GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Błędy gramatyczne, których lepiej unikać w języku angielskim

1 12 931

Język angielski może wydawać się trudnym językiem, zwłaszcza na samym początku, gdy dopiero odkrywamy jak wiele czasów i struktur gramatycznych mamy do zapamiętania. Jak tu się nie pomylić? To pytanie zadaje sobie niejedna osoba – słusznie.

GRAMATYKA ANGIELSKA DA SIĘ LUBIĆ
Koniecznie sprawdź jakie publikacje czekają na Ciebie w naszym sklepie online. Od dziś gramatyka angielska nie będzie dla Ciebie problemem. Ucz się szybciej i skuteczniej. Największy wybór e-booków do nauki zagadnień gramatycznych.
Zobacz ofertę

W tym artykule chcę podzielić się z Tobą najczęstszymi błędami gramatycznymi, które popełniają osoby uczące się języka angielskiego. Często sami Anglicy mówią „to err is human” (błądzić jest rzeczą ludzką) więc wrzuć na luz i nie traktuj pomyłek jak wroga publicznego numer jeden. Mniejsze lub większe wpadki gramatyczne zdarzają się nawet najlepszym i ucząc się języka obcego musimy się z tym liczyć. W Polsce panuje przeświadczenie, iż poprawność gramatyczna jest najważniejsza, gdy piszemy lub mówimy. Nie chcemy być obiektem żartów, dziwnych spojrzeń zaś strach przed niepoprawnością paraliżuje wiele osób, by wypowiedzieć choćby jedno zdanie po angielsku. Anglicy również popełniają błędy językowe i wcale się tego nie wstydzą.

Rzecz jasna wszyscy chcemy komunikować się bezbłędnie i stosować najważniejsze struktury gramatyczne w taki sposób jak jest to napisane w podręcznikach. Nie każdy będzie mówił tak pięknie jak Elżbieta II, ale z drugiej strony nic nie stoi na przeszkodzie, aby dążyć do doskonałości.

W tym wpisie znajdziesz informacje na temat powszechnych błędów, które nagminnie popełniają osoby uczące się angielskiego na różnych poziomach zaawansowania. Za każdym razem przeczytaj pierwsze zdanie, które jest błędne. Masz max 10 sekund na udzielenie odpowiedzi. Zastanów się co należy poprawić, sprawdź poprawną odpowiedź i przeczytaj nasz komentarz. Jeśli wydaje Ci się, że zdanie wyjściowe jest naturalne, to niestety, ale czeka Cię szybka powtórka. Nie chcesz chyba popełnić tego samego błędu przy najbliższej okazji? Jak możesz podejść do tego wyzwania w ciekawy sposób?

  • powtórz poprawne zdanie pięć razy na głos,
  • przekształć to zdanie na nieco inne (zamień np. apples na oranges, a man na a woman itd.) Zastosuj poprawną formę gramatyczną.
  • odszukaj interesujące Cię artykuły w zakładce Angielski na poziomie. Wydrukuj je na kartce papieru i podkreśl wybrane struktury gramatyczne. Zwróć uwagę jak zostały użyte w zdaniu.
  • rozwiąż testy online na stronie Gettin’ English lub sprawdź nasze e-booki i audiobooki w księgarni BookTown.pl

BŁĘDY GRAMATYCZNE, KTÓRYCH LEPIEJ UNIKAĆ W JĘZYKU ANGIELSKIM

I must to go to work every day.
I must go to work every day.

Po czasownikach modalnych: can, could, may, might, must, should, will, would nie stawiamy bezokolicznika to. Wyjątki to: ought to oraz czasownik have to i konstrukcja be able to, które często pojawiają się w podręcznikach do nauki angielskiego, gdy mowa o czasownikach modalnych.

There is five chairs in the classroom.
There are five chairs in the classroom.

Konstrukcję there is (jest, znajduje się) stosujemy, gdy mowa o jednej rzeczy / osobie. W tym przypadku rzeczownik jest w liczbie mnogiej – chairs. Stąd poprawną formą jest konstrukcja there are (są, znajdują się).

How many sugar do we have?
How much sugar do we have?

Rzeczownik sugar jest niepoliczalny. W tym wypadku należy zastosować how much (ile?). How many stosujemy, gdy pytamy o rzeczy / osoby, które są policzalne np. people, sofas, buildings, cars. Zwróć uwagę, że how many łączy się z rzeczownikami w liczbie mnogiej (np. how many apples …?)

She is wanting to be a doctor.
She wants to be a doctor.

Niektóre czasowniki w języku angielskim nie występują w czasach Continuous. Want jest przykładem czasownika statycznego, który nigdy nie zaprzyjaźni się z końcówką -ing. Inne przykłady takich czasowników to: agree, believe, belong, cost, doubt, feel, hate, hear, hope, imagine, like, love, mind, need, own, prefer, remember, seem, suppose, understand, wish. Jednakże i od tej reguły są wyjątki. W niedługim czasie pojawi się dodatkowy artykuł na temat stative verbs.

We are going on holiday at June.
We are going on holiday in June.

Dość często zapominamy o poprawnym przyimku czasu. Zasady są proste i przejrzyste. At – godziny, kilka dni razem (np. weekend) oraz inne popularne wyrażenia, których należy nauczyć się na pamięć. In – miesiące, lata, pory roku, pory dnia. Więcej szczegółów znajdziesz pod tym linkiem.

Your house is more big than my flat.
Your house is bigger than my flat.

Stopniowanie przymiotników wydaje się proste, ale jak się okazuje, potrafimy stworzyć dość niespotykane formy. W stopniu wyższym (comparative) czasowniki jednosylabowe otrzymują końcówkę -er, zaś w stopniu najwyższym (superlative) końcówkę – est. W przypadku przymiotników wielosylabowych dorzucamy more / the most a sam przymiotnik przepisujemy (np. the most beautiful).

Your very fast!
You’re very fast.

Your to po angielsku twój, twoja, twoje / wasz, wasza, wasze. You’re to krótsza forma you are – ty jesteś / wy jesteście. Już same tłumaczenie na język polski pokazuje różnicę.

Her mother is teacher.
Her mother is a teacher.

Przedimki a / an oraz the potrafią utrudnić życie. Zasad jest naprawdę sporo, a wyjatków chyba jeszcze więcej. W wielkim skrócie, rodzajnik nieokreślony a/an stosujemy, gdy mówimy o czymś po raz pierwszy. Przedimków tych nie stosujemy w liczbie mnogiej oraz z rzeczownikami niepoliczalnymi. Zachęcam Cię gorąco już teraz do nauki przedimków – a / an / the. 

The man which lives here is from the UK.
The man who lives here is from the UK.

Which (który, która, które) odnosi się do rzeczy. Who wyraża to samo, ale zawsze określa ludzi.

They have a little friends.
They have a few friends.

Few (mało, niewiele) / a few (kilka) stosuje się w połączeniu z rzeczownikami policzalnymi. Little (mało, niewiele) / a little (nieco, trochę) stosuje się do niepoliczalnych rzeczowników. Zarówno few / little wskazuje na niewielką ilość czegoś, podczas gdy a few / a little ma bardziej pozytywny wydźwięk.

This girl is such beautiful.
This girl is so beautiful.

Przysłówek so umieszcza się przez przymiotnikiem lub przysłówkiem. Such należy stosować bezpośrednio przed rzeczownikiem.

If you will come, I will cook something for you.
If you come, I will cook something for you.

W pierwszym okresie warunkowym stosujemy odpowiednio present simple po if oraz Future Simple w drugiej części zdania. Błąd wynika przede wszystkim z polskiego tłumaczenia. W zdaniach czasowych: if, when, as soon as i nie tylko, stosujemy najczęściej czas Present Simple, gdy odnosimy się do przyszłych wydarzeń.

We have lived here since two years.
We have lived here for two years.

To jest jeden z tych błędów, na który trzeba uważać. For (od) stosujemy kiedy określamy jak długo coś trwa, podczas gdy since jest punktem w czasie (wiemy kiedy rozpoczęła się dana czynność).

Can you tell me where is the petrol station?
Can you tell me where the petrol station is?

Powyższe zdanie jest przykładem pytania pośredniego. Po wyrażeniach takich jak: do you know…, tell me …, I wonder …, can you tell me … nie stosujemy szyku pytającego.

My father has been to the shop. He’ll be back soon.
My father has gone to the shop. He’ll be back soon.

I znów kłania się czas Present Perfect. Have / has gone to używamy do opisu sytuacji, gdy ktoś udał się do jakiegoś miejsca i jeszcze nie wrócił. Have / has been daje nam jasno do zrozumienia, że ktoś był gdzieś z wizytą i już wrócił.

Jeśli szukasz pomocy językowej lub chętnie pomagasz innym w językowych dylematach wystarczy, że pozostawisz swój komentarz pod danym artykułem. Gettin’ English to idealne miejsce do dzielenia się swoją wiedzą i poszukiwania odpowiedzi na nurtujące nas pytania z gramatyki, słownictwa lub tłumaczenia zdań.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Agata Pruszyńska mówi

    Faktycznie są to bardzo często popełniane błędy. Za każdym razem słysząc któryś z nich, dostaję lekkiego wytrzeszczu oczu :) Osobom początkującym można jeszcze wybaczyć. Gorzej, jeśli przytrafia się to komuś na wyższym poziomie językowym. Lista błędów przydatna i trafiona w punkt.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE