GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Zaimki each other / one another

0 9 523

Dziś zajmiemy się zaimkami wzajemnymi (reciprocal pronouns) each other / one another. Używamy je w sytuacjach, gdy mówimy o czynności, którą osoby wykonały wobec siebie. W poprzednim artykule pisaliśmy o reflexive pronouns (zaimkach zwrotnych). Zapewne pamiętasz, że formy: myself, yourself, himself, herself, itself, ourselves, yourselves i themselves odnosiły się bezpośrednio do podmiotu – mali egoiści :)

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór książek do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

EACH OTHER

Zaimka each other (wzajemnie, sobie, siebie) użyjemy, gdy mówimy o dwóch osobach lub rzeczach. Musi być widoczna relacja między dwoma podmiotami, która wskazywałaby na wzajemne „oddziaływanie.” Pamiętasz z dzieciństwa ciekawe kreskówki?

 • Sylvester and Tweety hated each other.
  Sylvester i Tweety nienawidzili się.
 • Wile E. Coyote and Road Runner chased after each other on roads.
  Wiluś E. Kojot i Struś Pędziwiatr gonili się na drogach.

ONE ANOTHER

Zaimek one another to synonim each other. Użyjemy go w zdaniu, gdy mowa o trzech lub więcej osobach. Spójrz na poniższe przykłady.

 • Our students write to one another from time to time.
  Nasi uczniowie piszą do siebie od czasu do czasu.
 • Tom, Paul and Mike help one another.
  Tom, Paul i Mike pomagają sobie nawzajem.

Wspomniane wyżej różnice niestety nijak się mają do rzeczywistości. We współczesnej angielszczyźnie, wiele osób używa each other / one another zamiennie. Nikt już właściwie nie zwraca uwagi na poprawność gramatyczną w przypadku zaimków wzajemnych. Oczywiście zachęcamy Cię gorąco do przestrzegania powyższych zasad, ale pamiętaj, że wybór zależy tylko i wyłącznie od Ciebie.

Podsumowując wiedzę, którą zdobyłeś z tego wpisu i artykułu o zaimkach zwrotnych, zachęcamy Cię do rozwiązania darmowego testu online. Czy od tej pory zaimki each other one another nie są już Ci obce?

 

TEST ONLINE

Wybierz poprawną formę zaimka zwrotnego lub wzajemnego zgodnie z ogólnie przyjętymi zasadami gramatycznymi.