GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Znajomość środków językowych – matura podstawowa

7 89 593

Nowa matura niesie ze sobą szereg zmian zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym. Dziś bierzemy pod lupę znajomość środków językowych – zadania sprawdzające zakres leksykalno-gramatyczny na poziomie podstawowym.

Z Gettin’ English przerobisz wybrane zestawy zadań pojawiające się na egzaminie i szybko przygotujesz się do matury z języka angielskiego. Poznasz także najlepsze książki z zestawami maturalnymi, które warto przerobić, aby zdać egzamin pisemny. Zapraszamy do szybkiej lektury.

PRZYGOTUJ SIĘ DO MATURY NA 100%
Nie odkładaj powtórki na ostatni dzwonek. Sprawdź ofertę e-booków, które pomogą Tobie przygotować się do egzaminu z języka angielskiego zarówno na poziomie podstawowym jak i rozszerzonym.
Zobacz ofertę

ZNAJOMOŚĆ ŚRODKÓW JĘZYKOWYCH – CO MUSISZ WIEDZIEĆ?

Ta zupełnie nowa forma testowania wiedzy licealistów może przerażać, ale spokojnie, nie wygląda to tak źle. Wszystkie zagadnienia są całkowicie zamknięte. Na maturze pisemnej będziesz się zmagał m.in. z zadaniami typu: wybór wielokrotny, test luk a także dobieranie. Za każdą poprawną odpowiedź zdający otrzymuje 1 punkt. Centralna Komisja Edukacyjna udostępniła swój informator, z którego dowiadujemy się, iż liczba zadań waha się między 2-3 co stanowi 20% udziału w wyniku sumarycznym. Warto więc przysiąść i ćwiczyć gramatykę, słownictwo każdego dnia. Czego możesz się spodziewać? Rozwiąż przykładowe testy online (poziom podstawowy) przygotowane przez egzaminatora maturalnego. Sprawdź swoją znajomość środków językowych już teraz:

WYBÓR WIELOKROTNY – MATURA PODSTAWOWA

REDUCE, REUSE, REPLAY

„Five teens from Sarasota, Florida, are making music from garbage. All the Garbage Men band’s instruments are made from recycled objects.

The band started a 6.1. _____ years ago. Jack Berry, who was in eighth grade at the 6.2. _____, decided to make a homemade guitar. After some trials, he ended up building it from a cereal box, a yardstick and toothpicks. When Jack showed the guitar to his friend, Ollie Gray, they had 6.3. _____ to form a band using other homemade instruments and promote recycling in this way. So they made a horn from pipes and a keyboard from old bottles. “We want to show people 6.4. _____ more to recycling than throwing things away in the bin,” Jack said. The band, all tenth graders, tries to play a concert every week. They’ve also played on a Tampa, Florida radio station, and auditioned for America’s Got Talent. The teens hope to take their show on the road by touring other states. “We want to show people how important recycling is, and music is the best way to 6.5. _____ to people,” Jack says. Their instruments may be garbage, but their message isn’t.”

adapted from www.timeforkids.com

TŁUMACZENIE FRAGMENTÓW ZDAŃ

MINIDIALOGI 

UZUPEŁNIANIE PAR ZDAŃ JEDNYM WYRAZEM

Bardzo często słyszę to samo pytanie „jak się uczyć skutecznie, aby znajomość środków językowych poszła gładko jak po maśle na egzaminie pisemnym?” Przede wszystkim nigdy nie ucz się słówek bez kontekstu. Jeśli przeanalizujesz sobie powyższe testy online, zauważysz że opierają się one głównie na znajomości utartych wyrażeń, idiomów, związków frazeologicznych itp. Nie ucz się tylko i wyłącznie pojedynczych czasów gramatycznych, ale w zestawieniu kilku np. Present Simple i Present Continuous. Następnie dorzuć Present Perfect i Present Perfect Continuous. Zauważysz niekiedy subtelne różnice i podobieństwa. Nowa matura stała się dla twórców Gettin’ English motywacją do stworzenia gotowych materiałów do matury pisemnej. Sprawdź pakiety czasów, słownictwa, wyrażeń do napisania listu, które zostały dostosowane do wymagań nowej podstawy programowej. Inwestuj w siebie i zdaj maturę celująco.

Może ci się spodobać również
7 Komentarze
 1. frikitiki mówi

  Już się przestraszyłem tego troche. Zdałem tak na 40% jak liczyłem :/ Pobrałem słownictwo B1 i utrwaliłem sporo słówek nawet a anglistka w szkole nas trzepie z repetytorium co zajęcia.

 2. Amelia mówi

  Właśnie skończyłam serię ZBIÓR ĆWICZEŃ – WSZYSTKIE CZASY GRAMATYCZNE. Zajęło mi to całą niedzielę, ale świetne. Jest tego dość sporo, aby to zapamiętać, ale w tym tygodniu czuję, że nauczycielka angielskiego nie złapie mnie na czasach teraźniejszych :-) Może więcej ćwiczeń typowych do matury 2015?

  1. ambitna mówi

   Ja rozłożyłam sobie ćwiczenia na cztery dni: czasy teraźniejsze, przeszłe, przyszłe a na koniec zrobiłam ostatni test. Ja też chciałabym więcej ćwiczeń pdf, może online…

 3. MattUrka mówi

  do nauki nieuki powtarza moja nauczycielka z angielskiego, oczywiscie żartobliwie. Matura pisemna na poziomie podstawowym powinna być prosta ale rozszerzenie ehhh :/

 4. hans mówi

  mam nadzieje ze matura 2015 będzie w miarę prosta. Dzięki za testy online i artykuł!

 5. #iloveenglish mówi

  Na mnie niestety eksperymentują w tym roku :/ Trochę się obawiam gramatyki i słownictwa. Ale damy rade, jak nie my to kto :D

 6. Pyska mówi

  Dobrze, że zdaję maturę za 2 lata dopiero. Dużo tego jest. Mam nadzieję, że też opracujecie dodatkowe pakiety ćwiczeń żeby można sobie rozwiązać ^^

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

E-book czasowniki modalne

Teoria i ćwiczenia w jednym miejscu.

SPRAWDŹ
close-link

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE