GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Kiedy użyjemy zwrotu let alone?

0 5 617

Jesień to nie tylko długie wieczory spędzone pod ciepłym kocykiem z dobrą książką czy niekończące się maratony seriali do późnych godzin nocnych. To również doskonały moment na pogłębienie swojej wiedzy w zakresie języka angielskiego.

Chcesz maksymalnie wykorzystać ostatni kwartał roku? Jeśli tak, nie czekaj i odblokuj najnowszy minisłownik angielsko-polski: kolokacje, zwroty i idiomy od Gettin’ English. To właśnie w tej publikacji znajdziesz m.in. idiomatyczne wyrażenie let alone, o którym mowa w dzisiejszym wpisie. Materiał zawiera blisko 2000 potocznych zwrotów, narzędzia wspomagające efektywną naukę słownictwa i placement test na poziomie B1-C1, w sam raz na szybką powtórkę przed egzaminem językowym. To niewielka inwestycja w świadomy rozwój językowy, dlatego jesienią postaw na naukę idiomów i kolokacji.

Minisłownik-kolokacji-i-idiomow-gettinenglish-angielski-online-booktown
Wyrażenia i zwroty, dzięki którym z łatwością zrozumiesz native speakera.

Co musisz wiedzieć o let alone?

Zauważyłem, że osoby uczące się angielskiego dość często błędnie interpretują znaczenie wyrażenia let alone. Najprościej rzecz ujmując, użycie tej frazy w naszej wypowiedzi sugeruje, że jakaś czynność jest bardziej nieprawdopodobna niż wspomniane wcześniej zdarzenie. Należy zatem tłumaczyć let alone jako „a co dopiero”. Spójrz na przykładowe zdania:

  • Charlotte is too tired to clean the flat tonight, let alone to go for a drink. 
  • I barely have time to read a magazine article, let alone an entire book.
  • „I never knew I’d be in a musical, let alone win an award for one” (Nicole Kidman)

Podobne znaczenie ma również określenie to say nothing of (nie mówiąc już o), które jest niejednokrotnie pomijane w szkolnych podręcznikach. Poniżej znajdziesz przykład wykorzystania tej frazy w kontekście.

  • Coal-fired buildings are a major source of CO2 emissions, to say nothing of other pollutants like car exhaust fumes and wildfires.

Pozostając jeszcze na chwilę w tematyce ekologii, zachęcam Cię, drogi czytelniku, do lektury artykułu Ways to Go Green Without Changing Your Lifestyle. Krótkie teksty do czytania w sekcji Angielski na Poziomie pozwolą Ci poszerzyć zakres słownictwa o wiele przydatnych słów i powszechnie używanych zwrotów w języku angielskim.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE