Od stycznia 2015 roku Cambridge wprowadza nowy format egzaminu FCE. Jeśli chcesz sprawdzić swoje umiejętności językowe należy zapamiętać subtelną zmianę już na samym początku – nazwa samego egzaminu. Od tej pory mówimy o Cambridge English: First. Nowa wersja niesie ze sobą szereg mniejszych lub większych modyfikacji. Całkowity czas egzaminu: 3 godziny 29 minut.

Jak wiadomo Cambridge stara się zagwarantować najwyższą jakość swoich egzaminów na całym świecie. W związku z tym kilka miesięcy temu wydał specjalny poradnik dla nauczycieli oraz zdających, dzięki któremu w przejrzysty sposób przedstawiono zmiany w egzaminie FCE od 2015.

1. Cztery części zamiast pięciu

Metodycy z Cambridge zdecydowali, aby ostatecznie połączyć sekcję Reading z Use of English. Zmniejszyli liczbę zadań do 52 i dali nam godzinę piętnaście minut na wykonanie wszystkich części. Typy zadań nie ulegną zmianie więc jeśli miałeś nadzieję na to, że zakres gramatyczno-leksykalny zostanie potraktowany po macoszemu, to muszę Cię rozczarować. Wymagania w żaden sposób się nie zmienią i Twoja praktyczna znajomość języka angielskiego zostanie przetestowana od A do Z.

2. W sekcji Writing też powiało świeżością

W pierwszej części będziesz miał za zadanie napisać esej (ogólnie rzecz biorąc rozprawki). W drugiej części wybierasz jedno z trzech tematów stosując się do podanych wskazówek i sugestii w poleceniu. To już pewne – znikają  lektury, a od stycznia 2015 dodatkowo każda praca pisemna musi zmieścić się w granicy 140-190 słów.

baner first

3. Słuchanie nie zaskoczy

reklama szkoła językowa nowa1

Wyczytywanie pytań i możliwych odpowiedzi przez lektora to już przeszłość. Będziesz miał/a na spokojnie parę sekund, aby przeczytać wszystkie polecenia. Zmiany w egzaminie FCE od 2015 zakładają także, że w Part 3 usłyszysz 8 monologów, które należy dopasować do pięciu osób.

4. Mówienie na najwyższym poziomie

W tej sekcji czas egzaminu pozostanie taki sam. Warto jednak zwrócić uwagę na poszczególne części pod kątem niewielkich zmian:

Part 1 – czas został skrócony z trzech do dwóch minut.

Part 2 – kandydat ma teraz 30 sekund na odpowiedź.

Part 3 – najprawdopodobniej znikną obrazki i zastąpią je słowne komunikaty, aby zdający nie popełniali odwiecznie tego samego błędu – mianowicie opisu obrazka. Twoim zadaniem będzie przeprowadzić krótką dyskusję z drugim kandydatem, podjąć decyzję i ją uzasadnić.

Part 4 – czas został wydłużony o 1 minutę.

Sprawdź przykładowy egzamin ustny Cambridge English: First

grammar-practice-b2-c1-gettinenglish

Co powiesz na dodatkowe ćwiczenia uzupełniające? W e-booku Grammar Practice B2/ C1 znajdziesz jeszcze więcej praktycznych ćwiczeń, które pozwolą Ci utrwalić najciekawsze zagadnienia gramatyczne. E-book jest kierowany przede wszystkim do osób, które chcą podejść do egzaminów FCE, CAE jak również dążą do osiągnięcia biegłości w języku angielskim. Sprawdź już teraz.

You need to login or register to bookmark/favorite this content.