GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Zmiany w egzaminie Cambridge English: First od 2015

4 26 035

Od stycznia 2015 roku Cambridge wprowadza nowy format egzaminu FCE. Jeśli chcesz sprawdzić swoje umiejętności językowe należy zapamiętać subtelną zmianę już na samym początku – nazwa samego egzaminu. Od tej pory mówimy o Cambridge English: First. Nowa wersja niesie ze sobą szereg mniejszych lub większych modyfikacji. Całkowity czas egzaminu: 3 godziny 29 minut.

PRZYGOTUJ SIĘ DO EGZAMINU FCE JESZCZE SKUTECZNIEJ
Jeżeli przygotowujesz się do egzaminu Cambridge English: First to koniecznie sprawdź ofertę książek, które przygotują Ciebie do egzaminu FCE.
Zobacz ofertę

CAMBRIDGE ENGLISH: FIRST – ZMIANY, ZMIANY

Jak wiadomo Cambridge stara się zagwarantować najwyższą jakość swoich egzaminów na całym świecie. W związku z tym kilka miesięcy temu wydał specjalny poradnik dla nauczycieli oraz zdających, dzięki któremu w przejrzysty sposób przedstawiono zmiany w egzaminie FCE od 2015.

Pobierz poradnik

CZTERY CZĘŚCI ZAMIAST PIĘCIU

Metodycy z Cambridge zdecydowali, aby ostatecznie połączyć sekcję Reading z Use of English. Zmniejszyli liczbę zadań do 52 i dali nam godzinę i piętnaście minut na wykonanie wszystkich części. Typy zadań nie ulegną zmianie więc jeśli miałeś nadzieję, że zakres gramatyczno-leksykalny zostanie potraktowany po macoszemu, to muszę Cię rozczarować. Wymagania w żaden sposób się nie zmienią i Twoja praktyczna znajomość języka angielskiego zostanie przetestowana od A do Z.

W SEKCJI WRITING TEŻ POWIAŁO ŚWIEŻOŚCIĄ

W pierwszej części będziesz miał za zadanie napisać esej (ogólnie rzecz biorąc rozprawki). W drugiej części wybierasz jeden z trzech tematów stosując się do podanych wskazówek i sugestii w poleceniu. To już pewne – znikają  lektury, a od stycznia 2015 dodatkowo każda praca pisemna musi zmieścić się w granicy 140-190 słów.

baner first

SŁUCHANIE ZE ZROZUMIENIEM NIE ZASKOCZY

Czytanie pytań i możliwych odpowiedzi przez lektora to już przeszłość. Będziesz miał na spokojnie parę sekund, aby przeczytać wszystkie polecenia. Zmiany w egzaminie FCE od 2015 zakładają także, że w Part 3 usłyszysz 8 monologów, które należy dopasować do pięciu osób.

MÓWIENIE NA NAJWYŻSZYM POZIOMIE

W tej sekcji czas egzaminu pozostanie taki sam. Warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne części pod kątem niewielkich zmian:

Part 1 – czas został skrócony z trzech do dwóch minut.

Part 2 – kandydat ma teraz 30 sekund na odpowiedź.

Part 3 – najprawdopodobniej znikną obrazki i zastąpią je słowne komunikaty, aby zdający nie popełniali odwiecznie tego samego błędu – mianowicie opisu obrazka. Twoim zadaniem będzie przeprowadzić krótką dyskusję z drugim kandydatem, podjąć decyzję i ją uzasadnić.

Part 4 – czas został wydłużony o 1 minutę.

Sprawdź przykładowy egzamin ustny Cambridge English: First. Jak oceniasz wypowiedzi osób, które wzięły udział w tej części egzaminu?


grammar-practice-b2-c1-gettinenglishCo powiesz na dodatkowe ćwiczenia uzupełniające? W e-booku Grammar Practice B2/ C1 znajdziesz jeszcze więcej praktycznych ćwiczeń, które pozwolą Ci utrwalić najciekawsze zagadnienia gramatyczne. E-book jest kierowany przede wszystkim do osób, które chcą podejść do egzaminów FCE, CAE jak również dążą do osiągnięcia biegłości w języku angielskim. Sprawdź już teraz.
Zajrzyj do środka

Może ci się spodobać również
4 Komentarze
 1. addd mówi

  ta część gadania między sobą jest tak sztuczna i fałszywa to jest gadanie o niczym i robienia głupka z siebie powinna być tylko jedna osoba na teście i gadać z lektorem

  1. stonka ziemniaczana mówi

   O to chodzi by strugać głupa byle poprawnie gramatycznie. Możesz powiedzieć, że codziennie latasz na księżyc i masz znajomych na marsie, byle było to zgodne z poruszanym zagadnienie i gramatyczne. Opowiadanie życiorysu jest wręcz niewskazane.

 2. domin97 mówi

  z jednej strony dobrze z drugiej trochę nie bardzo :)

 3. anna79 mówi

  Oni zawsze coś zmieniają na tych egzaminach językowych :) Ale nie tylko FCE się zmienia w 2015?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE