność gramatyczną w przypadku zaimków wzajemnych. Oczywiście zachęcamy Cię gorąco do przestrzegania powyższych zasad, ale pamiętaj, że wybór należy do Ciebie.

Podsumowując wiedzę, którą zdobyłeś z tego wpisu i artykułu o zaimkach zwrotnych, zachęcamy Cię do rozwiązania darmowego testu online. Mamy nadzieję, że od tej pory zaimki each other / one another nie będą już dla Ciebie problematyczne.

 

TEST ONLINE

Wybierz poprawną formę zaimka zwrotnego lub wzajemnego zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami gramatycznymi.

close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE