GettinEnglish.com
Coś więcej niż tylko angielski

Tongue twisters – angielskie łamańce językowe z MP3

0 5 697

Jak wynika z moich wieloletnich obserwacji, wśród osób uczących się języka angielskiego panuje niekiedy przekonanie, iż dobra znajomość słownictwa i struktur gramatycznych w zupełności wystarczy, aby z lekkością prowadzić rozmowy z obcokrajowcami. Jesteśmy tak bardzo pochłonięci przerabianiem kolejnych rozdziałów podręcznika, że kompletnie zapominamy o wymowie, która odgrywa kluczową rolę w swobodnej komunikacji. Jak zatem ćwiczyć i poprawić nasze wypowiedzi w języku angielskim? Sam tytuł dzisiejszego artykułu zdradza już wiele.

Tongue twisters – angielskie łamańce językowe

Wielokrotne słuchanie, powtarzanie na głos, notowanie odręczne i wizualizacja zdań – to wszystko pozwala wzmacniać ślad pamięciowy. Zachęcam Cię do jak najczęstszego nagrywania swoich prób, ponieważ to najszybszy sposób, aby sprawdzić, czy mówisz starannie, płynnie i wyraźnie. Zanim jednak poćwiczysz giętkość języka z tongue twisters, pamiętaj proszę, że dążenie do doskonałości bywa zgubne. Naśladuj wymowę rodzimych użytkowników języka najlepiej jak potrafisz, ale bądź też cierpliwy, wytrwały i pracuj codziennie na swój sukces językowy. Jeśli jesteś gotów, aby poprawić swój angielski, to przejdź czym prędzej do pierwszego wyzwania. Powodzenia!

1. Shut up the shutters and sit in the shop.
2. She sells seashells by the seashore.
3. I wish to wash my Irish wristwatch.
4. Betty bought some butter, but the butter was bitter.
5. I have got a date at a quarter to eight. I’ll see you at the gate, so don’t be late.
 6. Whether the weather is warm, whether the weather is hot, we have to put up with the weather, whether we like it or not.

Warto zapamiętać:

shut up – zamknąć
shutter – okiennica
seashell – muszelka
seashore – brzeg morski
wristwatch – zegarek na rękę
bitter – gorzki

date – randka
whether – czy
weather – pogoda
put up with – wytrzymać, znosić
like it or not – czy ci się to podoba, czy nie

I jak poszło? Jestem ciekaw, który łamaniec językowy sprawił Ci najwięcej trudności, a który wywołał uśmiech na Twojej twarzy.  

Trening wymowy po angielsku – inspiracje 

Płynność komunikacyjną rozwiniesz najszybciej poprzez regularne słuchanie autentycznych materiałów do nauki angielskiego – co do tego nie ma żadnych wątpliwości. W Internecie bez większego problemu znajdziesz szereg darmowych narzędzi, dzięki którym osłuchasz się z angielskim, zaczniesz ćwiczyć aktywnie umiejętność mówienia i w końcu przełamiesz barierę językową.

Mogą Ci w tym pomóc krótkie lekcje wymowy na BBC Learning English, łamańce językowe od British Council, jak również tongue twisters dla zaawansowanych miłośników języka angielskiego na kanale ETJ English. Polecam także kanał Learn English With TV Series, gdzie co piątek możesz uczyć się słownictwa zaczerpniętego z amerykańskich seriali i bez większego wysiłku doskonalić poprawną wymowę. Ponadto w codziennej nauce języka nie może zabraknąć miejsca dla symboli transkrypcji fonetycznych, o których pisałem na Instagramie.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Jeśli zastanawialiście się kiedyś, jak ugryźć naukę symboli fonetycznych, to jest szansa, że spodoba Wam się moja dzisiejsza propozycja. Co ważne, nie musicie kupować drogich pomocy książkowych, płyt i kursów 💁🏻‍♂️ . Wystarczy zajrzeć na stronę: >> . http://www.cambridgeenglishonline.com/Phonetics_Focus/ . Serwis oferuje cały szereg interaktywnych ćwiczeń, dzięki którym w nieszablonowy sposób uporządkujecie i poszerzycie wiedzę z zakresu transkrypcji fonetycznej 🧩🎧 Mam nadzieję, że to narzędzie okaże się przydatne również dla tych, którzy do tej pory nie mieli okazji zapoznać się szczegółowo z International Phonetic Alphabet (IPA). . . A Wy jak samodzielnie trenujecie wymowę? Korzystacie z podręczników, specjalnego oprogramowania, a może utworów muzycznych? Dajcie znać, co najlepiej sprawdza się w Waszym przypadku. . . #angielski #naukaangielskiego #językiobce #gettinenglish #wymowa #rozwój #inspiracja #motywacja #narzędzia #książki #rzeszów

Post udostępniony przez Sławek Mączka (@gettinenglish)

Z pomocą przychodzą także strony Yarn i YouGlish, które umożliwiają opanowanie wymowy języka angielskiego w dość niekonwencjonalny sposób. Nauka odbywa się na podstawie materiałów z YouTube. Wystarczy wpisać dowolny wyraz i w ciągu kilku sekund system wygeneruje mnóstwo propozycji. Z poprawną wymową poszczególnych wyrazów możesz zapoznać się także na stronie Forvo, gdzie użytkownicy serwisu zamieszczają własne nagrania.

Zapamiętaj: warto wykonywać ćwiczenia na angielską wymowę tak często, jak to możliwe, a wyniki nie będą kazały na siebie długo czekać. Więcej informacji o treningu wymowy znajdziesz również w innych artykułach na blogu Gettin’ English. Założę się, że wybierzesz coś dla siebie.

Może ci się spodobać również
Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Aby zapewnić sprawne funkcjonowanie tego portalu, czasami umieszczamy na komputerze użytkownika (bądź innym urządzeniu) małe pliki – tzw. cookies („ciasteczka”). Używając niniejszego serwisu, godzisz się na gromadzenie i wykorzystywanie informacji przez Usługodawcę. Jeśli postanowimy zmodyfikować naszą politykę prywatności, zmiany zostaną opublikowane na tej stronie, abyś był zawsze świadomy tego, jakie informacje są przez nas gromadzone, w jaki sposób są one wykorzystywane i w jakich okolicznościach są one ujawniane. Także poprzez złożenie zamówienia w Serwisie - Użytkownik, a Twórca w ramach zawartej Umowy, wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych dla celów, o których mowa w pkt 3. Użytkownik może nie wyrazić zgody na wysyłanie newslettera oraz przetwarzanie danych osobowych dla celów marketingowych. Użytkownik może wyrazić odrębną zgodę na otrzymywanie od Serwisu materiałów reklamowo-promocyjnych, w tym biuletynu handlowego. Akceptuję Czytaj więcej

Chcesz pokonać blokadę przed mówieniem?

Sprawdź ofertę kursów przez Skype z lektorem na żywo. Szkoła online Gettin' English. 
☞ ZAPISZ SIĘ NA KONWERSACJE
close-link
☆ KONWERSACJE ONLINE